Crne plombe ili amalgamski ispuni više se ne smiju koristiti za stomatološko liječenje djece, trudnica i dojilja. Direktiva je to Europske unije koja je u svim zemljama članicama već stupila na snagu. Novinari RTL-a istražili su kakva je situacija u Hrvatskoj i kome HZZO pokriva stavljanje bijelih umjesto crnih plombi.
Od 1. srpnja crne amalgamske plombe zabranjene su kod djece mlađe od 15 godina, trudnica i dojilja, a takva praksa u Hrvatskoj postoji već dulje vrijeme. Naime, uz to što estetski nisu najbolje rješenje, crne plombe imaju još neke mane, iako imaju i prednosti.
- One su dugotrajne i vrlo otporne. Međutim, taj materijal je doista štetan, dokazano je da otpušta svoje dijelove, a najtoksičnija je ta živa i njezne pare. Ali novija istraživanja pokazuju da i bijeli kompozitni ispuni imaju svoju škodljivost - kaže dječja stomatologinja Jesenka Jeličić.
Uz to, bijele plombe koštaju od 200 do 300 kuna, a sustav obveznog zdravstvenog osiguranja ne pokriva sve troškove, piše RTL.
Djeca do 18 godina imaju pravo na besplatne bijele plombe na svim zubima, a odrasli jedino na sjekutićima i očnjacima, odnosno od jedinice do trojke na gornjoj i donjoj čeljusti, dok za ostale zube imaju pravo na amalgamske ispune.
Europska direktiva crne plombe zabranjuje zbog štetnosti žive za okoliš, a sve zemlje do iduće godine moraju uvesti mjere kako bi se njihova uporaba ukinula.