U varaždinskoj je Županijskoj palači danas održana radionica projekta Drava LIFE čiji je cilj bio predstavljanje projekta, planiranih radova obnove rijeke te od stanovnika s područja Cestice i grada Varaždina prikupiti informacije i prijedloge. Naime, kroz projekt Drava LIFE na području ove dvije samouprave izvest će se radovi obnove staništa rijeke Drave na lokacijama Otok Virje i Stara Drava Varaždin.
- Vrijednost projekta je značajna, preko 4 i pol milijuna eura, a i na Varaždinsku županiju otpada više od 80 tisuća eura. Riječ je o uređenju onog starog korita kod Goričana i ovdje stara Drava, a projekt se odnosi i na onih šest info točaka na području naše županije. Dokumentacija je u redu, pripremni radovi su svi napravljeni i kreće se s izgradnjom tih točaka koje će služiti onima koji će se tamo naći - izletnicima, prolaznicima i ostalima koji će se moći informirati o tome što se čini u zaštiti područja rijeke Drave. Cijeli je taj projekt vezan uz veliku ekološku mrežu Natura 2000 i treba izdvojiti podatak, a to je da je u očuvanju obuhvaćeno više od tisuću vrsta i više od 230 različitih staništa, da je to praktički prostor od 20 posto teritorija Europske unije i da je zapravo najveći prostor na svijetu. Ljudskom djelatnošću se bioraznolikost u svijetu pogoršala u posljednjih 50 godina više nego tijekom cijele povijesti čovječanstva, a pametni su ljudi shvatili da treba reagirati. Ova će radionica sigurno doprinijeti tome da stručnjaci iznesu svoja stajališta, podatke i aktivnosti, kako bi javnost dobila sve te informacije, a nama je svima u interesu da ovu našu ljepoticu, rijeku Dravu očuvamo, da prirodni okoliš bude doista takav, dakle prirodan, i da se uz našu rijeku svi mogu osjećati dobro i ugodno, da sve bude očišćeno - rekao je zamjenik župana Tomislav Paljak.
Što će se raditi na ovom području pitali smo voditelja projekta Drava LIFE, Zdenka Kerešu:
- U sklopu Drava LIFE projekta, na ovom ćemo dijelu županije na dva rukavca na području Otoka Virje i Varaždina proširivati i dovesti vodu u suha mjesta koja će onda pokrenuti jednu lančanu reakciju koja će biti dobra za prirodu, za nova staništa i opće poboljšanje ekoloških uvjeta u rijeci Dravi.
O tome u kakvom su stanju rijeka Drava i bioraznolikost na našem području govorio je Jasmin Sadiković, koordinator projekta Drava LIFE:
- Ono što smo znali otprije, a potvrdilo se biološkim istraživanjem jest da je rijeka Drava u vrlo dobrom stanju i puno bolje očuvana nego što su mnoge europske rijeke. Upravo zbog toga i ulažemo ova sredstva iz EU fondova, dijelom iz nacionalnih sredstava, da bi ta rijeka još unaprijedila svoj eko sustav, odnosno da bi postala još povoljnija i zdravija za staništa i za rijetke ugrožene vrste, ali i za čovjeka. Ljudsko je djelovanje ovdje prisutno već nekoliko stotina godina, od gradnje hidroelektrana, do regulacije na rijeci Dravi za potrebe plovidbe. Staništa koja su trenutno ugrožena su strme obale, šljunčani i pješčani sprudovi koji su gnijezdilišta i mjesto boravka mnogih rijetkih i ugroženih vrsta. Upravo kroz ovaj projekt ćemo neka od tih staništa vratiti u prvobitno stanje – rekao je Sadiković.
vzaktualno.hr