Vlada je na sjednici održanoj prošlog četvrtka donijela odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, Vlade i Sabora plaća narasti za oko 70 posto.
Premijer Andrej Plenković tom je prilikom naglasio da se osnovica godinama nije mijenjala, a da su u međuvremenu stvoreni preduvjeti za gospodarski rast pa se samim time stvorila prilika za povećanje plaća u privatnim i državnim sektorima te javnim službama.
Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, rekao je da se radi u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom i nikad više zaposlenih, odnosno manje nezaposlenih.
Ipak, većina stanovništva smatra da plaće državnih dužnosnika ne bi trebale rasti dok se ne riješe ekonomski problemi, poput niskih plaća u privatnom sektoru i visokih životnih troškova.
Negativan stav prema povećanju plaća
Mnogi su građani nezadovoljni povećanjem plaća državnih dužnosnika, pogotovo zato što je povećanje došlo u trenutku inflacije kada se većina stanovnika Hrvatske suočava s ekonomskim poteškoćama. Često se ističe nezadovoljstvo zbog percepcije da političari već imaju visoke plaće u usporedbi s prosječnim građanima, a da pri tome ne pružaju odgovarajuće rezultate u vođenju države, a prema mnogima ovo je pokazatelj upravo gore navedene tvrdnje.
Pitanje pravednosti
Dio javnosti smatra da je povećanje plaća nepravedno, posebno kada se u istom razdoblju ne povećavaju plaće ostalim zaposlenicima u javnom sektoru, kao što su medicinske sestre, policajci, vatrogasci, učitelji i drugi radnici. Zato je ova situacija kod mnogih izazvala osjećaj ogorčenosti i nezadovoljstva.
Neefikasnost javnih službi
Hrvatski građani često kritiziraju neefikasnost i korupciju u javnim službama pa stoga ne vide opravdanje za povećanje plaća onima koji upravljaju tim sektorima.
Argumenti za povećanje
S druge strane, postoje mišljenja da bi veće plaće mogle privući kvalitetnije ljude u politiku, smanjiti korupciju i potaknuti bolji rad, stoga neki smatraju da je ovo dobar potez vladajućih, ali takva su mišljenja trenutno u velikoj manjini.
Rezultati ankete
U istraživanju koje smo proveli nad 220 ispitanika na području Varaždinske županije, 6,9 posto ispitanika smatra da ih ova tema ne zanima, 13,8 posto ispitanika smatra da je povećanje plaća zasluženo, a 79,3 posto ispitanika smatra da su državni službenici dobili nezasluženo povećanje plaća.
Sudeći prema rezultatima ankete, javnost ima vrlo loše mišljenje o povećanju plaća državnih službenika, a hoće li doći do kvalitetnih financijskih promjena za ostale sektore, saznat ćemo u budućnosti.
bstipetic/vzaktualno.hr