Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Politika
  • Bosilj oštro o Budimo grad: Kako mazanje očiju izgleda u praksi, možete pratiti iz njihovog djelovanja.

Bosilj oštro o Budimo grad: Kako mazanje očiju izgleda u praksi, možete pratiti iz njihovog djelovanja.

Politika
28. srpnja 2022.
tesa
625
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj na svom se Facebook profilu oglasio o platformi Budimo grad i poprilično oštro odgovorio na njihove kritike poručivši kako „vole dosljednost osim kad se radi o njihovom interesu”. Njegov status prenosimo u cijelosti:

„Politika bi trebala biti odgovorno odnošenje prema javnoj stvari, dok je politikanstvo sve ono drugo. Politikanstvo je vrlo često sazdano od demagogije i populizma, a u osnovi govoreći narodski – mazanje očiju građanima. A kako to izgleda u praksi, možete pratiti iz djelovanja dijela Platforme Budimo grad.

U ovoj prilici uopće neću govoriti o dosljednosti nazovi zagovaratelja transparentnosti (koji vole dosljednost osim kad se radi o njihovom interesu, poznat kao slučaj „budimo Petrić“ – VIS), već o novim pokušajima politikanstva na najjače. Što je zajedničko svim politikantima? Napadanje političkih protivnika vrlo često lažnim optužbama, namjerno iskrivljavanje činjenica ili potpuno izmišljanje, prešućivanje argumenata koji mu ne idu u prilog.

To bismo mogli nazvati zlonamjernost, što u politici zna biti pojava a u politikanstvu je stanje. Drugo važno obilježje politikanstva je površnost, neinformiranost, nestručnost i neznanje, koje onda maskiraju napadima i podmetanjima.

Sve ovo možete pronaći u objavi dijela platforme BG (za ovu priliku „budimo Petrić“) u kojima pokazuju upravo sve te vrline politikanstva. Bez ikakvih utemeljenja, lažno optužuju o navodnim namještanjima natječaja za zbrinjavanje otpada u Brezju. Toliko su smiješni u optužbama da se počinjem pitati „a za koga oni to drukaju?“ Pa kad su mi eto dali priliku da ih javno podučim, s posebnim veseljem to i činim. Možda nešto i nauče (ponavljam, ako iza napada ne stoje neki sasvim jasni ciljevi u stilu VIS „budimo Petrić“).

Budući da se radi o Sanaciji zatvorenog odlagališta koja podrazumijeva i građevinske radove i usluge oporabe otpada, u ovom poslu teško će ijedna tvrtka moći nastupiti sama, naprosto iz razloga jer nema tvrtki koje samostalno objedinjavaju sve ove usluge i radove. Stoga je promet od 200 milijuna kuna u zadnjih 5 godina, koji u natječaju treba dokazati zajednica ponuditelja, referenca koju naši centri za gospodarenje otpadom zajedno s nekom građevinskom firmom partnerom vrlo lako mogu dokazati.

Dalje, dio platforme Budimo grad očigledno nije upoznata s činjenicom da naši centri za gospodarenje otpadom koje su spomenuli – Marišćina, Kaštjun, Bikarac - nemaju dovoljno vlastitih kapaciteta niti za oporabu svog otpada za gradove i općine koje pokrivaju. Oni svake godine moraju raspisivati natječaje za nekoliko tisuća tona „viška“ otpada koji im ostane neobrađeno te su prinuđeni tražiti nekoga da taj otpad preuzme i oporabi.

Ono što posebno zabrinjava je da autori ovih insinuacija forsiraju odlaganje otpada koje je kako ističu „jeftinije“ od mehaničko-biološke obrade otpada. Postavlja se pitanje gdje i u kojem dobu oni žive? Ima li išta skuplje od odlagališta, zagađenja tla, podzemnih voda, emisija CO2. Sve i da otpad iz Brezja zadovoljava uvjete za odlaganje, a ne zadovoljava – što je analizama akreditiranih laboratorija i dokazano, danas nitko tko je imalo ekološki osviješten ne bi trebao forsirati odlaganje. A da stvar bude još i karikaturalna, zagovaratelji „zeleni“ i ekološki osviješteni. Ekipa, dajte se malo educirajte o zelenim politikama.

Vama za informaciju – dok se cijela Europa i razvijeni dio svijeta bore za zatvaranje deponija kao najopasnijeg vida za okoliš i zdravlje ljudi, intenzivno potiču zatvaranje deponija, educiraju svoje građane o štetnosti odlaganja (deponiranja) otpada, naši se zeleni eto okrenuli u 19. stoljeće.

Za javnu raspravu treba imati neke važne preduvjete: stručno znanje, relevantne i istinite podatke i informacije, želju da se raspravlja na temelju argumenata. Znači, sve ono što dio „zelene“ ekipe nema. Oni imaju ono iz uvoda: višak zlonamjernosti, a manjak stručnosti.

Rješavanje bala u Brezju je preozbiljna tema da se njome bave neupućeni ili zlonamjerni. Svi dobronamjerni prijedlozi, želja za zajedničkim naporima u konačnom rješenju varaždinskog „istočnog grijeha“ su dobrodošli. Vjerujem da će i dalje biti podmetanja i kočničara, ali se neću dati uplašiti niti obeshrabriti u ovom poslu. Čistih namjera, bistrog uma i vrućeg srca i dalje dajem sve od sebe da sa svojim timom pometem sve zaostale „bale“ i bale. Varaždin to zaslužuje.”

vzaktualno.hr / FB Neven Bosilj

tesa 3884 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

NOĆNA POTJERA NA VARAŽDIN BREGU Totalno pijan bježao policiji, pa završio na triježnjenju
Crna kronika
2022-07-28

Sljedeća Vijest

NIZ DEMOGRAFSKIH MJERA URODIO PLODOM U prvoj polovici godine u Lepoglavi rođeno 45 mališana, jedan je od rijetkih gradova u kojem se za vrtić ne čeka!
Događanja
2022-07-28
Izdvojeno
SRETAN IMENDAN! Danas je njihov dan!
Događanja
14. rujna 2025.
TVarjacic
Završava 60. Tjedan kajkavske kulture – večeras publika uživa u 24 nove popevke
Događanja
13. rujna 2025.
Ivana
Prvi dan Festivala čipke u Lepoglavi obilježile radionice i revije
Događanja
13. rujna 2025.
TVarjacic
Varaždin pobijedio Hajduk i nanio mu prvi poraz
Sport
13. rujna 2025.
Ivana
Video & fotogalerija
Ovako se danas probudila Krapina – započela velika proslava 150 godina DVD-a Krapina
Fotogalerija
6. rujna 2025.
FOTOGALERIJA Kiša je prestala, špancireri stižu u Varaždin – ovako je bilo prvog dana na ulicama i trgovima grada
Fotogalerija
22. kolovoza 2025.
FOTOGALERIJA „Šminkanje” Varaždina uoči 27. Špancirfesta
Fotogalerija
19. kolovoza 2025.
Župan Stričak: Svima koji su sudjelovali u najvažnijoj bitci u povijesti hrvatskog naroda, u Oluji, veliko hvala!
Fotogalerija
4. kolovoza 2025.
Povodom 150 godina rudarstva u Starom Golubovcu, otvorena atraktivna izložba rudarskih predmeta
Fotogalerija
20. srpnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.