Iako je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja bilo vrlo jasno kako će se novim Zakonom o društveno poticanoj stanogradnji iz srpnja omogućiti „da se stane na kraj svima onima koji POS-ove stanove ne koriste za namjenu za koju su predviđeni”, a to bi pak značilo da bi u teoriji svako iznajmljivanje ili prodaja stana trebali biti nemogući, izgleda da je to u praksi ipak nemoguća misija!
Izgrađeni stanovi prodaju se ili iznajmljuju kroz određenu proceduru, i to ljudima koji zadovoljavaju određene uvjete, piše Novac.hr. Na taj se način socijalno ugroženijim skupinama, ne nužno onima financijski najugroženijima, nego, primjerice, i mladima, omogućuje dolazak do stana po uvjetima koji su povoljniji od tržišnih. A, istovremeno, postojanje ovakvih stanova u značajnijem postotku u sveukupnom broju nekretnina u gradu i regulira te tržišne uvjete, odnosno onemogućuje da dođe do iracionalnih divljanja cijena nekretnina.
U Hrvatskoj je kroz ovaj model u posljednjih 19 godina sagrađeno 298 zgrada u kojima su ukupno 9363 stana.
Financijska računica onih koji iznajmljuju POS-ov stan je vrlo jasna. Prosječna cijena za kupnju stana u POS-ovoj zgradi u Zapruđu, primjerice, prema APN-u bila je 1088 eura. Tamo je ukupno izgrađeno 519 stanova, ukupna vrijednost investicije bila je 293 milijuna kuna, a državne subvencije iznosile su 96 milijuna kuna. Da država nije subvencionirala, kvadrat stana stajao bi oko 1400 eura. Dakle za prosječan stan od 60 kvadrata, umjesto 84.000 eura, kupac POS-ovog stana platio je 65.280 eura i uštedio nešto manje 19.000 eura. Upravo takav sličan stan, sada se iznajmljuje u POS-ovoj zgradi, piše Novac.
Od rente POS-ovog stana u šest godina može se zaraditi za još jedan
Novinar portala iznosi i primjer: u oglasniku su pronašli POS-ov stan za mjesečni najam, a nešto više od 60 kvadratnih metara stoji 600 eura. Dvije spavaće soba, hodnik, kupaonica, prostrana terasa. A to znači sljedeće: u godinu dana vlasnik ovog POS-ovog stana uprihodit će 7200 eura. Nastavi li s tom praksom i sljedećih šest godina, ukupno bi mogao zaraditi 43.000 eura. Doda li se tom iznosu onih 19.000 eura koje je platila država, ispada da se od rente POS-ovog stana u 6 godina, može kupiti još jedan POS-ov stan u nekoj drugoj zgradi. U slučaju da se radi o dnevnom najmu, zarada bi mogla biti i veća.
Što kažu u Ministarstvu?
U Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja objašnjavaju da će svi novi ugovori o POS-ovim stanovima sadržavati zabranu davanja u najam ili prodaju stana.
“Ako netko unatoč zakonskoj zabrani odluči prodati ili iznajmiti POS-ov stan, reagirat će Agencija za promet nekretnina (APN), koja će o svemu obavijestiti banku u kojoj je dignut kredit za kupnju stana, a banka će morati kredit u cijelosti proglasiti dospjelim i pristupiti prisilnoj naplati.
Uz to, kupac će APN-u morati isplatiti razliku između ugovorene kupoprodajne cijene i utvrđene tržišne vrijednosti nekretnine na dan sklapanja ugovora”, tumače, pa dodaju da novi zakon sadrži i odredbe koje djeluju retrogradno, odnosno da se odnosi i na stanove kupljene “prije 10 godina od dana stupanja na snagu Zakona o POS-u”.
Iako je zakon već na snazi, iz Ministarstva objašnjavaju da će tek “ovih dana biti pokrenuta procedura otpreme prema zemljišno-knjižnim odjelima sudova u RH”.
Za pojedine će se slučajeve, kažu, provesti provjera, pa će se isti, ako dođe do utvrđivanja nepravilnosti, i sankcionirati. APN deset dana bez odgovora.
Cijeli članak pročitajte ovdje
vzaktualno.hr/novac.hr