Danas je Dan antifašističke borbe, obilježavanje 22. lipnja 1941. kada je u šumi Brezovici kod Siska osnovan 1. partizanski odred, prva antifašistička postrojba u tadašnjoj okupiranoj Europi.
Varaždinski župan Radimir Čačić, polažući vijenac kod spomen-kosturnice na varaždinskom groblju, istaknuo je da sa zadovoljstvom i ponosom može reći da se Dan antifašističke borbe i ove i svih ovih godina obilježava na dostojanstven i primjeren način.
– Mi, građani Hrvatske svih nacionalnosti, imamo puno razloga biti ponosni na naš doprinos u 2. svjetskom ratu u borbi protiv antifašizma. Najveći pokret u Europi, prvi u Europi. A kad govorimo baš o Hrvatima, iako dobro znamo da ljude ne dijelimo po nacionalnosti, ali kad govorimo o Hravtima, dali su kao nacija najveći doprinos, dvije trećine ukupnog časničkog kadra u 2. svjetskom ratu na cijelom prostoru Jugoslavije su bili Hrvati. Ovdje je bio najsnažniji pokret. Brezovica je jedan simbolični početak, 22.6. To je kraj, Sisak, Banija, miješanog stanovništva, i sam sastav 1. partizanskog odreda je biotakav. Moram reći s ponosom i moj otac je bio član tog odreda. Međutim, ovdje na sjeveru, samo šest dana nakon osnivanja 1. partizanskog odreda u Brezovici, donesena je odluka u Turčinu. Ovdje to nije bilo na podlozi nekih nacionalnih sukoba ili ugroze srpskog stanovništva jer srpskog stanovništva nema, jednostavno taj otpor prema zlu ovdje je rezultirao partizanskim pokretom i to još jednom s ponosom ističem – rekao je Čačić.
Predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Milivoj Dretar naglasio je da je Dan antifašističke borbe povijesni datum.
– Antifašizam je utkan u Ustav naše države. Imamo ga obvezu obilježavati. Nažalost, nije uvijek tako na terenu, neki ga doživljavaju kao produženi vikend za roštilj i more. Međutim imamo veliku obvezu prema onom što se dogodilo prije 76 godina, ne samo u šumi Brezovica, nego u svim dijelovima Hrvatske, što je obilježilo našu buduću historiografiju koja se kretala od tog razdoblja nadalje u sasvim drugim smjeru. Dali smo veliki obol antifašističkom pokretu u Europi. Hrvatski partizani, čak i partizani iz Varaždina, Ludbrega, Međimurja, bili su među proslavljenijima. Ovaj kraj je dao više narodnih heroja. Nažalost, njihova vrijednost se malo pogubila, imena ulica i trgova su promijenjena, neki spomenici su u korovu ili oštećeni. Nadamo se da će buduća vremena to ispraviti nakon što napravimo povijesni odmak od tog razdoblja. Za povijest je 76 godina dosta mala vremenska udaljenost. Možda ćemo malo bolje poštovati to razdoblje. Ja kao mladi član antifašista, čiji su djedovi i bake sudjelovali u antifašističkom pokretu, koji su se borili na strani dobroga, nastavljam tradiciju i svoje familije i nekih svojih uvjerenja. Nadam se da će se sve više građana pridružiti obilježavanju ne samo u Varaždinu kod spomen-kosturnice, nego kod svih ostalih spomenika. Skoro u svakom selu je spomenik na kojem pišu imena tih djedova, baka, ujaka i ostalih. Trebamo im odati počast bar taj jedan dan u godini za sve ono što su za nas napravili – poručio je Dretar.
n.k. / www.vzaktualno.hr