Saborska zastupnica i predstavnica slovenske nacionalne manjine Barbara Antolić Vupora u petak je uputila apel pripadnicima nacionalnih manjina u Hrvatskoj da prilikom ispunjavanja upitnika popisa stanovništva dobro promisle o 17. pitanju i svojoj nacionalnosti.
Antolić Vupora je na održanoj press konferenciji istaknula kako se upravo na tom pitanju temelje sva prava i dužnosti koje pripadnici nacionalnih manjina imaju.
-U današnje vrijeme, obasuti smo s porukama iz drugih većih manjina, a one manje, poput slovenske, često nemaju prilike komunicirati s javnošću. Prava slovenske nacionalne manjine su na neki način stavljena u drugi plan – rekla je Antolić Vupora i dodala kako je učenje slovenskog jezika i kulture, zahvaljujući velikom trudu i zalaganju, u većoj mjeri omogućeno tek na području Varaždinske županije.
Ipak, kaže Antolić Vupora, kako bi se sva ta prava mogla nastaviti, nužno je da se svatko tko u sebi nosi dio povijesti i kulture ili vuče korijenje iz druge zemlje po tom pitanju i izjasni.
Saborska zastupnica i predstavnica slovenske nacionalne manjine istaknula je kako ljudi često ne znaju razliku između nacionalnosti i državljanstva, no, naglašava Antolić Vupora, nacionalnost ne treba dokazivati nikakvim papirima već na 17. pitanju popisa stanovništva upisujete kako se osjećate.
-Na temelju toga ćete svojim unucima osigurati ostvarivanje onih prava koja danas još nisu omogućena svim pripadnicima manjina – od zapošljavanja, pozitivne diskriminacije, do nekih drugih prava – rekla je Antolić Vupora.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine na području Varaždinske županije upisano je tek 496 pripadnika slovenske nacionalne manjine, no kako kaže Barbara Antolić Vupora, prema anketama provedenim među učenicima koji pohađaju nastavu slovenskog jezika, velik broj njihovih predaka vuče korijene iz Slovenije. Zbog toga smatra kako je taj broj puno manji od stvarnosti.
Na razini Republike Hrvatske upisano je 10.517 Slovenaca, a prije 50 godina, taj broj bio je 50 tisuća. S obzirom da nikakav prirodan odljev ne može dovesti do tako velikog pada broja stanovništva, Antolić Vupora kaže kako se puno Slovenaca u vrijeme Domovinskog rata kada je trebalo obraniti Hrvatsku, izjašnjavalo kao Hrvati, a puno pripadnika nacionalne manjine ne zna razliku između nacionalnosti i državljanstva.
-Zajedničkim kulturnim prostorom i mješovitim brakovima stvarale su se veze duboko ukorijenjene u svijest ljudi, ali tu svijet treba pretočiti na papir – zaključila je Antolić Vupora.
tklopotan / vzaktualno.hr