Na lokaciji pretovarne stanice u Poljani Biškupečkoj danas je održana konferencija za novinare na kojoj su gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok i zamjenik Zlatan Avar te Robert Briški, savjetnik Uprave Čistoće, govorili o gospodarenju otpadom.
Čehok je najprije predstavio pretovarnu stanicu.
– Ovo je najdalja točka grada Varaždina, izvan naseljenog mjesta. Ova lokacija davno je bila zamišljena kao odlagalište, ali od toga smo odustali i ovdje će biti pretovarna stanica i reciklažno dvorište. Čistoća je preuzela koncesiju za odvoženje i zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada, od 1. kolovoza, po nižoj cijeni za građane, a uvjet je pretovarna stanica. Neškodljivo je za okoliš, a prve kuće su udaljene više od 700 metara – rekao je gradonačelnik i najavio izgradnju drugog gradskog reciklažnog dvorišta.
– Po zakonu moramo imati dva. Prvo na Motičnjaku se pokazalo kao pun pogodak, a vjerujemo da će i ovo ispuniti svoju svrhu – dodao je Čehok i zatim pohvalio građane.
– Uopće nisam sumnjao – samo u mjesec dana primjene novog sustava smanjen je 30 i nešto posto udio, masa miješanog komunalnog otpada, s 850 tona na 500 i nešto tona miješanog komunalnog otpada. A direktiva EU-a je smanjenje otpada koji ide na odlagalište. Varaždinci su sustavnim, odgovornim i zrelim razvrstavanjem i Čistoća odvozom uspjeli doći do 30 i nešto posto. Svjesni smo da je bilo poteškoća i ispričavamo se građanima, ali ukupno uzevši jako smo zadovoljni s tim prvim mjesecom. Mislim da ćemo biti rekorderi u Hrvatskoj. 30 i nešto posto to mogu samo Varaždinci. U Hrvatskoj će možda neke manje općine u Međimurju ili Istri ili Krk, ali niti jedan od većih gradova neće taj sustav napraviti brže od nas – kazao je gradonačelnik.
Briški je pojasnio da uređenje pretovarne stanice kod Poljane Biškupečke ide u dvije faze.
– Osim za pretovar, druga cjelina bit će za obradu dijela neopasnog otpada koji se skuplja kao reciklabilni otpad i nadogradnja reciklažnog dvorišta. S područja grada Varaždina dnevno dolazi između 20 i 30 tona, s područja još 14 jedinica lokalne samouprave nešto manje, i ukupna dnevna količina je oko 40 tona. Odmah se utovaruje u posebne kamione koji odmah napuštaju lokaciju, ovdje nema skladištenja otpada. Čekamo natječaje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kako bismo povukli sredstva za reciklažno dvorište. Za ono prvo na Motičnjaku povukli smo gotovo 50 posto – izjavio je Briški i zahvalio korisnicima za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada.
Čehok je najavio da će, poučeni iskustvom i suradnjom s građanima, kroz šesti, sedmi i osmi mjesec, ljetne mjesece, odvoz biootpad iz stambenih zgrada biti dvaput tjedno. Komentirao je i račune.
– Čistoća neće fakturirati biootpad u 7. i 8. mjesecu, tek s računom za 9. mjesec kad sve kante budu podijeljene – dodao je gradonačelnik i najavio „kante za natalitetnu politiku“ što je pojasnio zamjenik Avar.
– Oni koji imaju bebe, prva 24 mjeseca, Grad će im podijeliti kante s ljubičastim poklopcem i imat će logo s rodom, u njih će se odlagati pelene. Tu uslugu Čistoća neće naplaćivati, nego će to sufinancirati Grad. Pelene su do sada išle u kante za miješani komunalni otpad, osim u domovima za starije osobe, kojima je to medicinski otpad i imaju ugovore sa subjektima koji zbrinjavaju takav otpad. Uz domaćinstva s bebama ući će ona sa starijim osobama koja pate od inkontinencije i djecom s posebnim potrebama. Odvoz će biti jedanput tjedno – najavio je zamjenik gradonačelnika.
n.k / www.vzaktualno.hr