U nedjelju je u Varaždinu po prvi puta obilježen Međunarodni dan rijeke Drave.
Na skupu u palači Herzer, u organizaciji Grada Varaždina, Sveučilišta Sjever, Gradskog muzeja Varaždin i Hrvatskih voda, gradonačelnik Ivan Čehok uvodno je istaknuo da je Drava za Varaždin i građane neprocjenjivi biološki, prirodni resurs, biološko, ali i urbano stanište koje bi trebalo na pametan i obziran način, ne remeteći sklad u prirodi, koristiti za urbane svrhe.
– Varaždin, nažalost, ima tu veliku nesreću da je bježao od rijeke, međutim, možda je to danas i dobro s obzirom da je u socijalizmu bilo dosta te neprirodne intervencije, betonizacije. Možda je dobro da smo uspjeli Dravu ovako sačuvati. Drava je danas zaštićena kao biorezervat prirode, pod međunarodnom je zaštitom, Slovenija, Austrija i mi smo dio tog projekta – rekao je Čehok.
Doc. dr. sc. Lovorka Gotal Dmitrović, dipl. ing. kem. tehn. sa Sveučilišta Sjevera rekal je da prvi put obilježavamo Međunarodni dan rijeke Drave potaknuti Austrijom i Slovenijom, čak i Italijom i Mađarskom, gradovima Koprivnicom i Osijekom, koji redovito obilježavaju ovaj dan.
– Pretpostavlja se da do 2050. godine 40 do 50 posto stanovništva neće imati vodu za piće. Naša Drava je još uvijek dovoljno čista da se može pročistiti u vodu za piće – kazala je Gotal Dmitrović koja je održala predavanje o vodi koja je posebna po svojim karakteristikama i zbog njih omogućava život u ovom obliku koji poznajemo.
Andrea Varga, mag. biol. iz Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije govorila je o kvaliteti vode Drave i pritoka.
– Imali smo dva pomora riba, 2013. i 2017. godine. Prošle godine na Dravi smo imali iznenadna onečišćenja gdje je pala razina kisika i dvije tone riba je uginulo. Površinske vode, ovisno o lokaciji, relativno su dobre kvalitete. Problem je na području s intenzivnom poljoprivredom, povišeni nitrati i nitriti, a kod rijeke Bednje otpadne vode na tri lokacije – rekla je Varga.
Dorotea Solomun iz gradske Turističke zajednice predstavila je projekt „Zeleno želimo“ hrvatskih i slovenskih partnera kojemu je cilj razviti turističke sadržaje na temelju kulturne i prirodne baštine, a u Varaždinu je to gastronomija. Zdenko Kereša, dipl. ing. građ. iz Hrvatskih voda predstavio je projekt „Drava life“ kojim se želi poboljšati ekološko stanje rijeke Drave i njenih ekosustava te poboljšati obranu od poplava duž 300 kilometara dugog toka rijeke Drave u Hrvatskoj. Postavljena je i izložba njegovih fotografija „Tragovi nanosa“, fotografija donjeg toka rijeke Drave u Podravini te gornjeg toka rijeke Koshi u Nepalu.
– Svi europski i svjetski gradovi žive na rijeka i s rijekama. Mi tu temu još nismo uzeli kao ozbiljnu. Nadam se da će se ta tema proširiti. Grad Varaždin je 2008. sa sportskom dvoranom izašao na Dravu. Nadam se da ćemo shvatiti značaj rijeke Drave za život ljudi, okoliš i prirodu. Sveučilište Sjever, kao znanstvena institucija, stoji na raspolaganju za sve znanstvenoistraživačke projekte, akcije, edukacije, nastavu – zaključio je dr. sc. Goran Kozina, prorektor za financija i opće poslove Sveučilišta Sjever.
n.k. / www.vzaktualno.hr