U sklopu projekta Ecological Smart and Sustainable Cities, odnosno EcoSmartCities odobrenog u okviru Programa suradnje INTERREG V-A Mađarska Hrvatska u utorak je u Ludbregu održan jednodnevni trening na temu „Održivo gospodarenje otpadom”. Trening je održan u prostoru dvorca Batthyany i jedan je od zaključnih segmenata po ovom projektu, a polaznike je pozdravio ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.
- Ovo je primjer uspješnog i efikasnog projekta kojeg provodimo s našim partnerima, kolegama iz mađarskog grada Zalaegerszega. Važan nam je ovaj projekt jer kroz njega ostvarujemo ciljeve, a to je da postanemo pametan, ekološki održiv grad. Želimo budućim generacijama ostaviti uređeno mjesto, a kako bismo to učinili moramo čuvati prirodu. Mi u Ludbregu ozbiljno smo shvatili gospodarenje otpadom, ozbiljno smo shvatili i europsko financiranje i upravo zahvaljujući njemu krenuli smo u stvaranje održivoga, pametnoga, zelenoga grada i danas imamo vrlo dobre rezultate. Generacijama stvarano odlagalište otpada smo sanirali i pretvorili u šetnicu na kojoj je posađena lavanda, preko puta smješteno je reciklažno dvorište. Naše komunalno društvo, iako ima male resurse, postiže sjajne rezultate i jedno je od boljih u Hrvatskoj. Sve to priprema je za suočavanje s nadolazećim izazovima, prvenstveno je to sortirnica, a potom i zbrinjavanje biootpada – rekao je gradonačelnik Bilić.
Jednodnevni trening sastojao se od tri zanimljiva predavanja. O upravljanju otpadom korz povijest govorila je doc.dr.sc. Lovorka Gotal Dmitrović, dr.sc. Igor Petrović održao je predavanje pod nazivom Energija iz otpada – mehanička biološka obrada otpada, dok je mag.ing. El Marko Capek održao predavanje Otpad – problem ili izazov (kako živjeti bez otpada).
-Lijepo je vidjeti kad jedan grad zna upravljati otpadom, a Ludbreg je uistinu pravi pozitivan primjer kada je u pitanju ta tematika i ozbiljno se uhvatio posla – rekla je Gotal Dmitrović.
Kroz projekt EcoSMartCities u Ludbregu su uspostavljeni suvremeni sustavi gospodarenja otpadom koji uključuju opremu za podzemne spremnike povezane s naprednim softverom za gospodarenje otpadom i mobilnim aplikacijama, čime se postiže vremenske učinkovitost, smanjenje troškova prijevoza i osiguravanje učinkovitost upravljanja ljudskim resursima.
- Posebno mi je drago kad govorimo o kontejnerima i aplikaciji kojom se upravljaju jer s ponosom mogu reći da su to sve ludbreški proizvodi, proizvodi ludbreških firmi i pameti koji će sigurno svoje mjesto naći na tržištu – zaključuje gradonačelnik Bilić.
Provedba ovog projekta koji je odobren za sufinanciranje iz Programa suradnje INTERREG V-A Mađarska – Hrvatska 2014.-2020. započela je u listopadu 2017.godine, vodeći partner je upravo Grad Ludbreg, dok je partner na projektu Grad Zalaegerszeg. Predviđeno trajanje projekta je 16 mjeseci, a ukupna vrijednost 204.943 eura.
vzaktualno.hr