Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom te 11 godina rada Zaštitne radionice varaždinske Strukovne škole, radionicu je danas posjetio zamjenik varaždinskog župana Tomislav Paljak.
Zaštitna je radionica uz podršku Varaždinske županije osnovana 13. prosinca 2006. godine, kao prvi takav projekt u Hrvatskoj, a danas je u njoj zaposleno 25-ero radnika, od kojih je 13 osoba s invaliditetom. U radionici proizvode radnu i zaštitnu odjeću, torbe, ruksake i drugu tekstilnu i kožnu galanteriju, kao i namještaj te građevnu stolariju.
- Ova je radionica u potpunosti ostvarila svoj cilj i namjenu i mi u Županiji vrlo smo zadovoljni njezinim radom. To je krasan primjer kako se može u sustavu strukovnog obrazovanja napraviti radionica koja može funkcionirati na tržištu, zapošljavati, ostvarivati praksu – sve na jednom mjestu. Ono što posebno veseli jest činjenica da su više od polovice radnika osobe s invaliditetom, a moramo reći i to da se ovdje zaista izrađuje visokokvalitetna roba. Ljudi koji ovdje rade trude se, daju sve od sebe, a važno je i to da su i oni zadovoljni – naglasio je zamjenik župana te dodao da Varaždinska županija daje maksimalnu podršku radu ove radionice koja predstavlja pravi način rješavanja akutnog društvenog problema, a to je zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Iako u zaštitnoj radionici norme ne postoje, radi se mnogo i kvalitetno, a najniža je neto plaća iznad 3 tisuće kuna. Osnivanja radionice prisjetio se ravnatelj Srednje strukovne škole Varaždin, Dražen Košćak koji je podsjetio da su počeli sa svega desetero ljudi, od kojih je bilo šest osoba s invaliditetom.
- Došli smo do 25-ero zaposlenika i već smo, mogli bismo reći, jedna ozbiljna tvrtka. Kad smo počeli prije 11 godina, radionica je bila isključivo bazirana samo na proizvode od tekstila, a sad smo već tu djelatnost proširili na kožne proizvode, ali i namještaj i ostale proizvode od drveta. Naši su kupci pretežito iz Varaždinske županije i okolice, ali u posljednje vrijeme, odnosno od donođenja zakona o kvotnom zapošljavanju osoba s invaliditetom, imamo sve više ugovora s varaždinskim tvrtkama koje ugovor s nama sklapaju kako bi zamijenili penale koje moraju plaćati ako među zaposlenima nemaju dovoljan broj osoba s invaliditetom – rekao je Košćak.
Kao i u cijeloj Hrvatskoj, i u Varaždinskoj županiji još uvijek postoji problem zapošljavanja osoba s invaliditetom. Prema riječima Branke Šaško, v.d. predstojnice Regionalnog ureda HZZ-a, jednog od osnivača zaštitne radionice, u evidenciji ureda je prosječno mjesečno prijavljeno 200-tinjak osoba s invaliditetom, odnosno 4,6 posto od ukupnog broja nezaposlenih.
- Zapošljavanje ovisi o radnim mjestima i osobe s invaliditetom obično se zapošljavaju na određenim pomoćnim radnim mjestima, a u devet ovogodišnjih mjeseci iz naše su se evidencije zaposlile 43 takve osobe. Ono što Zavod radi za osobe s invaliditetom je profesionalno usmjeravanje i informiranje učenika, kao i profesionalna rehabilitacija. Preko mjera aktivne politike zapošljavanja upućujemo ih na otvoreno tržište rada, a tu je, naravno, i suradnja s tvrtkama. Uglavnom, poduzimamo mnogo toga da se što prije zaposle – istaknula je Šaško.
a.kučić/vzaktualno.hr