Nasilje, a posebno ono u obitelji, jedan je od najtežih i najopasnijih problema društva. Iako se često prepoznaje kao apstraktni fenomen, stvarnost žrtava nasilja – žena, djece, pa i svih onih koji su indirektno pogođeni – brutalna je svakodnevica koja ne poznaje izgovore. Ove žrtve su zarobljene u vlastitim iskustvima koja ostavljaju ožiljke do kraja života, jer nasilje, ma u kojem obliku bilo, uvijek nosi teške posljedice.
Za dugoročni izlaz iz ovog začaranog kruga nasilja, prevencija mora početi već od najranijih dana.
Aneta Škreblin, zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja "Novi početak" istaknula je važnost odgoja i obrazovanja kao temelja prevencije nasilja.
-Mora biti prevencija već od dječjih vrtića, osnovnih škola i srednjih škola, kako bismo odgojili tolerantno, uključivo, empatično društvo. To je dugoročni cilj koji bi mogao uroditi plodom tek za 15 do 20 godina - rekla je Škreblin, naglašavajući potrebu za temeljnim promjenama u društvenim normama.
Međutim, postoji i pitanje koje ne možemo ignorirati: Što s počiniteljima nasilja koji su već prisutni u društvu? Kako se nositi s osobama koje su već stvorile destruktivne obrasce ponašanja, koje se hrane nasiljem i agresijom? Tu se ne radi samo o kaznenim sankcijama – potrebna je i rehabilitacija kroz mjere poput psihosocijalnog tretmana.
-To su programi koji pomažu počiniteljima nasilja da nauče kako kontrolirati svoju agresiju i na primjeren način komunicirati svoje potrebe, bez nasilja prema drugima -izjavila je Škreblin. Ovi programi već pokazuju pozitivne rezultate, a licencirani provoditelji na području Krapinsko-zagorske županije imaju uspjeha u pružanju ove pomoći.
U tom kontekstu, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, naveo je osobni primjer koji ilustrira kako obiteljske okolnosti oblikuju živote mladih.
-Jedan moj prijatelj, čiji je otac bio alkoholičar i zlostavljao obitelj, stvorio je dva potpuno različita puta za svoju djecu. Jedan je, gledajući destruktivno ponašanje svog oca, odlučio da nikada neće piti. Drugi je, nažalost, postao sklon alkoholu, ali je imao sreće da se na vrijeme oporavi – istaknuo je župan Kolar.
Ovaj primjer jasno pokazuje koliko su obiteljski uvjeti ključni za formiranje budućih generacija, a ujedno i važnost pomoći djeci koja su odrasla u nasilnim uvjetima. Ova priča nije samo osobna – ona je simboličan prikaz načina na koji obiteljski uvjeti oblikuju život svakog djeteta. U društvu u kojem previše djece svjedoči nasilju, ključno je ulagati u njihovu budućnost i pružiti im priliku za zdravo odrastanje, bez traume koju nose kroz cijeli život.
Nasilje nije samo fizičko zlostavljanje. Ono je često skriveno u psihološkim i emocionalnim oblicima, ostavljajući ožiljke koje nisu vidljive na površini, ali duboko pogađaju dušu. Nažalost, mnogi ljudi koji su odrasli u nasilnim uvjetima često ponavljaju iste obrasce, postajući novi počinitelji. No, pitanje koje moramo postaviti svakom od njih je: Zašto ne prekinuti ovaj začarani krug?
Nasilje nikada nije opravdano. Nikada nije opravdano podići ruku na drugu osobu, a kamoli na obitelj, ženu ili dijete. Svaka osoba koja odluči reagirati nasiljem čini izbor – izbor koji može imati nepovratne posljedice, ne samo za žrtvu, već i za počinitelja, obitelj i društvo u cjelini. Izbor je odgovornost svakog pojedinca, i u tom je izboru ključ našeg društva – možemo li i hoćemo li učiniti bolje?
Na kraju, potrebno je da društvo reagira i u fazi pravovremenih reakcija na nasilje. Sankcije moraju biti jasne i stroge, jer samo tako možemo spriječiti ponavljanje nasilja i zaštititi žrtve.
Nema više vremena za oklijevanje. Sudovi moraju donijeti strože kazne za počinitelje nasilja, uz kontinuiranu edukaciju i rehabilitaciju koja će im pomoći da shvate ozbiljnost svojih djela. Nasilje se može spriječiti, ali samo uz zajednički napor i posvećenost svih – institucija, pojedinaca i društva!
foto: ilustracija, arhiva
e.rukav/vzaktualno.hr