Kolar: Kroz projekte za zaštitu prirode i okoliša uložili smo gotovo deset milijuna eura. To je ulaganje za budućnost, za zdravu i sigurnu budućnost naše djece
U vremenu velikih promjena i klimatskih ekstrema danas sve više jača svijest da ništa nije slučajno i da naslijeđena prirodna bogatstva nitko ne smije uzimati zdravo za gotovo. Upravo zbog očuvanja prirode i povezivanja čovjeka s prirodom, Krapinsko-zagorska županija i u tom segmentu je realizirala mnogobrojne projekte od čega su značajni iznosi osigurani preko fondova Europske unije. Jedan od posljednjih takvih projekata je novi, od brojnih, turističkih aduta koje nudi lider kontinentalnog turizma Krapinsko-zagorska županija.
"U sklopu projekta Zagorje ABECEDA prirode, čija je ukupna vrijednost 4,58 milijuna kuna, izgrađena je jedinstvena Staza kroz krošnje u Zelenjaku, kojom smo u zaštićenom području dodali novi sadržaj. Staza je duga 125 m, s najvećom visinom od 5 m. Vrijednost same investicije iznosila je 1,64 milijuna kuna", rekao je Kolar dodajući da je u cijeloj priči oko realizacije ovakvih projekata , vezanih uz očuvanje prirode i okoliša, bitna edukacija. Tako je jedna od investicija ona za Multimedijsko uređenje Centra za prirodu Zagorje u Radoboju.
„Centar za prirodu Zagorje prvi je takav centar u županiji koji je namijenjen prezentaciji i promociji zaštićenih dijelova prirode i ekološke mreže Natura 2000 Krapinsko-zagorske županije. Vrijednost tog projekta je 1,56 milijuna kuna", kazao je župan i dodao da su uređene i tri zelene učionice u Radobojskom trnacu kod Centra za prirodu Zagorje, na Strahinjčici u blizini planinarskog doma te u Značajnom krajobrazu Zelenjak-Risvička i Cesarska gora u blizini restorana Villa Zelenjak.
Zajednički projekt sa Slovenijom
Prilikom prijave svih ovih projekata pazilo se da ne izostane niti jedan dio Krapinsko-zagorske županije a surađuje se i sa susjednom Slovenijom. Stoga treba izdvojiti kako je jedan od projekata očuvanja i obnove biljnih vrsta na zaštićenim područjima Natura 2000 projekt Veze prirode, a obuhvatio je područje Sutle, Kupe, NP Risnjak, Radensko polje i kanjon Kamačnik.
„Partnerska shema izabrana je tako da se vrste i za njih predviđene mjere za poboljšanje stanja očuvanja pojavljuju na usporedivim područjima u Sloveniji i Hrvatskoj. Uz JU Zagorje zeleno, na projektu je sudjelovalo šest hrvatskih i slovenskih partnera, a vrijednost naše komponente u projektu bila je 1,61 milijun kuna", kazao je župan Kolar.
U sklopu EU-projekta Enjoyheritage uređena je 2,5 kilometara duga kružna staza Hušnjakovo u Krapini koja povezuje tri važne lokacije koje čine tematsku cjelinu prostora – Muzej krapinskih neandertalaca i paleontološki spomenik prirode Hušnjakovo, obližnje jezero Dolac i ruševnu kapelu Sveta tri kralja kao najvišu točku staze. Vrijednost projekta iznosila je 1,09 milijuna kuna.
Jasno je da se u Zagorju razmišlja „zeleno“ što se vidi i po velikom broju energetski obnovljenih škola! Radi se o osnovnim školama u Zaboku, Humu na Sutli, Pregradi, Gornjoj Stubici, Kumrovcu, Đurmancu, Konjščina te srednjim školama u Bedekovčini i Konjščina.
Ukupna vrijednost svih tih obnova je preko 60 milijuna kuna.
-Osim velikog projekta energetske obnove devet škola na području županije, u proteklom razdoblju realizirali smo još nekoliko hvalevrijednih projekata s područja energetske učinkovitosti!
Fotonaponska elektrana na OB-u Zabok – referenca je za uspješno, kvalitetno i napredno! Na krovu Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana 2019. godine realiziran je županijski pilot-projekt, sagrađena je fotonaponska elektrana snage 420 kW – pojasnio je župan te podsjetio da je za posljednji projekt stigla i nagrada struke, Hrvatskog energetskog društva, Zaklade Hrvoje Požar.
-Prvi u Hrvatskoj prepoznali smo važnost provođenja ovakvih projekata, koji se sada kolokvijalno u struci, kod kolega koji rade slične projekte, zove – Model Zabok – ističe Kolar.
Projekti prepoznati na nacionalnoj razini i šire
Napori i rezultati Krapinsko-zagorske županije i REGEA-e na području javne rasvjete prepoznati su i na nacionalnoj razini. U organizaciji Jutarnjeg lista, Hrvatske zajednice županija, Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj i portala zupan.hr održan je izbor za najbolje europske projekte u četiri kategorije.
-U kategoriji „Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici“ najboljim europskim projektom u 2020. godini proglašen je upravo projekt NEWLIGHT u čiju je provedbu bilo uključeno 57 jedinica lokalne samouprave s područja Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, na čijem je području modernizirano više od 35.000 svjetiljki javne rasvjete, čime se ostvaruju financijske uštede veće od 10 milijuna kuna godišnje – pojasnio je župan Kolar.
Unatoč velikom broju uspješnih projekata tu se ne staje. Prioriteti razvoja u budućem periodu od četiri godine su povećanje energetske učinkovitosti javnih i privatnih zgrada kao i proizvodnja energije iz obnovljivih izvora kod građana i poduzetnika. Tu je i razvoj sustava čistog i pametnog prometa, definiranje i primjena koncepata pametnih zgrada, pametnih sela i pametnih gradova. Na kraju poticanje energetskih zajednica i novih modela financiranja koji uključuju građane i poduzetnike
- Od strateških projekata treba izdvojiti energetsku obnovu zgrada javne namjene u nadležnosti Županije. Projektna dokumentacija u dobroj je mjeri već izrađena a govorimo o projektima vrijednim oko 58 milijuna kuna. U tijeku je i uspostava mreže e-bicikala kojim će biti povezane tri županijske ustanove – upravna zgrada Krapinsko-zagorske županije, Zagorska razvojna agencija i Poduzetnički centar Krapinsko-zagorske županije d.o.o. u Krapini – zaključio je Kolar najavljujući i projekt „Sunčane elektrane na našim zgradama“ koji se može realizirati prema dva modela.
-Jedan je model zakupa krovova. Cilj je izgradnja sunčanih elektrana za proizvodnju električne energije koje će se financirati kroz sustav poticanja zajamčenom otkupnom cijenom putem natječaja Hrvatskog operatora tržišta energije d.o.o. (HROTE) čije se raspisivanje očekuje tijekom 2021. i 2022. godine. Do sada je izrađena preliminarna analiza potencijala provedbe te je uspostavljena baza zgrada javne namjene od ukupno 44 zgrade s potencijalom od 5MW snage i investicijom od oko 3 milijuna eura – pojasnio je Kolar.
Drugi model je izgradnja sunčanih elektrana na mjestu gdje se i koristi puno električne energije. Primjer toga je već izgrađena sunčana elektrana na krovu OB Zaboka a slijedeći takav pilot projekt odabran je i realizirat će se na krovu Specijalne bolnice Krapinske Toplice.
vzaktualno.hr
09.05.2021.