U poznatom poljoprivrednom kraju Vidovcu održani su Dani krumpira Cipro-Solawest-Yara na kojima su prezentirani rezultati pokusa sorata francuskog uzgajivača provedenog na polju Jurice Cafuka, od kojih nekoliko sorti posjeduje dugu dormantnost i skladištenje, a što je u ovom trenutku od visoke važnosti.
Župan Varaždinske županije Radimir Čačić pohvalio je ovakve inicijative te naglasio važnost cjeloživotnog učenja i u sektoru poljoprivrede.
- Ovaj naš Vidovec je jedno od mjesta u Hrvatskoj gdje su najveći proizvođači krumpira, uz Belicu u Međimurju. Ovo danas pokazuje da učimo, ovdje su francuske sorte, prezentirano ih je sedam. Nije slučajno da Francuska daje svoje sorte, tla su slična i klima je slična – kazao je Čačić.
Mara Bogović iz Ministarstva poljoprivrede dodala je kako kroz ovakve manifestacije i Dane polja poljoprivredni proizvođači mogu dobiti informacije o novim sortama te o važnim mjerama agrotehnike koje trebaju primjenjivati kako bi u svojoj proizvodnji postigli što bolje rezultate.
U ime jednog od organizatora Dana krumpira obratila se Katarina Kranjčec, voditeljica marketinga, logistike i nabave u poduzeću Cipro koji je distributer svih poznatih svjetskih brendova i snabdijeva tržište Republike Hrvatske repromaterijalom i svime što je poljoprivrednicima potrebno.
Pojasnila je o kakvim se sortama krumpira radi.
- Razlika ovog krumpira u odnosu na ostale na tržištu je u tome što je potekao iz Francuske, iz zaštićene regije, pokrajine Bretanje, sigurnije za uzgoj sjemenskog krumpira. Sjeme garantira ekstra kvalitetu, vrhunsku sirovinu. Kompanija nudi 25 vrsta krumpira, a mi smo za hrvatsko tržište odabrali sorte najkompatibilnije našim klimatskim uvjetima. Ove sorte izrazito su otporne na vremenske uvjete, kao što su razlike u temperaturi, vrućine. Birali smo najotpornije sorte, najjednostavnije za uzgoj, a bitno je i to da osiguravaju dugu dormantnost, dugo skladištenje, na čemu će od sada pa nadalje biti naglasak – pojasnila je Kranjčec.
Marija Cafuk iz OPG-a Cafuk istaknula je kako prinosi ovog krumpira sežu i do 90 tona po hektaru.
- Imaju dosta suhe tvari, što znači da je krumpir dobar za pečenje, ne upija mast kada se radi pommes frites, tako da ima visoke kulinarske vrijednosti. Osim toga, znamo da je EU zabranile upotrebu Tuberitea, znači ne smije se više tretirati da se krumpir uskladišti pa tu postoje sorte koje ne proklijavaju, što će za poljoprivrednike biti jako dobro jer ga mogu uskladištiti i sačuvati krumpir do proljeća – naglasila je.
Cafuk je istaknula i da su prinos i kvaliteta krumpira ove godine odlični, a plasman proizvoda je uglavnom riješen, budući da će viškove otkupiti i plasirati Poljoprivredna zadruga.
m.furlan/vzaktualno.hr