Martijanečki kraj iznimno je bogat arheološkim spomenicima, posebice onima iz razdoblja starog željeznog doba, a upravo je ta prapovijesna arheološka baština bila temom predavanja koje je u srijedu u Društvenom domu u Martijancu održao dr. sc. Saša Kovačević sa zagrebačkog Instituta za arheologiju.
Bila je to večer posvećena pogledu u prošlost koja je na području Martijanca i okolice vidljiva na svakom koraku.
-Neke stvari su možda nešto mlađe, a neke starije, no moj dio programa se odnosi na nešto što je znatno starije od izloženih predmeta koji podsjećaju na brzi protok vremena. Uz predavanje se postepeno vraćamo u prošlost koja seže u 6. odnosno 7. stoljeće prije Krista - rekao je Kovačević naglasivši da je cilj podsjetiti mještane da imaju sreću živjeti u krajoliku koji je iznimno bogat arheološkim spomenicima.
-To su spomenici europskog glasa. Naime, radi se o arheološkom krajoliku starijeg željeznog doba koji obuhvaća šire područje Jalžabeta i Martijanca, a koji nam nakon nekoliko godina proučavanja omogućuje da ljudima predstavimo uistinu nevjerojatno zanimljiv pogled u baštinu njihovih jako, jako dalekih predaka – istaknuo je Kovačević.
Podsjetio je da su na jalžabetskom groblju pokopani hrvatski ban Pavao Rauch i Koloman Bedeković te da je danas ruralni kraj nekada bilo područje koje je iznjedrilo neke od najvećih političkih, ali i znanstvenih umova Narodnog preporoda.
-Ono što mi je bitno je "feedback" od lokalne zajednice. Tu ne mislim prvenstveno na financijsku potporu, nego na interes za kulturnu i arheološku baštinu koji ti stanovnici zajednice u koju dolazimo pokažu – zaključio je Kovačević.
U Općini Martijanec svjesni su vrijednosti arheoloških nalazišta na tom području, pa unazad dvije godine, u suradnji s Općinom Jalžabet i s Institutom za arheologiju u Zagrebu, sudjeluju u istraživanjima., naglasio je načelnik Branimir Nađ.
-Pokrenuli smo taj važan projekt istraživanja arheoloških nalazišta, a ovo je prilika da se i nalazi koji su napravljeni kao i odrađena istraživanja, prezentiraju našim mještanima – rekao je Nađ.
Osim što su mogli doznati sve o prapovijesnim arheološkim nalazištima na području Martijanca i okolice, mještani su imali priliku razgledati izložbu „Povijest hrvatskog novca” koju je priredio Zdravko Magdić, djelatnik OŠ Martijanec.
Ovaj kolekcionar novac sakuplja već dulje vrijeme, a ističe da ga je posebno zaintrigirao novac koji su koristili naši roditelji, bake i djedovi te prabake i pradjedovi.
-Tu imamo izložene prve novčanice iz 1848. godine, kada se na novčanicama vidi hrvatski grb i staroslavenski jezik. Od tuda sam krenuo i tu se nalaze sve novčanice do danas, znači Austro-Ugarska, raspad Austro-Ugarske, prve jugoslavenske krune i dinari. Nakon toga, tu su i novčanice iz Kraljevine Jugoslavije, pa novčanice Nezavisne države Hrvatske, Demokratske federativne Jugoslavije, Federativne Jugoslavije te Socijalističke Jugoslavije – pojasnio je Magdić.
Budući da se na ovim područjima 40 godina sve plaćalo njemačkom markom, izložena su i dva seta tih novčanica.
-Tu su i hrvatski dinari od 91. do 93. godine, a zadnja kolekcija su hrvatske kune koje više ne vrijede. Naime, malo ljudi zna da kune koje su izašle 1993. godine su 2007. godine prestale važiti. Zanimljiv je podatak da je trenutno doma pod jastucima još 20 milijuna nevažećih kuna i te kune mogu se zamijeniti samo u HNB-u – istaknuo je kolekcionar Magdić.
Uz brojne mještane i načelnik Nađ razgledao je izložbu.
-Znamo da uskoro hrvatska kuna odlazi u povijest i zamijenit će je euro, tako da ovdje možemo vidjeti sve one novčanice koje su se koristile zadnjih stotinu godina. Ovo je doista jedinstvena prilika da se i na ovaj način vratimo u prošlost, stoga pozivam one koji je još nisu razgledali da to svakako učine – poručio je Nađ.
Izložba će, naime, biti otvorena i u četvrtak od 18 do 20 sati, a za 18 je sati najavljen i početak predavanja „Moderni postupci u proizvodnji vina” koje će održati Davor Hižak, mag.ing. bioprocesnog inženjerstva.
ak/vzaktualno.hr