Portal gradonačelnik.hr napravio je detaljnu analizu koje demografske mjere provode gradovi u Hrvatskoj. Izdvojili smo šest gradova iz Varaždinske županije.
Ivanec sufinancira smještaj djece u vrtićima obiteljima s nižim primjanjima, te onima s troje i više djece. Pritom roditelj za drugo dijete u obitelji vrtić plaća 50% manje, dok je za treće i svako sljedeće dijete smještaj u vrtiću besplatan, odnosno, troškove za njega podmiruje Grad Ivanec.
Nadalje, od ove godine Grad Ivanec uvodi novu mjeru – roditeljima isplaćuje 700,00 kuna za opremanje đaka-prvaka za polazak u školu. Također, sufinanciraju školsku kuhinju i školska sportska društva, školu plivanja, izdvajaju sredstva za rad civilnih, sportskih i rekreacijskih udruga koje rade s djecom, nagrađuju dječje uspjehe na natjecanjima u znanju i sportu (tableti, nagradna putovanja) i sl.
Lepoglava sufinancira trošak boravka djece u dječjim vrtićima kao i predškolu, te sufinancira prijevoz učenika i školsku kuhinju, te nagrađuje najbolje učenike. Prvašićima daju poklon bon za nabavku školskog pribora (15.000,00 kuna), a uvode i program cjelodnevnog boravka u školi (50.000,00 kuna) koji će dodatno pomoći mladim roditeljima u skrbi za svoju djecu. Kao Grad Prijatelj djece svake godine izdvajaju dodatna sredstva (20.000,00 kuna) za inicijative djece i mladih u sklopu spomenutog programa, a sredstva za izgradnju dječjih igrala i igrališta sastavni su dio skrbi za djecu i njihove roditelje.
Grad Ludbreg sufinancira boravak djece u 3 vrtića (800 kuna mjesečno po djetetu), dok se djeci iz obitelji slabijeg imovinskog stanja osigurava besplatan smještaj u vrtićima. Sufinanciraju edukacije i edukativne programe u dječjim vrtićima, prijevoza učenika, te prehranu, poroduženi boravak, nabavu školskog pribora, udžbenika i sportske i ostale izvannastavne aktivnosti osnovnoškolaca.
Grad Novi Marof osim naknada za novorođenčad obiteljima pomaže putem stipendija i jednokratnih pomoći studentima, sufinanciranjem gradskog i privatnih vrtića, plaćanjem školske kuhinje i prijevoza školarcima, osiguravanjem produženog boravka za školarce, tu su i asistenti u nastavi i dr. U Gradu navode kako su u 2017. za vrtiće izdvojili 2,9 milijuna kuna, a još milijun kuna za razna socijalna davanja.
-Građani su to prepoznali i pozitivne trendove možemo uočiti već u 2017. godini. Ove godine Grad će dodijeliti 50 stipendija, 25 po socijalnom kriteriju i 25 po kriteriju nadarenosti, a od sljedeće akademske godine u natječaj će uključiti i stipendije za srednjoškolska deficitarna zanimanja. Takvom politikom ulaganja u fakultetsko ali i od 2018. godine srednjoškolsko obrazovanje, polako ali sigurno mijenjamo obrazovnu strukturu naših sugrađana, što će svakako donijeti pozitivne pomake i na gospodarskom planu u godinama koje dolaze - ističe gradonačelnik HDZ-ov Siniša Jenkač.
Grad Varaždin uz naknade za bebe od 2016. godine svoj djeci isplaćuje 'dječje božićnice' od 120 kuna, uveli su jednosmjensku nastavu u sve osnovne škole, te osiguravaju besplatne udžbenike i radne bilježnice za sve učenike osnovnih škola te stipendije za učenike i studente. Među mjerama koje poduzima Grad Varaždin može se primijetiti i razvijena POS stambena izgradnja uz pomoć koje mnoge mlade obitelji dolaze povoljnije do stana. Konačno stopa nezaposlenosti u Varaždinu je vrlo niska ( oko 5 posto ) što značajno pridonosi stabiliziranju mladih obitelji, odluci o ostanku u Varaždinu i osnivanju obitelji s djecom.
'S obzirom na broj rođene djece u prvim danima 2018. godine vidljiv je određeni „baby boom“', poručuju iz Grada.
Grad Varaždinske Toplice sufinancira smještaj djece u vrtićima, te priprema projekt adaptacije i proširenja vrtića kojem je Grad osnivač i prilagodba sadašnjeg vrtića za prihvat djece jasličke dobi.