Koronavirus ušao je i u obrazovne ustanove - pitanje je jesmo li spremni za njega i znamo li na koji način će se lokalizirati žarišta, kako bi što manje učitelja i djece odlazilo u samoizolaciju.
U ovom trenu aktivno je bolesno nešto manje od 300 djece te dobi, što znači da online nastava za njih - ali i za djecu koja su u samoizolaciji, a o kojima nemamo podatke - počinje već od ponedjeljka, piše Jutarnji list. Neki su pak kolektivi kontaminirani i prije početka školske godine, jer su se djeca iz više škola zarazila na maturalnim putovanjima, tako da ih se veći broj nalazi u samoizolaciji.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo donio je mjere, a Ministarstvo i dodatne upute o tome kako postupiti pojavi li sumnja na virus. Epidemiolozi i dalje naglašavaju da je najvažnije poduzimati mjere da se spriječi njegovo širenje, a najvažnije je da se djeca ne miješaju između razreda i grupa te da su grupe što manje. Također, preporuka je da se koriste blok sati ili čak tri sata istog predmeta.
Što samoizolacija djeteta znači za roditelje?
Samoizolacija učenika razredne nastave u pravilu znači da će jedan roditelj također biti pod mjerom samoizolacije jer mlađa djeca zahtijevaju čuvanje. Iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kažu da takvo pravo imaju svi roditelji djece do njihove punoljetnosti.
- Odluka o privremenoj nesposobnosti za rad radi njege djeteta kojemu je određena izolacija u nadležnosti je izabranog liječnika, a može biti do 18. godine života djeteta - kažu iz HZZO-a. U pravilu to za roditelja znači da će i u slučaju da je dijete razvilo Covid-19 ili da je u samoizolaciji, dobiti naknadu plaće od prvoga dana na teret HZZO-a i to u visini od 4257,28 kuna na mjesec, odnosno pola od toga za 14 dana koliko traje samoizolacija, piše Jutarnji.
Evo i važnih uputa:
Ako se dijete razboli u školi, odmah se smješta u posebnu sobu
Što kada se pojave simptomi u školi?
Učitelj:
- odmah napušta radno mjesto
Učenici:
- poziva se roditelj
- dijete se izdvaja u posebnu prostoriju
- pod nadzorom je zaposlenika
- i učenik i učitelj, dok čekaju roditelja, nose kiruršku masku, vizir i jednokratno zaštitno odijelo
- roditelj promptno dolazi po dijete
Dužnosti škole I postupanja:
- ravnatelj odmah javlja nadležnom epidemiologu, odnosno školskom liječniku ako je došlo do grupiranja osoba sa sumnjom na Covid
- svaku pojedinačnu potvrđenu infekciju Covidom-19 djelatnik, odnosno roditelj imaju obavezu žurno javiti ravnatelju ustanove
- kod pojedinačnog slučaja pojave simptoma razredni odjel, u pravilu, nastavlja s radom
- kod grupiranja osoba sa znakovima bolesti postupa se prema mišljenju liječnika
nakon potvrde oboljenja sve osobe koje su bile kontaktu idu u samoizolaciju
Dnevna pravila za učenike i zaposlenike obrazovnih ustanova:
- mjerenje temperature
- u slučaju znakova bolesti koji ukazuju na Covid ne smije se doći u školu
- pri sumnji na temperaturu te pojavi akutnih simptoma zarazne bolesti djetetu se mjeri temperatura
Znakovi koji upućuju na moguću zarazu Covidom-19:
- povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom > 37,2)
- simptomi respiratorne bolesti - kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja
- poremećaj osjeta njuha i okusa
- gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu)
Cijeli članak pročitajte ovdje
vzaktualno.hr/jutarnji.hr