Nakon prijepodnevnog koncerta uz baroknu kavu u Galeriji Sermage u Varaždinu, ansambl Marquise iz Budimpešte večeras će nastupiti u Križevcima.
U 19 sati u crkvi sv. Križa kostimirani ansambl izvest će program „Barokonog putovanja“ s djelima Claudija Monteverdija, Andree Falconierija, Antonija Vivaldija, Johanna Christopha Pepuscha, Jean- Marije Leclaira i Georga Friedricha Händela.
Ansambl Marquise na jedinstveni način prezentira ranu glazbu – u kostimima. Do sada su izveli preko 200 koncerata, uglavnom u dvorcima i palačama diljem Europe. Na njihovim koncertima možete čuti virtuozne i lirske arije i duete za dva soprana koje prate instrumenti tipični za to razdoblje, kao i instrumentalne izvedbe solo glazbenika i trija. Harmonijska kombinacija muškog soprana i koloraturnog soprana daju posebno rafiniran zvuk. Koncerti dočaravaju atmosferu 17. i 18. stoljeća prigodnim kostimima, scenom, glumom i pričom, čime nadopunjuju i dodaju dramatičan element glazbenom iskustvu.
U Varaždinskim Toplicama, u crkvi sv. Martina, Trio D’ Oro nastupit će od 19 sati. Na programu su J. S. Bach, Michelangelo Rossi, G. F. Händel, H. Purcell i J. P. Sweelinck.
Trio se okupio tijekom studija na Sveučilištu u Innsbrucku i na Sveučilištu u Münchenu. Vjeran Ježek je studirao klasičnu trubu u Inssbrucku i u Münchenu. Bio je glavna truba u orkestrima u Münchenu (Bach Collegium München, Münchner Symphoniker), Karlsruheu, Plauenu i Zwickauu, a od ove godine i solist Münchenske filharmonije. Ujedno je i predavač na varaždinskoj puhačkoj akademiji (Varaždin Brass Academy). Angela Metzger je studirala sakralnu glazbu i orgulje u Münchenu. Osim toga, studirala je obou u Inssbrucku. Tijekom studija je bila stipendistica Cusanuswerka i dobila stipendiju njemačke Vlade. Pobjednica je nekoliko međunarodnih orguljaških natjecanja. Sigrid Plundrich, sopran, je hvaljena zbog svoje „savršene vokalne izvedbe i kazališnog pristupa“. Jednako vlada koncertnim repertoarom kao i na pozornicom opere i izvodi raznovrsni repertoar od barokne do suvremene glazbe. Gospođa Plundrich je bila član ansambla Gärtnerplatz Opere u Münchenu i gostovala u opernim kućama u Würzburgu, Erlangenu i Augsburgu, ali i u Palacio de la Opera u La Coruñu u Španjolskoj. Od koncertnih pozornica, gospođa Plundrich je nastupala s Deutsche Kammerphilharmonie u Bremenu, s orkestrom Konzerthaus u Berlinu, s minhenskim Symphonikern i s Baroknim orkestrom Tafelmusik iz Toronta pod ravnanjem Brune Weila, Dennisa Russella Daviesa i Christiana Thielemanna. Gospođa Plundrich je rođena u Marktoberdorfu, u Njemačkoj. Studirala je pjevanje s Friederom Langom and Wolfgangom Brendelom i glazbenu interpretaciju s Helmutom Deutschom u Hochschule für Musik und Theater iz Münchena. Dobitnica je nekoliko stipendija i sudjelovala je na nekoliko Master klasa s Krisztinom Laki i Christophom Pregardienom.
A u Varaždinu gostovanje zbora i orkestra Panonske filharmonije u katedrali od 20 sati. Na programu su „Harmonia Caelestis“ Pála Esterházyja, „Suita u D-duru“ Georga Philippa Telemanna i kantate Dietricha Buxtehudea.
Panonska filharmonija, simfonijski orkestar grada Pečuha, postao je glavni umjetnički ansambl u Mađarskoj tijekom prošlog desetljeća. Osnivač ovog orkestra starijeg od dvjesto godina je skladatelj George Lickl koji se preselio u Pečuh iz Beča na nagovor pečuškog biskupa i – kao suvremenik W. A. Mozarta – oformio prvi sastav orkestra slijedeći glazbeni ukus i visoka očekivanja koja su imali Bečani. Panonska filharmonija postala je rezidencijalni orkestar Kodály Centra u Pečuhu, koncertne i kongresne dvorane svjetskog ranga izgrađene 2010. godine kada je Pečuh bio Europska prijestolnica kulture. Od 2011. godine glavni dirigent orkestra je Tibor Bogányi, a rezidencijalni dirigent András Vass. Orkestar je zadržao poseban odnos sa Zoltánom Kocsisem, koji je stalni gostujući dirigent. Orkestar je stalno prisutan u glazbenom životu mađarskog glavnog grada, održava hvaljenu pretplatničku sezonu u Palači umjetnosti Müpa u Budimpešti već više od desetljeća. Država Mađarska dodijelila je Panonskoj filharmoniji posebno priznanje za rad mađarskih simfonijskih orkestara 2012. godine proglasivši je nacionalnim orkestrom, odnosno „kamenom temeljcem” mađarskih kulturnih vrijednosti koji valja čuvati i podupirati. Filharmonija, osim što osvaja mađarske koncertne prostore, prima brojne pozive za nastupe u drugim državama, uglavnom u europskim glavnim gradovima. Gostujući umjetnici i dirigenti potječu iz prvih redova međunarodne glazbene scene. Tijekom posljednjih godina, Filharmonija je nastupila s brojnim umjetnicima (neki od njih su Oliver von Dohnányi, Maxim Vengerov, Krzysztof Penderecki, Leopold Hager, Mischa Maisky, Fazil Say, Roby Lakatos, Placido Domingo, José Carreras, Andrea Rost, Gábor Tarkövi, Andrea Lucchesini, Kostas Smoriginas, Guy Braunstein, Zoltán Kocsis, Dénes Várjon, Václav Hudeček, Paul Badura-Skoda, Howard Griffiths, Reinhold Friedrich, Xavier de Maistre…).
n.k. / www.vzaktualno.hr