Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • BUNA POČINJE Najavljen Noćni pohod na Cesargrad!

BUNA POČINJE Najavljen Noćni pohod na Cesargrad!

Događanja
22. siječnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
292
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Još je malo ostalo ostalo do početka slavne Seljačke bune, koja je započela napadom na Cesargrad u noći s 27. na 28. siječnja, a uprizorenje noćnog pohoda kojim se simbolično obilježava početak bune najavljen je u srijedu u Klanjcu.

Noćni pohod ove će se godine održati u subotu 25. siječnja kada će članovi Družbe vitezova Zlatnog kaleža uprizoriti sukob kmetova i Cesargradske straže, a događanje i ove godine donosi čitav niz dodatnih atrakcija i zanimljivosti.

Inače, Noćni pohod na Cesargrad organiziraju Hrvatsko planinarsko društvo “Cesargrad” i Turistička zajednica Biser Zagorja, u suradnji s Družbom vitezova Zlatnog kaleža iz Donje Stubice, Kulturnim centrom Klanjec i uz potporu Krapinsko-zagorske županije i Grada Klanjca.

Župan Krapinsko-zagorske županije, Željko Kolar tom se prilikom osvrnuo na sam Cesargrad istaknuvši kako je on bajkovit.

- Godišnje sam na Cesargradu stotinu puta i da imam vremena bio bih svaki dan. Ne znate je li ljepši u proljeće, ljeto, jesen ili zimu i svaki put, pogotovo mi Klanjčani koji smo vezani uz Cesargrad, ovu priču Seljačke bune i blagdan Crne kraljice, bez obzira koliko puta bili gore na Cesargradu, doživite ga na drugačiji način - kazao je župan istaknuvši kako zidine Cesargrada ulijevaju strahopoštovanje.

- To je nešto što treba doživjeti i nešto što ne možete prepričati – rekao je župan.

Zahvalio je Planinarskom društvu na inicijativi koja je bila spontana, dodajući da se ranije razmišljalo i jedne je godine u Stubici čak i najavljeno da će se Klanjec uključiti u obilježavanje Seljačke bune.

- Kroz povijest, upravo taj značaj napada na Cesargrad i pobjeda seljačke vojske u Klanjcu, jer mi u Klanjcu nikad ne gubimo, je ogroman i kroz povijesne knjige to se često spominje – rekao je Kolar.

Uputio je poziv planinarima i svim ostalim ljudima dobre volje da dođu na Noćni pohod na Cesargrad, da uživaju u dobroj atmosferi i uzbuđenjima, kako na trgu, tako i prilikom pješačenja do Cesargrada i prikaza napada na stražu, uz savjet da se toplo obuku i budu spremni za druženje nakon prikaza.

Da se radi o još jednom novom kulturno-turističkom proizvodu Grada Klanjca rekao je njegov gradonačelnik, Zlatko Brlek.

- Mi smo u to vrijeme dosta razmišljali o tome na koji način obilježiti početak Seljačke bune. Prve godine smo to krenuli onako bojazno, prošle godine nas je iznenadio broj posjetitelja. Nadam se da će i ove godine biti barem toliko – rekao je gradonačelnik.

Direktorica TZP Biser Zagorja, Tatjana Petranović Capar je rekla kako Klanjec, kao grad kulture koji pruža mnogo sadržaja i događanja, žele prikazati kao grad koji se može posjetiti i obići tijekom zimskih mjeseci. Osvrnula se na samu utvrdu istaknuvši kako se radi o jednoj od najvećih utvrda na području RH i kao takva je zaštićena.

- Nažalost u ovakvoj polarizaciji kakvoj je, još uvijek nismo uspjeli dogovoriti da se to još dodatno uredi, ali to je poseban doživljaj za turiste koji dođu - rekla je Petranović Capar.

Osvrnula se na sam program manifestacije, rekavši kako će posjetitelji imati priliku razgledati i izložbu artefakata i prikaz makete Cesargrada kako je nekada izgledao. Nakon što se počnu okupljati posjetitelji, počinje huškanje kmetov te sam pohod na Cesargrad.

Manifestacija je i ove godine planinarskog karaktera, a kako ističe članica UP HPD-a "Cesargrad", Katarina Milčić Skrbinac, radi se o jednoj vrlo lakoj, kratko i jednostavnoj stazi prikladnoj za sve uzraste. Na pohod koji traje otprilike 45 minuta pozvala je sve zainteresirane, posebice djecu.

- Radi se o noćnom pohodu pod bakljama. Sami smo proizvodili baklje, imali smo malu tvornicu koja je zadnja dva tjedna marljivo radila, pripremili smo puno lijepih stvari ispred planinarske kuće gdje je i cilj ovog noćnog pohoda. Pripremljena je i gastronomska ponuda, kuhano vino da se ljudi mogu zagrijati i čaj. Isto tako, gore će biti upriličen prikaz bitke za Cesargrad i biti će prikazana i svjetlosna instalacija na zidinama Cesargrada, to će biti posebno interesantno za vidjet - najavila je Milčić Skrbinac.

Ravnateljica Kulturnog centra Klanjec, Snježana Horvatin kazala je kako su ostali iznenađeni lijepim odjekom ove manifestacije.

- Ona je prvenstveno planinarskog karaktera jer je i inicijativa potekla od HPD-a Cesargrad, i zapravo je jedan lijepi spoj interpretacije povijesne baštine i činjenice da je Seljačka buna započela upravo napadom na utvrdu Cesargrad 1573. godine - istaknula je Horvatin dodavši kako ona na neki način, s obzirom da je planinarskog karaktera, ujedno promovira i zdravlje.

- Mi se iskreno nadamo da nikada, i tijekom idućih godina, nikome od naših posjetitelja neće pasti na pamet da dođe autom na Cesargrad, iako je to moguće. Poanta je da zajedno u toj noći pješačimo do Cesargrada i obilježimo početak Seljačke bune - poručila je Horvatin.

Što se tiče programa, on počinje u 17 sati u Klanjcu na Trgu A. Mihanovića kada počinje okupljanje i puntanje kmetov, a biti će tu i žongleri vatrom i dvorske lude, kao i kuhano vino i fritule. Sam pohod na Cesargrad s Ilijom Gregorićem, uz baklje i lampaše, počinje oko 18 sati, nakon čega počinje scenski prikaz borbe kmetova i Cesargradske straže, uz svjetlosnu instalaciju na zidinam.

Nakon službenog dijela manifestacija slijedi druženje u toploj planinarskoj kući i na proplanku uz vatru i bogatu ponudu hrane i pića, a za veselu atmosferu zaduženi će biti Buna bend.

n.p.bajz/vzaktualno.hr

Nikolina Pofuk Bajz 2519 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Danas je Vincekovo! Stoga pripazite s gemištima jer policija pojačava kontrolu
Događanja
2025-01-22

Sljedeća Vijest

Podrška braniteljima: Udruga predstavila planove za ovu godinu, a Grad Lepoglava pruža kontinuiranu potporu
Događanja
2025-01-22
Izdvojeno
Ponovno vam donosimo najbolju ponudu poslova u Varaždinskoj županiji – pogledajte
PR članak
7. lipnja 2025.
Ivana
Na 20. obljetnicu osnutka, Udruga branitelja Hrvatske – Lepoglava obilježila Dan OSRH i Dan Hrvatske kopnene vojske
Događanja
7. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Arheološki park “Iovia” sudjelovao u međunarodnom programu “Susret u vrtovima”
Događanja
7. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Konstituirana Vijeća mjesnih odbora Mihaljekov Jarek i Donja Šemnica
Događanja
7. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.