27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Tog je datuma 1945. godine Crvena armija oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj.
U sjećanje na sve žrtve holokausta izaslanstvo Grada Varaždina danas je položilo cvijeće i upalilo svijeće pokraj spomen ploče na Židovskom groblju u Varaždinu.
- Koristimo ovu prigodu da se prisjetimo i židovske zajednice u gradu Varaždinu, ali i da odamo počast svima koji počivaju na ovom groblju, tzv. židovskom groblju koji grad održava i obnavlja. Naravno, s obzirom da svaka nevina žrtva simbolizira u sebi čovječanstvo, da se prisjetimo i svih nevinih žrtava bilo kojega totalitarizma – poručio je gradonačelnik Ivan Čehok.
Podsjetio je da Grad obnavlja i sinagogu. Nakon uređenja pročelja, krenulo bi se s uređenjem unutrašnjosti, kako bi, ističe Čehok, tragovi židovske kulture ostali trajno zabilježeni u našem kulturno-povijesnom sjećanju.
- Vremenska koincidencija nam je da je sinagoga posvećena 1861. godine, a 80 godina nakon toga, 1941., nažalost Varaždin postaje prvi Judenfrei grad. Nažalost, pripadnici židovske zajednice su tijekom ustaškog pokreta bili istrebljeni, oni više nisu postojali kao zajednica. A sad, gotovo 80 godina nakon toga, mi obnavljamo sinagogu. Mislim da je to najbolji način da vratimo dug jednoj vrlo vrijednoj zajednici koja je ostavila traga u našoj prošlosti – kazao je Čehok.
Što se tiče samog groblja, kazao je da Grad obnavlja koliko može, a na europske natječaje prijavljena je obnova grobne kuće.
Predsjednik Židovske općine Čakovec Andrej Pal podsjetio je da Židovske zajednice u Varaždinu nema, a Židovska općina kao takva ugasila se 1948. godine. Zadnji član tadašnje židovske zajednice odselio je u Izrael i Židovska općina Varaždin prestala je s postojanjem.
- Čakovečka Židovska općina preuzela je neke formalne zadatke koje mora vršiti u ime varaždinske Židovske općine. Postoji nekoliko Židova koji su još ovdje, ali zajednica ne postoji – dodao je.
Govoreći o obnovi varaždinske sinagoge i groblje, Pal ističe kako je svaki postupak obnavljanja zgrade vrijedan i služi na čast Gradu Varaždinu koji na taj način održava sjećanje na židovsku zajednicu koja je nekad ovdje bila, djelovala i aktivno sudjelovala u razvoju zajednice u kojoj je živjela.
- Židovsko groblje je stvar zaštite spomenika. Ovo židovsko groblje je jedno od zaštićenih u Hrvatskoj. Kao takvo se i održava i zaštićuje – poručio je.
m.furlan / vzaktualno.hr