Na tradicionalnom susretu varaždinskog biskupa mons. Josipa Mrzljaka s predstavnicima javnih medija, biskup je novinarima zahvalio što prenose riječi i događanja iz mjesne Crkve.
U moru ovogodišnjih događanja biskup je spomenuo i jedan tužni događaj koji nas je zadesio u 2017. godini, a to je smrt generalnog vikara mons. Ivana Godine u 65. godini života.
- To nas je iznenadilo i ražalostimo. On je bio važan čimbenik u životu naše biskupije. Zapravo je bio upravitelj biskupije od smrti prvog biskupa Marka Culeja, od kolovoza 2006., pa do ožujka 2007., kada sam ja preuzeo službu biskupa. Njega ćemo se uvijek sjećati - kazao je mons. Josip Mrzljak.
Ova godina bila je sva u znaku 20. obljetnice Varaždinske biskupije, dodao je biskup Mrzljak. Podsjetio je kako je središnji dio proslave bila misa zahvalnica, a spomenuo je i izložbu “Trag dobrote - 20. godina Varaždinske biskupije”.
Ono što nas je najviše razveselio je dovršetak Caritasovog doma na Banfici, nastavio je biskup, te dodao kako se očekuje proširenje aktivnosti na toj lokaciji, prije svega dovršetak kapele gdje bi se događali molitveni susreti.
- Najveći skup u Varaždinskoj biskupiji u 2017. godini bila je Sveta Nedjelja u Ludbregu kada nas je posjetio mons. Egidije Živković, biskup iz Gradišća, koji je održao značajnu propovijed u Svetištu Predragocjene Krvi Kristove. Isto tako, valja izdvojiti susret katolika iz Hrvatske i Slovenije u Stični blizu Ljubljane.
Iz biskupove božićne poruke
Već tradicionalno biskup Mrzljak uputio je božićnu poruku u kojoj je, između ostalog, istaknuo:
- Prije nekoliko godina u svojoj poruci rekao sam sljedeće: „Slaveći utjelovljenu Riječ Božju, upitajmo se kakve su naše riječi koje govorimo ili pišemo?! Jesu li istinske ili lažne?! Možda čak klevetničke?! Jesu li to riječi koje drugoga vrijeđaju, koje šire mržnju ili su riječi dijaloga i prijateljstva koje ljude zbližavaju?! Mogu li psovačke ili prostačke riječi koje često čujemo u našim javnim medijima, koji su dostupni djeci, učini svijet boljim? Mogu li odgojno djelovati na djecu ili mlade? Mogu li smanjiti nasilje među mladima u školi, u obitelji, među navijačima na sportskim stadionima i sl.? Nisu li već nepristojne riječi, riječi koje vrijeđaju izazov za nasilje? Neki bi to čak htjeli opravdati folklorom ili kulturom. Ako bi to bila kultura, onda smo zaboravili značenje te riječi. Utjelovljena Riječ Božja poziva nas na nasljedovanje i po tome koliko slijedimo svojim životom taj put, mi pokazujemo koliko smo vjernici, koliko smo kršćani. Božić nam, doista, može biti jedan veliki ispit savjesti i nadahnuće za još hrabriji hod za Isusom iz Nazareta čiji poziv je upućen svakom čovjeku.“
Dopustimo da Riječ Božja – Isus Krist uđe u naš osobni, obiteljski i društveni život. Neka vam je sretan i blagoslovljen Božić!
www.vzaktualno.hr