U subotu je u Varaždinu, na Trgu kralja Tomislava, obilježen Dan Ružičaste vrpce, u organizaciji Udruge žena operiranih na dojku – Mammae klub Varaždin i pod pokroviteljstvom Grada Varaždina. Suorganizatori su bili Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, Liga za borbu protiv raka Varaždinske županije i Zajednica sportskih udruga grada Varaždina, a u programu su sudjelovale plesne skupine, udruge oboljelih od raka i drugih kroničnih bolesti te Srednja medicinska škola u Maruševcu s pravom javnosti koja je uz pomoć varaždinskih umjetnika Garafolića i Kuzminski izradila okvir za fotografiranje u Ružičastoj vrpci.
Posljednjih desetljeća maligne bolesti predstavljaju jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova kako zbog broja novooboljelih i umrlih od ove skupine bolesti tako i zbog visokih financijskih izdataka zdravstvenog sustava za njihovo zadovoljavajuće i što uspješnije zbrinjavanje. U Republici Hrvatskoj maligne bolesti nalaze se na drugom mjestu uzroka smrtnosti s udjelom od 27,8 %. Nažalost u dobi do 65 godine (prijevremena smrtnost) ova se skupina nalazi na prvom mjestu uzroka smrti. Na ljestvici bolničkog pobola također su na drugom mjestu s udjelom od 14,1 %.
U Hrvatskoj je u 2015. godini (zadnji dostupni podaci o obolijevanju od raka) oboljelo od raka dojke 2748 žena (i 24 muškaraca povezano sa stanjima u kojima se pojavljuje tkivo dojke u muškaraca), a umrlo 1038 žena.
U 2017. godini(zadnji dostupni mortalitetni podaci) od raka dojke umrlo je 853 žene i 8 muškaraca, što je smanjenje u odnosu na 2015. i 2016.
U Varaždinskoj županiji 2015. godine oboljelo je od raka ukupno 854osobe od čega 83 žene od raka dojke. Stope obolijevanja i umiranja od ovog raka u Varaždinskoj su županiji na razini hrvatskog prosjeka. Tako je u 2017. godini umrlo do raka dojke 38 žena. (Rak dojke najčešće je sijelo raka u žena i statistički gledano svaka 4 žena koja oboli od neke vrste raka, oboli od raka dojke. Tako na rak dojke otpada 22% svih novih slučajeva raka u Varaždinskoj županiji, odnosno 26% u RH, na godišnjoj razini, prema zadnjim dostupnim podacima o incidenciji toga raka.
Rak dojke je i uvjetno rečeno preventabilan rak, a najmoćnije oruđe u prevenciji ovog raka je mamografski probir u koji se pozivaju prema nacionalnom programu koji se provodi od 2006. godine žene od 50 – 69 godina starosti. Pozivi se šalju od strane županijskog Zavoda za javno zdravstvo koji koordinira probirom. Mamografija u kombinaciji s ultrazvukom, kao dijagnostičke metode koje u našoj županiji provodi radiološka jedinica OB Varaždin, može otkriti gotovo svaki slučaj raka u ranom stadiju (ipak ne sve) . Ako se rak dojke otkrije u najranijem stadiju, on je potpuno izlječiv.
Trenutno je pri kraju 5. ciklus pozivanja žena , a u 4. smo imali kao županija odaziv od 64 % čime smo se svrstali među županijama na visoko 3. mjesto po odazivu u Hrvatskoj. U ciklusu 5. je odaziv trenutno 51% čime smo 5. u rangu po odazivu u Hrvatskoj. Sada je u tijeku opetovano pozivanje žena koje se nisu odazvale uz prvi poziv i trajat će do završetka ciklusa tj. do kraja ove godine, paralelno pozivamo prvi puta i oko 1500 žena kojima još nije isteklo dvije godine od zadnje mamografije.
Zato je baš sada pravi trenutak da javno uputimo poziv ženama da se naknadno odazovu u mamografski skrining, a za bilo kakve upite u vezi programa ili eventualne promjene termina nazovu na BESPLATNI TELEFON ZZJZ 0800-200-163.
Cilj je ove akcije podignuti svijest o važnosti provođenja svih razina preventivne zdravstvene zaštite: od prakticiranja zdravog životnog stila koji uključuje redovnu fizičku aktivnost, redukciju stresa, pravilnu prehranu siromašnu životinjskim masnoćama, nekonzumaciju alkohola i nepušenje uz održavanje optimalne tjelesne težine, preko provođenja samopregleda i liječničkih pregleda te NAJVAŽNIJE, odaziva u nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke.
Mortalitet od raka dojke je i dalje u blagom porastu i u Hrvatskoj i u Varaždinskoj županiji, unatoč skriningu jer na ovaj ishod utječe kvaliteta svih razina zdravstvene zaštite.
Treba sustavno poticati žene na odaziv na mamografiju, a mlade generacije educirati o tehnikama samo-pregleda te važnosti pravovremenih liječničkih pregleda dojke, jer samopregled nikad ne može zamijeniti liječnički preventivni pregled. Također treba podržati i rad Udruge žena operiranih na dojku koje pružaju suport oboljelima, ali provode i hvale vrijedne preventivne aktivnosti poput i ovog Dana ružičaste vrpce. Paralelno treba unaprjeđivati ZZ koja utječe na proces liječenja raka dojke i podizati kvalitetu ZZ na svim razinama, navodi se u priopćenju županijskog Zavoda za javno zdravstvo i Lige za borbu protiv raka.
n.k. / www.vzaktualno.hr