Varaždinski župan Radimir Čačić, sa zamjenicima Tomislavom Paljakom i Robertom Vugrinom te posebnom savjetnicom Natalijom Martinčević, u pratnji ravnatelja Opće bolnice Varaždin Nenada Kudelića u srijedu je obišao završene radove na energetskoj obnovi sedam objekata u krugu bolnice.
Riječ je o objektima interne, kirurgije, neurologije, logopedije te zgrade ljekarne odnosno laboratorija, kuhinje i praone, a vrijednost radova je 83,5 milijuna kuna.
– Svi vi bili ste prisutni kada smo u kolovozu 2017. godine otvorili radove. Radovi su završeni na vrijeme i kvalitetno u iznosu od 83,5 milijuna kuna. To je projekt koji se financira kroz uštede na razini 4,25 milijuna godišnje koliko štedimo na energiji. To je rijetka i kvalitetna investicija u Hrvatskoj i nakon nas nitko to nije realizirao jer ostale bolnice nisu bile u stanju to realizirati. Isto bi se dogodilo i s ovom bolnicom da nismo uspjeli pripremiti sve dozvole i ugovore. Ne samo da smo postigli uštede i digli kvalitetu tehnoloških inovacija, već imamo prostora i da klimatiziramo kirurgiju – izjavio je župan te dodao da se i u prizemlju objekta logopedije otvorila mogućnost da se otvori dječji vrtić za djecu liječnika i medicinskog osoblja.
– Drugi dio projekta odnosi se na obnovu tri objekta od kojih je jedan onaj najstariji, 120 godina, gdje je uprava, a tu je još psihijatrija i zgrada rendgena. Za to su nam odobrena sredstva iz EU fondova. Osim toga, idemo s dva objekta u Klenovniku, a ukupna vrijednost svih investicija je 109 milijuna kuna. Tu gdje smo sada, na prostoru ispred interne, krećemo s objedinjenim hitnim prijemom i dnevnom kirurgija koja će biti povezana s dnevnom bolnicom na drugoj strani prilazne ceste što će koštati 70 milijuna kuna – rekao je župan i dodao da se kontinuirano ulaže u edukaciju i specijalizaciju medicinskog osoblja, u što je uloženo preko 15 milijuna kuna.
– Važno je naglasiti kako je varaždinska bolnica jedna od rijetkih koja je povećala, a ne smanjila broj liječnika. Ovih dana završavaju pregovori sa Zagrebačkom bankom kako bi se smanjila kamatna na stambene kredite za medicinsko osoblje na 2%, a to isto ćemo napraviti i za učitelje i profesore – kazao je župan Čačić.
Ravnatelj bolnice je naglasio da minimalna energetska ušteda iznosi 4,25 milijuna kuna na godišnjoj razini te da će se projekt kroz sljedećih 14 godina sam isplatiti.
– Iako nas je zima zasad dobro poslužila pa nije prehladno usprkos činjenici da je siječanj, već prilikom postavljanja debelog sloja, 15 cm kamene vune vidjela se velika razlika. Morali smo odmah početi zatvarati radijatore. Više ne puše kroz stare, derutne prozore koji su bili i stariji od 50 godina. Naravno da su se uvjeti u kojima borave naši djelatnici i prvenstveno pacijenti bitno promijenili. Otvorile su se mogućnosti da iskoristimo činjenicu da smo zapravo prešli na drugačiji sustav grijanja. Do sada smo se grijali na plin, sada se grijemo na moderan način, uz pomoć toplinskih crpki. Koristimo obnovljive izvore energije, a ovakav moderan način omogućava nam da to u budućnosti iskoristimo za klimatizaciju i hlađenje – kazao je Kudelić koji je za magnetsku rezonancu dodao da je u tijeku odabir izvođača.
– Riječ je o odabiru izvođača radova za uređenje prostora u koji ulazi magnetska rezonanca. Slijedi sklapanje ugovora, vjerujem krajem siječnja ili najkasnije početkom veljače. Rok izvođaču za radove, montažu i puštanje magnetske rezonance u pogon je 45 dana – najavio je Kudelić.
n.k. / vzaktualno.hr