Povodom Svjetskog dana šećerne bolesti na 3. osnovnoj školi Varaždin održana je edukacija djece te stručno usavršavanje učitelja i suradnika škole upravo na temu dijabetesa.
I dok su članovi Društva za zaštitu od dijabetesa Varaždin kroz edukativni film o šećernoj bolesti učili one najmanje o toj kroničnoj nezaraznoj bolesti, medicinske sestre Andreja Borko i Kristina Karaula Šinko s odjela pedijatrije varaždinske Opće bolnice podučavali su nastavnički kadar škole o simptomima, rizicima, te kako pravilno reagirati u ključnim trenucima.
– Iako učitelji dosta znaju o šećernoj bolesti – ipak je drugačije kada u svom razredu imate dijete sa šećernom bolesti. Vi ste za to dijete odgovorni i naravno da vas je strah napraviti nešto, a da ne pođe po zlu. Zbog toga u prvom redu dosta surađujemo s roditeljima te djece. Također, bez obzira o kakvom se oštećenju ili bolesti radi kod naših učenika, provodimo stručna usavršavanja naših djelatnika kako bi oni znali pravilno reagirati u danom trenutku – istaknula je ravnateljica 3. OŠ mr. sc. Jasenka Martinčević, prof. pedagogije i prof. sociologije.
– Prošle godine smo se prvi put susreli s problemom dijabetesa u našoj školi i nismo previše znali o toj bolesti – kako se mi kao učitelji trebamo ponašati kad imamo takvo dijete u razredu. Zahvaljujući ponajprije roditeljima djeteta sa šećernom bolesti, sad znam da to dijete može normalno funkcionirati i da po ničemu ne odskače njegov način rada i života u školi od ostalih učenika – otkrila je učiteljica razredne nastave Ružica Marčec.
– Svakog roditelja koji se suočava s činjenicom da njegovo dijete ima ovu kroničnu bolest – uhvati panika. Najčešće vrlo malo znaju o dijabetesu, postavljaju pitanja što trebaju jesti, na koji način pripremati hranu, koje su metode liječenja, što napraviti kad je razina šećera u krvi visoka, a što kad je niska. I onda smo mi tu da im damo odgovore na ta pitanja i ukažemo na važnost pravilne prehrane i tjelesne aktivnosti – objasnila je medicinska sestra s odjela pedijatrije OB Varaždin Andreja Borko.
A da je ovakav vid edukacije izuzetno važan ističe i predsjednica Društva za zaštitu od dijabetesa Varaždin Antonija Brlek.
– Djeca kad krenu u školu moraju se osamostaliti. Za vrijeme nastave moraju si znati sami izmjeriti šećer, dati inzulin te sami moraju naučiti kontrolirati svoju bolest. S druge strane, mi se borimo da ne dođe do diskriminacije te djece u školi jer je drugoj djeci neobično da se oni „pikaju“, a ponekad i neobično ponašaju. Stoga ovakav vid edukacije ima za cilj i senzibilizirati ostale o šećernoj bolesti. Kao takvim malima, za cijeli život ostat će im u sjećanju da su u razredu imali prijatelja sa šećernom bolesti, te će u budućnosti znati takvim osobama i pomoći – zaključuje Brlek.
www.vzaktualno.hr