U Energetskom centru Bračak je u petak održana konferencija za medije na temu projekta Ecentral, u sklopu kojeg se osiguravaju troškovi pripreme pilot projekata izgradnje osnovnih škola po modelu javno-privatnog partnerstva na području Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije.
U sklopu europskog projekta eCentral, a koji REGEA kao koordinator provodi od 2017. godine, podupire se izgradnja i energetska obnova zgrada javne namjene po standardu zgrada gotovo nulte energije (nZEB) pružanjem kontinuirane stručne potpore predstavnicima javnog sektora tijekom planiranja i strukturiranja nZEB projekata korištenjem alternativnih modela nabave. Projekt eCentral vrijedan je 2,6 milijuna eura te se provodi u pet europskih zemalja. U sklopu projekta je na samom kraju 2019. godine potpisan 1,5 milijuna kuna vrijedan ugovor za izradu projektne dokumentacije za pripremu izgradnje škola u Općini Marija Bistrica u Krapinsko-zagorskoj županiji i Općini Stupnik u Zagrebačkoj županiji. Za gradnju škola pripremit će projektna dokumentacija po modelu javno-privatnog partnerstva, a škole će biti projektirane kao nZEB zgrade, odnosno zgrade gotovo nulte potrošnje energije.
Župan Željko Kolar je na provedbi ovog projekta čestitao Regionalnoj energetskoj agenciji Sjeverozapadne Hrvatske te istaknuo kako je javno privatno partnerstvo model budućnosti za investicije.
– Stručnjaci iz REGEA-e pravi su primjer da imamo kvalitetne akademski obrazovane ljude, predvodnike u svojim sektorima koji iz dana u dan dokazuju da Hrvatska može izvoziti znanje. Mi kao pametni poslodavac trebamo pratiti njihove inovativne projekte, a upravo ovo je jedan od njih – rekao je župan Kolar te podsjetio kako Republika Hrvatska nije u prvoj financijskoj omotnici uspjela ispregovarati da se izgradnja škola i sportskih dvorana financira iz EU projekata, te je uopće i pitanje hoće li to uspjeti za novu financijsku omotnicu.
– Vjerujem da je javno-privatno partnerstvo budućnost investiranja. Mi kao investitor, riješit ćemo se jednog velikog problema, a to je projektiranje i izvantroškovnički radovi, poznatiji kao VTR-ovi. Dakle, sve se radi po principu “ključ u ruke” za cijenu koju ste dobili na javnom natječaju, što znači da nemate apsolutno nikakvog problema s gradilištem jer se izvođač prilikom ugovaranja obvezuje projektirati i izvoditi radove, preuzimajući rizik pojave VTR-a u potpunosti na sebe – istaknuo je župan Kolar.
Ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske Julije Domac istaknuo je kako REGEA uspješno koristi sve izvore financiranja s područja Europske unije i kako je u programu Horizon, s prosjekom od 0,31 projekta po zaposlenom djelatniku, najuspješnija u Hrvatskoj.
– Najviše me veseli da smo i ovim projektom u poziciji da mi iz Krapinsko-zagorske županije i REGEA-e šaljemo znanje u ovih pet zemalja i da se dobre stvari šire upravo iz ovog našeg “doma” u Bračku. Izgradnja zgrada po nZEB standardu od kraja 2019. godine je obveza za sve javne naručitelje i time se postiže najbolja vrijednost za novac koji će javni naručitelji uložiti. U situaciji kada su budući izvori bespovratnog financiranja sada već sigurno manji nego do sada, vrlo je važno da počnemo primjenjivati ovakav princip i jako mi je drago da će se dva takva pilot projekta realizirati upravo ovdje na našem području – rekao je ravnatelj Domac te dodao kako će se ravnatelji škola građenih po modelu javno privatnog partnerstva moći usredotočiti na sve ono što se školovao, dok privatni partner ima obavezu školu držati u stanju potpune funkcionalnosti.
– Biti među dvije općine u tri županije uistinu nam je na ponos i drago mi je što smo uspjeli zadovoljiti sve reference da uđemo u ovaj pilot projekt, kojemu se jako veselim i koji je vezan uz našu viziju i strategiju razvoja Marije Bistrice. Općina je osigurala prostor, odnosno, zemljište, uredili smo prostorne planove, komunalna infrastruktura je spremna, a uistinu smo zahvalni i na ovom drugom dijelu projekta koji odrađuje REGEA – istaknuo je ovom prilikom načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički.
vzaktualno.hr / www.kzz.hr