Portal Direktno nastavlja s analizom rezultata rada ministara, a nakon što smo analizirali rad ministra i potpredsjednika Vlade Predraga Štromara, anketa je pokazala kako čitatelji tog portal uglavnom negativno gledaju na Štromarov rad i tu u postotku koji je sličan rezultatu Blaženke Divjak.
Rezultati ankete za Predraga Štromara slični su rezultatima ankete prošlog tjedna za ministricu obrazovanja i znanosti Blaženku Divjak.
Postotak podrške Štromaru kretao se konstantno ispod 20 posto, da bi se na kraju zaustavio na 18 posto za ''palac gore'', a 82 posto za ''palac dolje''. Podsjećamo, ministrica Divjak je na kraju imala nešto slabiji rezultat od 17 posto za 'palac gore'.
Štromar nije pretjerano vidljiv u javnosti
Sam potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar nije ni približno javno vidljiv kao što je to njegova kolegica Divjak, pa sam i izaziva manje podijeljenih mišljenja o svom radu u javnosti. Njegov rad se više veže uz stranku HNS-a, pa je za pretpostaviti kako je upravo stav o njegovoj stranci u velikoj mjeri utjecao i na ocjenu o njemu i njegovom radu.
Analiza koju je proveo Direktno pokazala je kako ni iskusni političari poput Radimira Čačića i Mirele Holy nisu posve sigurni što sve točno spada u opseg djelatnosti za koje je Štromar zadužen kao potpredsjednik Vlade. Čak se ni na internetu može pronaći jako malo informacija o tome za što se sam Štromar zadužen. Dobrim dijelom kriv je i Štromar jer gotovo nikad nije javno komentirao sektor obrazovanja ili prometa za koje je zadužen. Pamte se jedino njegovi angažmani u pogledu zaštite okoliša.
Treba razmisliti o novim stambenim politikama
Rad ministra u sektoru graditeljstva i prostornog uređenja dobrim dijelom je zadan dosadašnjim projektima koje provode sve vlade od 2000. godine poput poticane stanogradnje, a novost predstavlja ovaj oblik subvencioniranja stambenog kreditiranja mladih.
Upravo je ovakav način stanogradnje kritizirao ekonomski analitičar Damir Novotny za Direktno. Problemi Hrvatske se ne nalaze u nedostatku stambenog prostora, već se nalaze u malim stopama zaposlenosti i participacije radne snage na tržištu rada.
Poticana stanogradnja i subvencioniranje stambenih kredita za mlade će teško zaustaviti desetke tisuća mladih osoba koji odlaze u emigraciju, a neće značajno ni povećati demografske rezultate. Stambena politika bi trebala biti samo nadogradnja uspješne ekonomske politike kojoj bi za cilj trebao biti osigurati efikasno tržište rada. Takvo tržište rada bi osiguralo bolje radne uvjete, a i veće plaće u dugom roku.
Problem se nalazi i u činjenici da je postotak vlasništva nad stambenim prostorima u Hrvatskoj već izuzetno velik, a postoje tisuće stanova u vlasništvu države, državnih tvrtki i banaka koji stoje neiskorišteni. Pa bi se u tom smjeru, ali i smjeru kojeg zagovara Novotny putem povećanja energetske efikasnosti stanovanja trebala tražiti nova rješenja.
Druga ocjena što se tiče Štromara je kvaliteta rada njegovog ministarstva. Bivši Štromarov kolega i prethodnik na ovom mjestu Radimir Čačić dao je ocjenu 3 za rad ministarstva. Smatra da ministarstvo samo po sebi dobro radi birokratski i administrativni posao jer su već uigrani i znaju što rade, dok po njemu ministar nema pretjerane veze s tim radom, kao ni s projektima. Za davanje takvih ocjena ipak treba biti upućen u odnose u ministarstvu.
Pozicija Štromara ovisi o položaju HNS-a u vlasti
Pozicija Predraga Štromara u Vladi relativno je sigurna i vjerojatno će ostati takva sve dok potraje ova vladajuća koalicija. Štromarovo ime se spominjalo i u mogućoj rekonstrukciji vlade na jesen. Štromar bi po tim idejama vjerojatno ostao bez svoje pozicije, a Divjak bi ostala na svojoj poziciji, što znači da se HNS više uzda u nestranačku ministricu nego u jednog od svojih čelnika. Drugi problem za HNS predstavlja odnos između predsjednika stranke Ivana Vrdoljaka koji nema izvršnu vlast i Štromara.
Mirela Holy nam je rekla kako je Štromar subordiniran Vrdoljaku, pa je zamijetila kako Vrdoljak gotovo uvijek komentira i dobar stvari za koje je Štromar zadužen kao potpredsjednik Vlade. Vrdoljak često komentira i odnose u koaliciji, lai i neke druge resore za koje njegovi ministri zaduženi.
Situacija u kojoj stranački lider nije dio izvršne vlasti nije neuobičajena u Hrvatskoj, ali i u drugim zemljama. Takva situacija omogućuje fokusiranje ministra na svoj posao, dok se predsjednik stranke više bavi funkcioniranjem koalicije u cjelini, no često dolazi i do preklapanja, pa su mogući i sukobi, što se u ovom slučaju do sada nije događalo.
www.vzaktualno.hr/Direktno.hr