Gradsko vijeće Ludbrega još je 1999. godine proglasilo 19. ožujka Danom grada Ludbrega, a ovaj se dan slavi prema dokumentu pape Leona X, datiranom od 19. ožujka 1513. godine. Naime, svetom bulom odnosno papinskim pismom, papa Leon X. je Ludbreg proglasio prošteništem Predragocjene Krvi Kristove zbog čega se više od šest stoljeća početkom svakog rujna hodočasti u Ludbreg.
Nakon brojnih sadržaja organiziranih povodom obilježavanja Dana grada Ludbrega, sinoć je održana svečana sjednica Gradskog vijeća kojoj su nazočili brojni gosti i uzvanici. Među njima su bili saborski zastupnici Božica Makar i Mario Habek, varaždinski župan Radimir Čačić, predsjednik Županijske skupštine Alen Runac i njegov zamjenik Krešimir Šalig, novomarofski i lepoglavski gradonačelnici Siniša Jenkač i Marijan Škvarić i drugi.
Na početku sjednice, okupljenima se obratio Antun Šimić, predsjednik ludbreškog Gradskog vijeća koji je naglasio:
- Smatram da je najvažnija odluka koju je ovo Gradsko vijeće donijelo ona da stabiliziramo gradski proračun i da se posvetimo provođenju projekata, na dobrobit naših građana, posebice djece i mladih, jer su nam demografski pokazatelji pozitivni, a i u nove industrijske pogone i one proširene doći će neki novi Ludbrežani. Oni će sigurno prihvatiti Ludbreg kao svoj grad u kojem ne treba posebno dokazivati svoje europsko građanstvo, i zavoljeti ga kao što ga i mi volimo. Na izborima koji su davno prošli svi koji su se našli u Gradskom vijeću su pobjednici. Do sljedećih se izbora ne treba iscrpljivati u predizbornoj kampanji, nego se posvetiti radu i nadmetanju idejama, programima i projektima, poštujući političku etiku i moral i nepisana pravila ludbreške građanske kulture.
U ime gradonačelnika i načelnika Varaždinske županije, Ludbrežanima je čestitku povodom Dana grada uputio novomarofski gradonačelnik Siniša Jenkač.
- Često čujem i u Zagrebu da smo mi na sjeveru Hrvatske radišni i da se borimo za svoje općine i gradove, što mi je posebno drago čuti. Mogu reći da i ovdje imamo primjer da se vijećnici i gradonačelnik bore za svoj grad i svaki put kad dođem u ovaj grad vidim nešto novo, nešto što mogu i preslikati u Novi Marof, zbog čega mi je posebno drago, a zadovoljan sam i ovom suradnjom koju smo postigli, da možemo reći da surađujemo bez obzira na to što smo različite političke opcije, da je naša suradnja konstruktivna te da zajedno promišljamo i razgovaramo o tome kako što uspješnije razvijati naše lokalne sredine – rekao je Jenkač.
O radišnosti stanovnika ovog dijela Hrvatske govorio je i varaždinski župan Radimir Čačić.
- Ako išta karakterizira ovu našu regiju, to je radna etika, taj odnos prema radu, spremnost da se samozatajno stvara i da se ne očekuje pomoć niotkoga, ali kad bi nam pritom malo manje uzimali, ne bi škodilo – ako bi malo više ostajalo ovdje, ili bi se malo više i vratilo. Mislim da ova zemlja neće to moći izbjeći, jer je u suprotnom neće biti...Mi moramo teret skinuti s prerađivačke industrije i dati sami sebi prostor da dišemo, da rastemo, zapošljavamo, demografski obnavljamo svoju zemlju jer bez toga to neće ići. Centar takvog načina mišljenja i ponašanja u našoj županiji, po rezultatima upravo u tom segmentu rada i rezultata tog rada, ne samo danas, nego oduvijek je upravo Ludbreg – istaknuo je župan.
U ime saborskih zastupnica i zastupnika iz 3. izborne jedinice, okupljenima se obratio zastupnik Mario Habek.
- Veliko je zadovoljstvo biti ovdje, u gradu koji je uspješan i koji radi jako puno za svoje žitelje. Pratim razvoj Ludbrega već godinama i uvijek sam nastojao, koliko je to bilo u mojoj moći, pomoći u ostvarivanju projekata koji su obilježili posljednjih nekoliko godina. Način na koji Ludbrežani rade za svoj grad i svoje sugrađane može biti motivacija svima onima koji žele kroz javni rad pomoći razvoju gradova i općina. No, ono što želim naglasiti jest da uvijek postoje i opasnosti. Među njima je ona koja se nadvija nad sve naše općine i gradove, na sve naše žitelje, a to su reforme koje se provode vrlo sporo ili se uopće ne provode. Smatram da je samo cjelovita reformska politika odgovorna politika, da misli na budućnost, a ne samo sadašnjost. Ludbreg treba biti primjer uspješnih malih gradova i nadam se da će mnogi učiti na svemu onom dobrome što Ludbreg radi za svoje žitelje – naglasio je zastupnik Habek.
Ponosan na sve što je dosad učinjeno, svojim se sugrađanima i gostima obratio ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.
- Mi smo grad koji se nekako odredio raditi puno malih stvari, plesti gusti mrežu različitih projekata, ali i onu socijalnu pa je teško nešto izdvojiti iz proteklog razvoja, ali je možda ipak najvažniji trenutak bio potpisivanje još jednog velikog europskog projekta vrijednog 17 milijuna kuna, u revitalizaciji našeg arheološkog parka koji će umnogome promijeniti sliku našega grada. Ono što je meni kao gradonačelniku važno jest činjenica da se ni u jednom trenutku ne zaboravlja ono što je osnovna funkcija svakoga grada, a to je da osigura visok standard 21. stoljeća svakom stanovniku, od onih najmlađih, naših vrtićaraca, preko osnovnoškolaca i srednjoškolaca, zaposlenih ljudi koji pune našu blagajnu, do umirovljenika, i to je ono što Ludbreg čini drugačijim i posebnim mjestom sjevera Hrvatske – rekao je gradonačelnik Bilić podsjetivši da je Ludbreg jedan od uspješnijih gradova kad je riječ o izvlačenju sredstava iz EU fondova:
- U ovim trenucima dok se stalno događaju nekakve reforme i dok se stalno novci uzimaju, pa daju, pa opet uzimaju, mi smo se okrenuli europskim projektima kao našem strateškom cilju. Danas mi o tome više uopće o tome posebno ne govorimo, jer nam je nekako postalo normalno i uobičajeno da se prijavljujemo na europske natječaje, da ih dobivamo i da ih uspješno i sigurno realiziramo. Trenutačno provodimo sedam europskih projekata, očekujemo rezultate za njih još četiri, pet i prijavljujemo nove, i u tome vidimo budućnost našega grada. Oni koji su kalkulirali, filozofirali hoće li se javiti sad ili kasnije, promašili su, jer ono što se uzme na početku je najvažnije – ubuduće će biti puno manje natječaja, puno manje prilika, stoga smo se mi "napunili" projektima i projektnim idejama i sad ih treba samo lijepo mirno provoditi i uljepšavati naš grad.
U Ludbregu je dosad mnogo učinjeno, ali dosta toga još treba napraviti, stoga su planovi veliki, kaže gradonačelnik Bilić:
- Mi nismo skromni pa razmišljamo na veliko, a to nije ni loše. Ono što nam je najveća zapreka u razvoju jest još uvijek nesređena situacija oko decentralizacije, oko preuzimanja ovlasti koje su "pod normalno" gradske – nadamo se da će se to promijeniti, a mi ćemo si za ovu godinu zadati da do kraja riješimo sustav zbrinjavanja otpada, dakle gradnju reciklažnog dvorišta, prijavljivanje na projekt sortirnice i kompostane i da na neki način zatvorimo tu priču. Tu je i projekt uređenja arheološkog parka koji pred nas stavlja posebno velike napore i nadam se da ćemo ga uspjeti svi zajedno realizirati i tu priču napokon pretvoriti u jednu uspješnu turističku atrakciju koja će pokazati koliko smo kao grad stari, od straih Rimljana, do suvremenih atrakcija kojima raspolažemo.
Na kraju svečane sjednice Gradskog vijeća, uručena su priznanja Grada Ludbrega. Počasnim građanima proglašeni su Ružica Cindori iz Zagreba i Tomislav Cvetko iz Varaždina, nagradu za životno djelo primo je Tomislav Letina, nagrade grada uručene su i Maši Horvat i Katarini Sačer, plakete su primili DVD Kućan Ludbreški, KK Grafičar i Srednja škola, a zahvalnice Helena Bontek, Marijan Horvatić, Nada Špoljarić i Štefica Vusić.
a.kučić/vzaktualno.hr