U utorak je u reciklažnom dvorištu u Varaždinu održana konferencija za novinare o provedbi Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom.
Uredba se primjenjuje od 1. studenoga 2017. godine i unijela je mnoge novine u gospodarenju otpadom, a o tome kakva je situaciju u Varaždinu govorili su gradonačelnik dr. Ivan Čehok i Davor Skroza, direktor poduzeća Čistoća.
– Uredba Vlade izazvala je dosta kontroverzi i rasprava u Hrvatskoj s obzirom da većina gradova nije spremna za provedbu. Varaždin je spreman. Uredba danas legalizira ono što smo mi počeli raditi već 2002. godine. Počeli smo sa selektivnim odvajanjem otpada. To se proteklih godina intenziviralo podjelom vreća. Projekt nastavljamo i mogu najaviti da će građani koji žive u stambenim zgradama i svi oni koji doma sami neće htjeti baviti se biorazgradivim otpadom i sami doma kompostirati na dvorištima, dobit će i treću kantu, kantu za biootpad. Natječaj je u tijeku i vjerujemo da bismo do kraja godine mogli nabaviti kante i podijeliti građanima tako da će imati obvezu posebnog prikupljanja biorazgradivog otpada. Svim ovim mjerama Varaždin je već smanjio otpad u volumenu oko 40 %, a u masi oko 20 %. S posebnim odvajanjem biorazgradivog otpada došli bismo na smanjivanje mase otpada za 40-50 %, što je i cilj uredbe – rekao je Čehok te pohvalio Varaždince spomenuvši i reciklažno dvorište u koje se prema zadnjim podacima iz 4.500 kućanstava, ili otprilike četvrtine svih kućanstava, odlagao otpad.
Gradonačelnik je najavio postavljanje podzemnih kontejnera s Čistoćom od iduće godine.
– Nastojat ćemo kroz nekoliko godina sve kontejnere, koji su kolektivna sabirališta pred stambenim zgradama, ukopati u zemlju i da oni više ne zauzimaju prostor, ne izazivaju mirise, nema rasipanja – kazao je Čehok.
– Mislim da Grad Varaždin i građani neće plaćati nikakve penale jer ćemo biti spremni do roka koji je predložila Vlada, do kraja prvog mjeseca. Radnici Čistoiće dobit će javne ovlasti, postat će inspektori i moći će vidjeti u samim kantama građana odvajaju li otpad. Zasad neće utjecati na cijenu, koja se nije mijenjala od 1997. Sigurno da ovakav način prikupljanja nosi nešto veću cijenu, ali s obzirom da smo napravili sve ove pripreme, nismo posegnuli za povećanjem cijene. Vidjet ćemo krajem siječnja kakvi će biti efekti, ali to neće biti neko drastično povećanje. U ovom trenutku građani su još mirni – zaključio je gradonačelnik, a direktor Čistoće je dodatno pojasnio.
– Uredbom je definirana cijena javne usluge i ona se sastoji od tri dijela, obvezne minimalne javne usluge, to je fiksni dio za sakupljanje u koji ulaze svi troškovi da bi se ta javna usluga normalno i kontinuirano obavljala, drugi dio je cijena za predanu količinu miješanog komunalnog otpada, to je varijabilni dio – koliko smeća napravite, toliko ćete i platiti, i treći dio je ugovorna kazna ako građani ne žele ili ne postupaju kako bi trebalo, onda se naplaćuje i ta cijena. Fiksni dio cijene nije se mijenjao od 1997. i tu će se vjerojatno morati nešto podići. Očekujemo da se s varijabilnim dijelom količine predanog miješanog komunalnog otpada, koji bi se trebao smanjiti, pokuša kompenzirati to povećanje s osnova fiksnog dijela. Kad se krene s pripremom odluke onda ćemo vidjeti što će točno biti s cijenom – rekao je Skroza.
Varaždinci razvrstavaju otpad na kućnom pragu od 2002., najprije plastiku i papir. 2016. to je prošireno na tekstil, ambalažno staklo i metal.
n.k. / www.vzaktualno.hr