U cijelom nizu europskih država već je uveden ili se uvodi djelomičan lockdown. U nekim zemljama je bilo protesta zbog novih restrikcija, a druge se pokušavaju masovnim testiranjem boriti protiv korone.
Kako to izgleda diljem Europe, donosi portal Index:
Austrija: Nove mjere od danas
Stroge restrikcije uvode se u Austriji, uključujući i policijski sat od 20 do šest sati ujutro. Primjena tih mjera počinje danas i trajat će najmanje do kraja ovog mjeseca.
Trgovine u Austriji ostaju otvorene, kao i vrtići i škole do višeg nivoa, ali svi sportski, kulturni i zabavni događaji više nisu mogući. Hoteli i ugostiteljski objekti moraju se zatvoriti. Da bi ublažila ekonomske posljedice zatvaranja, vlada u Beču će pogođenim poduzećima nadoknaditi 80 posto prometa koji su imali u studenom prošle godine.
Ali naravno postoje izuzeci. Još uvijek je moguće ići na posao, pomagati drugima ili ići u šetnju.
Velika Britanija: Bolnice na rubu kapaciteta
I Velika Britanija uvodi jednomjesečne mjere ograničenja. Kako je najavio premijer Boris Johnson, nove mjere stupaju na snagu u četvrtak 4. studenog i trajat će do 2. prosinca.
Kafići i restorani će moći nuditi samo hranu i piće za ponijeti, sve trgovine koje nisu nužne za opskrbu stanovništva će biti zatvorene, a ljudi će moći napuštati kuće iz vrlo ograničenog broja razloga, među kojima je i tjelesna aktivnost.
Za razliku od prethodnog lockdowna, škole, sveučilišta, gradilišta i proizvodnja nastavit će raditi.
Grčka: Premijer najavljuje policijski sat noću
U Grčkoj je na snazi djelomični lockdown od utorka, 3. studenoga. Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis najavljuje policijski sat noću, kao i zatvaranje barova, restorana i sportskih dvorana na mjesec dana.
Za razliku od zatvaranja u ožujku, škole, hoteli, frizerski saloni i trgovine ostat će otvorene širom zemlje, rekao je premijer, ali će sveučilišta raditi na daljinu. Restorani će biti zatvoreni, osim za isporuke hrane. Bit će zatvorena i kina, muzeji, kazališta, klubovi, barovi i kavane u najteže pogođenim dijelovima glavnog grada Atene i u Solunu, kao i u drugim zonama koje su pod povećanim rizikom. Predviđeno je da mjere traju mjesec dana, a cilj je da se situacija popravi do Božića, rekao je grčki premijer, a prenosi Index.
Portugal: Pogođena gusto naseljena područja
Portugalska vlada najavljuje novo zatvaranje većeg dijela zemlje od 4. studenog i poziva građane da ostanu kod kuće, osim kada moraju izlaziti zbog posla, škole ili kupovine. Premijer te zemlje António Costa objasnio je da mjere obuhvaćaju 121 općinu, uključujući i gradove Lisabon i Porto.
U najpogođenijim dijelovima zemlje živi oko 70 posto stanovništva od približno deset milijuna Portugalaca.
Francuska: Korona i terorizam
Francuski predsjednik Emmanuel Macron uveo je još od petka 30. listopada karantenu u čitavoj zemlji. U Francuskoj je od četvrtka u podne na snazi i najviši stupanj upozorenja od terorizma nakon što je tog dana u Nici ubijeno troje i povrijeđeno nekoliko ljudi.
U toj zemlji inače trgovine od danas ne smiju do daljnjeg prodavati knjige, odjeću i kućanske aparate, odnosno smiju prodavati samo prehrambene proizvode. Ta odluka je donijeta nakon što su se žalili vlasnici malih prodavaonica koji su zbog lockdowna morali zatvoriti trgovine.
Italija: Polukarantena i policijski sat u više regija
Talijanska vlada uvela je "polukarantenu", policijski sat u više velikih regija. Barovi i restorani zatvaraju se u 18 sati, kao i sportske dvorane, kina i koncertne dvorane. Vlada je najavila pomoć od pet milijardi eura za najteže pogođena zanimanja.
Protiv tih novih mjera, tijekom vikenda su održane demonstracije u Rimu, Milanu, Napulju, Torinu, Bologni, Firenzi… Bilo je nasilja, sukoba s policijom i vandalizma. U sukobima u Firenzi između policije i demonstranata uhićeno je oko 20 prosvjednika.
Ovdje možete pročitati cijeli članak.