U organizaciji Hrvatskog žrtvoslovnog društva, pod pokroviteljstvom Varaždinske biskupije, održan je Sedmi hrvatski žrtvoslovni kongres na kojem je uz brojne autore iz Hrvatske sudjelovalo i desetak sudionika iz iseljeništva i gostiju iz susjednih država, od Bosne i Hercegovine i Slovenije do Kanade, SAD-a i Australije.
Kongres je započeo u Muzeju Mimara u Zagrebu, a potom je održan, u subotu i nedjelju, na području Varaždinske biskupije. Kongres je održan pod naslovom „Pamćenje i povijesna istina o žrtvama“, a na njemu je sudjelovalo sedamdesetak autora. Zbornik radova otisnut je na B-5 formatu i obuhvaća više od 800 stranica. Prvo predstavljanje zbornika održanih predavanja i referata po tradiciji je potom priređen u domu hrvatske kulture u dvorani gdje je kongres i započeo, a isto je nakon višemjesečnih priprema održano u srijedu, 7. studenoga 2018. godine.
Na početku predstavljanja hrvatsku himnu Lijepa naša domovina otpjevale su članice Ženskog pjevačkog zbora "Stellarium" iz Cestice, a potom je uslijedila molitva za sve žrtve, poginule i stradale od posljedica ratova ( 1. i 2. svjetski i Domovinski rat) i diktatura XX stoljeća, koju je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.
U sredini programa zbor Stellarium izveo je pjesmu "Na obloku", a potom se pjesmom "Stiha, stiha, povedaj mi mati", predstavila i Sara Kolar, učenica osmog razreda OŠ Cestica.
Pred kraj programa voditelj predstavljanja Franjo Talan, istaknuo je da je Zbor Stellarium KUD-a općine Cestica osnovan na inicijativu prof. glazbe Gordane Kos Kolar koja je za dugogodišnje djelovanje na promicanju tradicije i glazbene kulture, te za očuvanju povijesne baštine kraja ove godine na proslavi Dana općine primila Grb općine Cestica, a po završetku školovanja vođenju zbora priključila se i prof. Lucija Vočanec.
U završnom dijelu zbor Stellarium predstavio se s dvije pjesme, skladbom Anđelka Klobučara "Laudate Dominum", i "Zborom Hrvatica iz opere Porin" Vatroslava Lisinskog.
Zahvalu zboru i predstavljačima na sudjelovanju u programu uputio je predsjednik HŽD-a Ante Beljo, a u znak zahvalnosti za sudjelovanju na predstavljanju knjige urednik prof. Zvonimir Šeparović uručio je voditeljici zbora Gordani Kos Kolar zbornik „Pamćenje i povijesna istina o žrtvama“ što su prisutni u dvorani nagradili pljeskom.
Čestitku izvođačima glazbenog dijela programa pljeskom su uputili nazočni u dvorani Muzeja Mimara, a čestitku članicama Zbora na nastupu uputio je i „naš“ poznati glazbenik, Anđelko Ramuščak, rođen u Križovljanu, osnivač i voditelj Hrvatskog komornog orkestra, direktor Zagrebačke filharmonije (1993.-2002.) i svestrani promicatelj glazbe i glazbenika.
vzaktualno.hr