Djelatnici Čistoće u Varaždinu postavljaju dio spremnika za odvojeno prikupljanje komunalnog otpada. U utorak su s njima u Grabanicama bili gradonačelnik Ivan Čehok i direktor Čistoće Davor Skorza.
Naime, Grad Varaždin prijavio se na javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te 2019. godine potpisao ugovor vrijedan 3.710.157,10 kuna za nabavu 18.024 komada spremnika za odvojeno prikupljanje komunalnog otpada. 14.800 komada zapremine su 120 l (2.000 papir, 12.000 plastika i 800 biootpad), 2450 komada zapremine 240 l (500 papir, 1750 plastika i 200 biootpad), 608 zapremine 360 l (108 papir, 500 plastika), 150 zapremine 1100 l (50 papir, 100 plastika) te 16 komada zapremine 2500 l (staklo).
Sredstva za nabavu spremnika osiguralo je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija tako da se 85 % investicije odnosno 3.153.648,83 kune sufinancira iz europskog fonda, a 15 %, do 556.526,27 kuna osigurava Grad Varaždin.
Zasad je Gradu Varaždinu isporučeno i u vlasništvo prenijeto 150 komada spremnika od 1100 l i 16 spremnika od 2500 l.
Ovih dana dijele se spremnici od 1100 l, dok su spremnici za staklo od 2500 l već postavljeni. Preostali dio spremnika bit će podijeljen nakon okončanja postupka javne nabave, koji vodi Fond, te predaje spremnika Gradu Varaždinu.
– Ovo su tzv. europski spremnici. Nabavljeni su sredstvima EU-a tako da Čistoća i Grad Varaždin, i građani, jer sve su to sredstva građana Varaždina, nisu morali plaćati ove dodatne kontejnere. Naš je iznos otprilike samo 15 posto, a ostalo smo dobili iz EU fondova, europskoga novca – rekao je gradonačelnik Čehok te dodao da se radi o dodatnim spremnicima čiji je broj Fond izračunao na temelju podataka da bi trebalo građanima Varaždina.
– Zahvaljujući europskim novcima uspjeli smo doći do ovoga, a da nismo to prijavili na EU fondove i dobili novac, onda bi građani sami morali to plaćati, tako da bi računi, na žalost, bili još i veći. No s obzirom na sposobnost i umješnost i Čistoće i Grada koji su to prijavili uspjeli smo to osigurati iz europskih sredstava – dodao je Čehok.
– Građane treba upozoriti i potaknuti da čuvaju kontejnere, osobito kad je riječ o višestambenim naseljima. Dobar dio zgrada je uspio napraviti otoke koji su zaštićeni ogradom, koji su pod ključem, a tamo gdje to nije napravljeno, tamo još uvijek imamo jako puno rasipanja otpada i namjernog bacanja smeća, dovoženja otpada iz drugih dijelova grada i nečistoće, neurednosti oko kontejnera. Pozivam sve predstavnike i upravitelje zgrada da si naprave zaštićene otoke na kojima će biti njihov otpad pa neće biti nereda oko kontejnera – pozvao je gradonačelnik.
Direktor Čistoće je kazao da se počelo s podjelom žutih i plavih kontejnera već u subotu, postavljenjem u Ulici braće Radić i POS-ovom naselju.
– Ovo nije kraj, iz ovog natječaja koji je aplicirao Grad Varaždin očekuje se još 8 tisuća posuda od 120 litara sa žutim poklopcem, odnosno žutih posuda za odlaganje plastike za individualna domaćinstva. Obzirom da je Fond malo zakasnio i da sad taj natječaj čeka svoj završetak, Čistoća ne bi imala nikakvih dodatnih troškova za podjelu vreća da je to na vrijeme isporučeno. Kad se žute kante postave u individualna domaćinstva, više neće biti potrebno građanima dostavljati vreće za plastiku – pojasnio je Skroza.
– Problem je zaključavanje kontejnera i problem je što i drugi građani čiji kontejneri to nisu odbacuju svoj otpad u te spremnike, što dovodi do toga da se ne smanjuje količina koja bi trebalo biti. Grad Varaždin je prošle godine imao 40 posto primarne selekcije i negdje oko 35 posto smanjenja količina miješanog komunalnog otpada, međutim ove godine se to neće dogoditi, iz spomenutih razloga. Pozivam građane da budu odgovorni i da sprječavaju nedozvoljeno odbacivanje otpada u vlastite kontejnere. Na taj način štete svima – i sebi, i gradu – zaključio je Skroza.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr