Kako spasiti gospodarstvo pogođeno korona krizom i je li drugi paket mjera koje je donijela hrvatska vlada ono što bi nas trebalo i što će nas moći izvući iz krize, komentirao je varaždinski župan Radimir Čačić, bivši potpredsjednik vlade i ministar gospodarstva.
Čačić je, podsjetimo, nedavno predložio šest konkretnih mjera koje bi gospodarstvu trebale donijeti spas, a neke od tih mjera je, kaže, Vlada i usvojila.
-Europski očekivani pad je između 2 i 10 posto, Standard & Poor's je dao takvu procjenu, Njemački ekonomski institut je dao takvu procjenu. Za nas su procjene oko 5 posto, prvenstveno zbog značajnog utjecaja turizma. Kod nas je ovoga trenutka, s obzirom da smo mi kontinent, turizam značajno pogođen u onim malim razmjerima koliko ga imamo, ali mi imamo preko tisuću tvrtki koje su zatražile mjere, 80 posto našeg gospodarstva je ovog trenutka ugroženo i u tom smislu ja sam dao šest ključnih mjera. Drago mi je da je Vlada prihvatila neke od tih mjera. Kao prvo, to je isplata plaća u cjelini, 4 tisuće plus 1.460 doprinosi. Ono što, na žalost, nije na taj jednostavan način koji sam predložio prihvatila jest da se zaustavljaju sva plaćanja poreza i doprinosa prema državi pa da se nakon toga u proporciji pada ukupnog prihoda i otpiše – kaže Čačić uz napomenu da je Vlada uvela „jednu činovničku strukturu” - do 20 posto, 20 do 50 i manje od 50 posto:
-Ta struktura cijelu priču čini netransparentnom. Čak štoviše, potiče na to da se smanji ukupni prihod, što država ne smije činiti, to nije dobro i nadam se da će to korigirati.
Čačić je napomenuo da od Vlade ovoga trenutka očekuje vrlo važnu stvar.
-Da omoguće likvidnost koje ovoga trenutka u tim mjerama nema. Oslanjanje na banke nije dobro! Banke će obustaviti naplatu ovog trenutka anuiteta, obustavit će naplatu kredita jer nemaju od koga naplatiti, tvrtke ne rade, nemaju prihoda, ali banke neće pustiti novi novac tvrtkama da plate poslovanje, dobavu roba, da plate razliku od ovih 4 tisuće do realnih plaća koje trebaju isplatiti. Dakle, likvidnost je ovoga trenutka važna, a banke, njihove službe rizika, to neće učiniti bez jamstva države. Zato je strahovito važno ili da država preko HABOR-a i HAMAG-BICRO-a obavljai direktne isplate sad odmah ili da da državno jamstvo kao kolateral tvrtkama, da prema bankama mogu dobiti kreditne linije. To su ovoga trenutka mjere koje su nužne.
"Srećom, postoji i jedna rezerva koju nismo upotrijebili u vrijeme krize 2008."
Novi Vladin paket mjera za spas gospodarstva težak je 45 milijardi kuna, a mnogi se pitaju gdje ćemo mi namiriti te novce, treba li se zadužiti ili postoji i drugo rješenje. Radimir Čačić ističe da je Europska unija već dala gotovo 9 milijardi pomoći.
-To je strahovito važno jer kada tih 9 milijardi uđe u naše novčane tokove, u porezni sustav je nešto oko 13 milijardi, a 50 posto se odmah vraća u naš budžet kroz sustav poreza. Dakle, to nije sporno, oni su već uskočili i to je važno i tih 9 milijardi je otprilike toliko koliko su ukupni troškovi ovih 4 tisuće plus 1.460 kuna kroz poreze i doprinose kroz tri mjeseca. Moramo ići s obveznicama, moramo ići u zaduženje i tu nema nikakvog spora. Država se mora zadužiti i mora koristiti unutrašnje resurse koji su značajni. Naše devizne rezerve su oko 19 milijardi eura i mi ćemo oko 10 milijardi eura izgubiti turističkog prihoda, što je gotovo sasvim sigurno dakle, trebat će nam – kaže Čačić i dodaje:
-Važno će biti uključiti mirovinske fondove u jednom modelu o kojem se već razgovaralo, a to je model preuzimanja nekih državnih tvrtki i to je način da se uključe mirovinski fondovi sada, kad nije to dosad učinjeno, recimo na HEP-u i nekim drugim tvrtkama.
Srećom, postoji i jedna rezerva koju nismo upotrijebili u vrijeme krize 2008. koja je kod nas trajala do 2013. godine, kaže Čačić.
-Ova županija je, primjerice, 2013. imala preko 11 tisuća nezaposlenih, a sada smo imali ispod 2.500 i sada nam je u nekoliko dana, u kojima je vlada kasnila s mjerama, porasla nezaposlenost oko 10 posto. Mi snage imamo, budemo li vukli prave poteze, a to što će se nešto povećati javni dug, povećat će se cijelom svijetu, ne samo Europi i ne samo .Hrvatskoj – zaključio je Čačić.
ak/vzaktualno.hr