Čuvajući uspomenu na žrtve Domovinskog rata, Lepoglava je s posebnim pijetetom, ali i tugom, u ponedjeljak slavljem i kolonom sjećanja obilježila Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Obilježavanje je započelo u lepoglavskoj župnoj crkvi gdje je služena misa zadušnica za sve žrtve poginule u Domovinskom ratu, među kojima je 12 branitelja s područja Grada Lepoglave, a nakon mise okupljeni su u koloni sjećanja, prolazeći Ulicom hrvatskih pavlina te paleći svijeće uz rub ceste, stigli do Parka hrvatskih branitelja gdje je kod spomen obilježja poginulim braniteljima s područja grada položen vijenac i upaljene svijeće te je u zrak pušteno 12 svjetlećih lampiona.
Uz lepoglavskog gradonačelnika Marijana Škvarića, počast poginulima odali su članovi njihovih obitelji, okupljeni branitelji i predsjednik Udruge branitelji Hrvatske Lepoglava Stjepan Ficko s članovima.
– Žrtva naših hrabrih branitelja, ali i stradalih nedužnih civila, nikada ne smije biti zaboravljena. U ove dane kada se sjećamo tragedije Vukovara i Škabrnje jesmo tužni, ali smo i ponosni jer tijekom Domovinskog rata pokazali smo zajedništvo, hrabrost, ustrajnost u borbi za svoje, za jedinu nam domovinu. U našim mislima i srcima zauvijek moramo sačuvati sjećanje na one koji su na oltar domovine položili najvrednije što su imali, svoje živote, na čemu ćemo im ostati vječno zahvalni jer danas imamo slobodnu i neovisnu Hrvatsku, imamo život o kakvom su generacije Hrvata sanjale. Nek im je vječna slava i hvala – poručio je gradonačelnik Škvarić.
Podsjetimo, Vukovar je tijekom Domovinskog rata najviše osjetio agresiju bivše JNA, pobunjenih Srba i njihovih pomagača iz Srbije. U obrani Vukovara bilo je 2500 ljudi, na crti bojišta 1250 branitelja, a na širem vukovarskom bojištu 6700 vojnika, 26 tenkova i oklopnih transportera, 84 topa, osam minobacača i tek jedan višecijevni raketni bacač. Na širem vukovarskom bojištu poginulo je oko 2500 vojnika, od čega 900 u Vukovaru tijekom borbi, a oko 600 ih je ubijeno nakon pada grada. Oko sedam tisuća civila i vojnika završilo je u logorima. Tijekom i nakon ratnih operacija, stradalo je oko tisuću civila, među njima 86 djece. Znatno mnogobrojnije srpske snage činilo je tada 30 tisuća vojnika, čak 1600 oklopnih vozila, 980 topova i 350 protuzračnih topova. Prema procjenama, poginulo je oko šest tisuća vojnika JNA i dvije tisuće pripadnika paravojnih postrojbi, dok ih je ranjeno oko 15 tisuća.
vzaktualno.hr