Gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok sudjelovao je danas u Zagrebu na panel raspravi i prezentaciji rezultata Izvješća Doing Business u Europskoj uniji 2018: Hrvatska, Češka, Portugal i Slovačka.
U Hrvatskoj, izvješće procjenjuje poslovno i regulatorno okruženje i njihov utjecaj na lokalne poduzetnike. Ovo izdanje obuhvaća 25 gradova četiriju država članica: Hrvatska (Varaždin, Zagreb, Osijek, Rijeka i Split), Portugal (Lisbon, Porto, Braga, Coimbra, Funchal, Ponta Delgada, Faro, Evora), Slovačka (Bratislava, Košice, Nitra, Žilina) i Češka (Prag, Brno, Ostrava, Plzen, Liberec, Usti na Labi, Olomouc).
– Mi smo u konkurenciji pet gradova u Hrvatskoj daleko iznad drugih. U nekim stvarima smo na europskoj razini, u nekima zaostajemo, ali to čak nisu stvari koje su ovisne o gradskoj vlasti, primjerice dužina trajanja sporova na trgovačkim sudovima. Tu smo nešto lošiji, međutim u svim drugim segmentima smo jednako kao i europski gradovi. To je veliko istraživanje koje je Europa radila u četiri države Europske unije. Sada ima dosta instant istraživanja pa se svi hvale. „Doing business“ je izvješće, istraživanje koje je rađeno ozbiljno. To su međunarodni standardi i Varaždin je prema njima broj 1 za business u Hrvatskoj. Gleda se investicijska klima, brzina izdavanja dozvola, dostupnost poduzetničkih zona, ukupno administracijski aparat koji su sudjeluje u tome. Ponosni smo jer je to na neki način zahvala i nagrada svima koji sudjeluju u cijelom tom postupku privlačenja investicija. Naravno da je uvijek moguće bolje i nama je stalo da u sljedećih tri-četiri godine puno više napravimo u novim tehnologijama – izjavio je Čehok.
Izbor Varaždin kao grada najboljeg za business komentirao je i predsjednik Gradskog vijeća Damir Habijan.
– Varaždin to zaslužuje i to je smjer o kojem smo govorili u kampanji – da Varaždin moramo vratiti na ono što je nekad bio. To je i nagrada i motiv da budemo još bolji i da budemo primjer ne samo gradovima na sjeveru, već cijeloj Hrvatskoj i regiji. I dalje postoji problem niskih plaća. Grad i Županija teško mogu utjecati na poslodavce da povećaju plaće. To je politika koja je kratkoročna, to su floskule. Država bi trebala pametnom poreznom politikom, vjerujem od 1.1. sljedeće godine kao što je najavio ministra Marić, doprinijeti smanjenju poreznih opterećenja na plaće. Poslodavci bi tada imali mogućnosti da povise plaće. Za isplatu prosječne neto plaće, poslodavac skoro 40 % treba nadodati državi i lokalnoj jedinci i o tome treba vodit računa – rekao je Habijan.
n.k. / www.vzaktualno.hr