Iako su peradari i prerađivači pilećeg i purećeg mesa od početka godine najavljivali skok cijena, malo tko od potrošača je očekivao ovo povećanje od 30 posto. Tako je krajem travnja cijena pileći file na podlošku u pakiranju od 400 grama 98 kuna za kilogram, pureći file u pakiranju od 600 do 800 grama - 128 kuna kilogram, prenosi jutarnji.hr
U strahu od pada prodaje zbog slabe kupovne moći potrošača proizvođači mesa peradi ipak su na tržnicama ostavili maloprodajnu cijenu od 60 za pileći i 70-80 kuna za pureći file. No, od početka ukrajinske krize i problema s ptičjom gripom ni na europskom tržištu nema više jeftine piletine i puretine. U proteklih godinu dana cijena piletine na razini zemalja EU viša je za 31 posto, a u Hrvatskoj je uvijek manja za 14 posto od prosjeka EU.
Iz Vindije kažu da su "promjene cijena prehrambenih proizvoda, a naročito mesa, izravna posljedica poremećaja i previranja na globalnom tržištu".
- Poskupljenje svježeg peradskog, svinjskog i goveđeg mesa, kao i njihovih prerađevina, koje zahvaća kompletnu stočarsku i peradarsku industriju, ne samo u Hrvatskoj i EU, već i u cijelom svijetu, posljedica su poskupljenja stočne hrane, energenata, ali i povećanja svih drugih troškova i repromaterijala te ambalaže - ističu iz Vindije za Jutarnji, navodeći i proizvodne elemente koji su utjecali na rast cijena mesa.
- Kukuruz je poskupio 96 posto, pšenica 90 posto, dok je soja poskupjela gotovo 50 posto. Uz to, cijena energenata, koja je također ključan faktor, drastično je porasla. Osim nafte, plin je poskupio 56 posto, a električna energija 144 posto. Kartonska ambalaža skuplja je za 39 posto, a ostali ambalažni materijali poskupjeli su za oko 30 posto - izračunali su u Vindiji. Dodaju da Grupa Vindija, unatoč do sada učinjenim korekcijama cijena, na sebe preuzima dio tog tereta, tako da se poskupljenje u puno manjoj mjeri odražava na cijenu finalnih proizvoda.
vzaktualno.hr