Novi ciklus "Srijede u Muzeju" počeo je sinoć u palači Sermage, otvorenjem izložbe "Bibliotheca Opeka".
Riječ je o programu kojim se predstavljaju rezultati rada u sklopu EU projekta "Ruralna detoksikacija upoznavanjem bogatstva kulturne baštine – DETOX", u kojemu je Gradski muzej Varaždin, uz još osam partnera iz Hrvatske i Slovenije, sudjelovao protekle dvije godine.
Izložba koja je izazvala veliki interes varaždinske publike obuhvaća rukopisne i tiskane knjige različite tematike i sadržaja objavljene od 16. stoljeća do prve polovice 20. stoljeća, a radi se uglavnom o raritetnim i kolekcionarskim primjercima iz knjižnice obitelji Bombelles koji su u sklopu projektnih aktivnosti DETOX-a kao knjižnična građa stručno obrađeni. Na tim poslovima radila je kustosica na projektu Nataša Mihinjač, ujedno i autorica izložbe. Prema njezinim riječima, knjižnica obitelji Bombelles tipična je aristokratska knjižnica, univerzalna biblioteka koja sadržava knjige sa svih područja ljudskog znanja.
- To znači da ona nije bila samo ukras dvorca Opeka, već i vrijedan izvor znanja i informacija i svojevrstan prozor u svijet književnosti, filozofije, umjetnosti, društvenih i prirodnih znanosti, ekonomije, politike i slično. Knjižnice poput ove predstavljaju vrijedan izvor za proučavanje plemićkih obitelji jer odražavaju njihov društveni status, njihovu kulturu, naslijeđe, interese, navike pa i svakodnevni život. Izložba je podijeljena u dva dijela, a prvi je posvećen obitelji Bombelles i publikacijama o njihovom književnom radu te gospodarskoj djelatnosti – objasnila je Mihinjač dodavši da se ova obitelj svojim poduzetničkim duhom i aktivnostima istaknula na mnogim područjima:
- Zaslužni su za unapređenje šumarstva, poljodjelstva, vinogradarstva, stočarstva, pa čak i automobilizma. Zanimljiva je ta literatura iz koje je vidljivo da su crpili praktične ideje iz svoje knjižnice.
Drugi je dio izložbe posvećen raritetima, starijim i vrjednijim knjigama.
- Sve su te knjige neprocjenjive zato što su pripadale Bombellesima, ali bih ipak posebno istaknula knjigu američkog elektrotehničara Thomasa Commerforda Martina koji je opisao raniji rad Nikole Tesle, a tu je knjigu Tesla i potpisao – istaknula je kustosica dodavši da knjižnicu obitelji Bombelles čini i nekoliko posebnih cjelina;
- Jedan dio su knjige koje je u Opeku donio Marko stariji Bombelles, a pripadale su njegovim roditeljima i drugim članovima njegove obitelji, dok je drugi dio donijela Ferdinanda Drašković, nasljednica obitelji Drašković, nakon udaje za Marka Bombellesa starijega. Knjižni fond obiteljske knjižnice Bombelles stalno se nadopunjavao i obogaćivao knjigama i broji više od 5000 svezaka.
Ravnatelj GMV-a Ivan Mesek i sinoćnje je otvorenje izložbe iskoristio kako bi, između ostalog, najavio nove aktivnosti Muzeja:
- Projekt DETOX uskoro završava, a već 1. listopada počinje novi. Riječ je o projektu Living castles, međugraničnom projektu Slovenija-Hrvatska, zahvaljujući kojem će se na jedan drugačiji način raditi prezentacija fundusa koji postoje u muzejima i dvorcima, uz integriranje suvremenih tehnologija. U sklopu tog projekta na dvije će godine biti zaposlen muzejski pedagog kojeg GMV dosad nije imao i to posebno veseli.
Izložba "Bibliotheca Opeka" za razgled će biti postavljena do 7. listopada ove godine.
a.kučić/vzaktualno.hr