Na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu u ponedjeljak je održan Dan kružne ekonomije.
- Međimursko veleučilište u Čakovcu želi biti progresivna obrazovna ustanova. O novim idejama želimo raspravljati, postavljati pitanja, ali i nuditi rješenja, pogotovo ako se već uspješno provode. Zbog toga smo i organizirali Dan kružne ekonomije u kojem sudjeluju predstavnici svih segmenata gospodarstva: razvojna agencija, znanstveni institut, poslovni subjekti i obrazovna institucija - istaknuo je na početku Tibor Rodiger.
Damira Golubić iz REDEA-e predstavila je projekt DeCo (Design for Circularity) u sklopu programa Interreg Europe, usmjeren na poboljšanje regionalnih politika kružnog gospodarstva kroz dizajn. Cilj je potaknuti inovacije u održivome poslovanju te promovirati ekološki dizajn i kružne poslovne modele. Javna ustanova REDEA, kao jedan od devet partnera, aktivno doprinosi projektu analizom lokalnih politika, razmjenom dobrih praksi i primjenom održivih rješenja prilagođenih potrebama Međimurske županije.
Khrystina Moskalova iz Metalske jezgre Čakovec predstavila je projekt CURIOST (Kružni dizajn i razvoj održivih proizvoda u čertiri ključna sektora u srednjoj Europi), financiran iz programa Interreg Central Europe. Projekt pomaže malim i srednjim poduzećima u prelasku na održive proizvodne procese i kružno gospodarstvo, razvijajući održive proizvode i nove modele kružnog gospodarstva u četiri ključna sektora: mehanici/mehatronici, pakiranju, plastici i građevinarstvu. Predstavljena su i postignuća projekta, primjeri dobre prakse te potencijal kružnog gospodarstva za revitalizaciju lokalnih gospodarstava.
Iznimno zanimljivo izlaganje održala je Tea Mišić., predstavnica Reciklaže Mišić, koja je pružila uvid u trenutno stanje sektora gospodarenja građevinskim otpadom. Bilo je riječi o recikliranim agregatima nastalim obradom građevinskog otpada kao vrijednog građevinskog proizvoda te njihovog plasmana na tržište. Opisala je postupak ukidanja statusa otpada recikliranim agregatima te promovirala uspješne projekte u kojima se koriste reciklirani agregati.
Neizostavni sudionik u ovom području je uvijek Ivan Božić, upravitelj HumanaNove. On je u svom je izlaganju o radnoj integraciji ranjivih skupina kroz model gospodarenja tekstilnim otpadom istaknuo kako kružna ekonomija nudi rješenja u tri područja - okolišnom, društvenom i ekonomskom.
- Iskorištavamo sav sakupljeni tekstil i zaokružujemo proces u kojem odbačeni tekstil dobiva novu funkciju, a ljudi priliku za dostojan život – rekao je Božić.
Od bitnijih projekata u posljednje vrijeme predstavio je suradnju sa švedskim gigantom IKEA.
Branko Gregur, direktor Unimera, prvog poduzeća u Međimurju posvećenog zaštiti okoliša koje već 75 godina uspješno primjenjuje modele kružne ekonomije, objasnio je kako uporaba sekundarnih sirovina spaja društvenu odgovornost i gospodarstvo. Edukativne akcije poput „Papir nije smeće“, kontinuirano ulaganje u nove tehnologije i specijaliziranu tehnologiju, temelj su uspješnosti tvrtke koja godišnje zbrinjava više od 20 000 tona sirovina.
Dan kružne ekomomije bio je prilika za upoznavanje koncepta kružne ekonomije, razmjenu ideja i inspiraciju s najboljim praksama održivog poslovanja. Osviještena je važnost prelaska s linearnih modela proizvodnje i potrošnje na kružne procese koji štede resurse, smanjuju otpad i stvaraju nove prilike za inovacije i razvoj.
- Međimursko veleučilište u Čakovcu ponosno je što može biti dio ovog dijaloga i doprinijeti širenju svijesti o održivosti među studentima, akademskom zajednicom i lokalnim gospodarstvom. Vjerujemo da će današnja razmjena znanja i iskustava potaknuti svakoga od nas da u svojim područjima djelovanja primjenjuje principe kružne ekonomije i time doprinese boljoj budućnosti – poručuju s MEV-a.
vzaktualno.hr