Nakon što je u medijima objavljeno da je poduzetnik Robert Gotić, suoptuženik varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja, u ponedjeljak na zagrebačkom Županijskom sudu priznao krivnju za davanje mita za trgovanje utjecajem te je sporazumno osuđen na rad za opće dobro, Bosilj je u utorak održao konferenciju za novinare.
Podsjetimo, Uskok Bosilja tereti da je kao gradonačelnik dogovorio adaptaciju stana u vlasništvu varaždinskog HNK, vrijednu gotovo 23.000 eura, u zamjenu za izdavanje dozvole kojom bi Gotiću omogućio gradnju podzemne garaže ispod njegove stambene zgrade.
- Jučer su se u medijima pojavile lažne i netočne informacije o mojem navodnom sređivanju dozvola za poduzetnika Roberta Gotića. Prema svemu što znam od vas novinara te su informacije došle iz samog Uskoka, što otvara ozbiljno pitanje, zašto Uskok daje novinarima lažne podatke. Želim jasno reći - nikome nisam sredio nikakvu građevinsku dozvolu, niti Uskok to uopće tvrdi u optužnici. Zahtjev za izdavanje građevinske dozvole nikad nije ni podnesen, pa se ništa nije ni moglo izdati. Nema štete ni za Grad Varaždin, ni za bilo koga drugoga. Unatoč tome, jučer su pojedini mediji objavili da sam, citiram, dao dozvolu za podzemnu garažu mimo pravila o zaštiti kulturnih dobara, što je potpuna neistina i čime mi je nanesena ozbiljna šteta – kazao je Bosilj uvodno.
Vrijedi istaknuti da je konferencija za novinare održana ispred zgrade u kojoj je, navodno, trebala biti podzemna garaža.
- Vidite da ova zgrada nema podzemnu garažu i izgrađena je prema dozvoli iz 2018. godine. Vidite da su auti parkirani ispod nadstrešnice i da nema nigdje nikakve podzemne garaže. Kraj ovog objekta se nalazi prva Varaždinska sinagoga koja je, navodno, trebala biti srušena, a koja je kulturno dobro, da bi se napravio ulaz u tu garažu i koja dan-danas stoji ovdje u Kukuljevićevoj ulici. Zato s pravom pitam zašto se plasiraju takve laži u medije, koji je cilj toga i radi li se o političkom progonu. Sve više izgleda da se protiv mene vodi politički motivirana prljava kampanja jer sam onima koji stoje iza ovih napada očito prepreka – rekao je gradonačelnik.
Dodao je da je istina jednostavna i jasna.
- Nema dozvole, nema podzemne garaže, nema čak ni zahtjeva, nema štete, nema štetnih posljedica za društvo niti Uskok to u optužnici tvrdi. Nema štetnih posljedica za grad Varaždin, kojega zastupam, niti Uskok to u optužnici tvrdi. Nema osobne koristi niza koga, niti Uskok to u optužnici tvrdi. Ostvarena je opća korist u vidu adaptacije stana u vlasništvu grada Varaždina. Ukratko, nisam izdao nikakvu dozvolu, nisam na nikoga ničim utjecao, niti sam imao takvu namjeru. Jedino što postoji, postoji pokušaj da me se politički sruši i uništi moj ugled. Neću to dopustiti. Varaždin i Hrvatska zaslužuju istinu, a ne konstrukcije i laži – naglasio je Bosilj.
Na pitanje što očekuje od sjednice optužnog vijeća zakazane za 8. prosinca, Bosilj je odgovorio:
- Očekujem da sud odbaci optužnicu zato jer imamo i sudske prakse koje jasno kažu za postojanje trgovanja utjecajem potrebno je da postoji dvosmjerni odnos, da počinitelj svjesno koristi svoj stvarni ili navodni utjecaj, a samo vjerovanje davatelja mita nije dovoljno. To je presuda Vrhovnog suda. Isto tako sudska praksa odnosno Vrhovni sud kaže: priznanje suokrivljenika koji je dao korist osobi za koju je vjerovao da može posredovati nije dovoljna za osudu ako nema drugih dokaza. Prema tome, mislim da je ovo politički nakaradna optužnica jer ne postoji nikakva šteta ni za koga, postoji korist za grad Varaždin, ne postoji nikakva podzemna garaža, ne postoji nikakva izmjena građevinske dozvole, postoji samo ova nakaradna politička optužnica – ponovio je Bosilj.
Objavljene transkripte dvaju razgovora – njegovog s Brunom Isterom u kojem navodi da je „oženio” Gotića, te razgovora gradske službenice koja u njegovo ime zove Gotića, Bosilj nije želio komentirati, ali je komentirao Gotićevu nagodbu.
- To je njegova stvar. On vjeruje očito da je dao mito, a ja vjerujem da je napravio društveno korisnu radnju za grad Varaždin – zaključio je Neven Bosilj.
ak/vzaktualno.hr