Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Evo kako izgleda povijest Kaznionice Lepoglava duga 170 godina

Evo kako izgleda povijest Kaznionice Lepoglava duga 170 godina

Događanja
24. prosinca 2024.
Sara Smoljan
349
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Kaznionica u Lepoglavi bila je tijekom svoje 170 godina duge povijesti sinonim za najstroži i najčuvaniji zatvor, a kako je izgledala može se vidjeti na fotografijama u Galerijskom prostoru Doma kulture u Lepoglavi gdje je u petak otvorena izložba fotografija “170 godina Kaznionice Lepoglava”.

Malo je institucija, odnosno ustanova koje su se od Habsburške monarhije preko Austro-Ugarske, Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije, NDH, SFRJ i današnje Hrvatske toliko malo promijenile svojom svrhom i ciljem djelovanja. U pravilu, mijenjale su se države, sistemi i ideologije svakih 25 godina, a Kaznionica u Lepoglavi postojano je izvršavala svoju funkciju mijenjajući samo metode.

– Do prije dvadesetak godina bila je sinonim za Lepoglavu. Tek posljednjih godina iznova smo počeli otkrivati davno zaboravljena blaga ovoga kraja od pavlina, začetka hrvatskog školstva, čipke,  do prirodnih fenomena i ahata čiji značaj za hrvatsku kulturu i umjetnost je daleko veći i nadilazi granice same Lepoglave – rekao je prilikom otvorenja izložbe ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini.

– Ovom izložbom koja se sastoji od starih razglednica iz više privatnih zbirki i fotografija doajena fotografije, našeg kraja Darka Gorenaka Godara, obilježavamo 170 godina od osnutka Kaznionice i pokušavamo zadovoljiti vječitu ljudsku znatiželju i vidjeti što se nalazi iza zidova. Ta ljudska znatiželja vrijedi za sve, bez obzira s koje strane zida se nalazite. Samo su zasigurno veća nadanja, očekivanja, molitve i čekanja onih koji su s druge strane zida – riječi su ravnatelja varaždinskog muzeja.

Gradonačelnik Lepoglave i jedan od zaslužnih što je grad Lepoglava kroz posljednjih 20-ak godina prošao tranziciju od grada sinonima za kaznionicu do grada kulture i uspješne male sredine, Marijan Škvarić, na otvorenju je istaknuo da Lepoglava danas ima zaista jako puno priča.

– Obilježavamo 170. obljetnicu Kaznionice Lepoglava, ali kada govorimo o važnim obljetnicama, ove godine obilježavamo i 625 godina od prvog pisanog traga našega grada. Vrijedi spomenuti i to da je Lepoglava 15 godina na UNESCO-voj listi, 15 godina otkako smo se počeli približavati Europi koristeći sredstva, pa je i ovaj prostor TKIC-a, odnosno Doma kulture izgrađen sredstvima fondova Europske unije. Ove godine smo obilježili 375 godina naših najstarijih orgulja u južnoj Europi koje zaista krase ljepota i kvaliteta, a obilježili smo i 310 godina prve mlade mise koju je imao autor Gazofilacija, prvog latinsko-hrvatskog rječnika, Ivan Belostenec – podjetio je gradonačelnik.

Spomenuo je i kako Lepoglava ima doista mnogo sadržaja, među kojima je i poludragi kamen ahat, a tu su svakako i pavlini.

– To je priča koja bi možda imala drugi smisao da nije bilo one povijesne tragedije, pavlini koji imaju naglasak na vjeru, obrazovanje, kulturu, da smo tim ukinućem u tim prostorima dobili zatvor. Možda bi danas bili veliko sveučilišno mjesto kao Oxford ili Cambridge, ali ta nas je tragedija okrenula drugim putevima, pa smo postali malo povijesno mjesto koje ima poveznicu s Alcatrazom. To su činjenice s kojima moramo živjeti, to su povijesne fusnote, stvarnost s kojom se moramo baviti. Na svima nama je, kao i na našim gostima, da tu povjesnicu zaokružimo, povežemo u zajednički interes za razvoj i boljitak našega grada. Kada gledate ovu izložbu fotografija, nema ni jednog kadra našega grada, a da u tom kadru nije kaznionica. To samo govori o tome da smo mi povezani, da moramo imati sinergiju, zajedno raditi i slabosti koje možda imamo povezati u veliku perspektivu i stvarnost. U konačnici, želimo stvoriti grad u koji će ljudi rado dolaziti, ne zato što moraju, nego zato što žele – zaključio je gradonačelnik Škvarić.

Ravnatelj Kaznionice Lepoglava, Dražen Posavec, u nekoliko je kratkih crtica prošao kroz povijest Kaznionice, dok je izložbu otvorio  ravnatelj Uprave za zatvorski sustav i probaciju Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Zvonimir Penić. Naglasio je da postoji korektna suradnja između Grada Lepoglave i Kaznionice i da je ova izložba jedna od potvrde te suradnje.

Na kraju je, kako je osobno navijač Hajduka, otvorio izložbu uz poruku da osim Hajduka i Kaznionica u Lepoglavi živi vječno.

     

vzaktualno.hr

Sara Smoljan 605 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Grad Ludbreg potpisao nove ugovore o stipendijama za 2024./2025. godinu
Događanja
2024-12-24

Sljedeća Vijest

Jeste li ga vidjeli? Nestao Matija iz Ivanca, posljednji put je viđen u Stuttgartu
žNaslovna
2024-12-24
Izdvojeno
Današnji godovnjaci su Efrem i Ranko. Znate li što znače njihova imena?
Lifestyle
9. lipnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Rimski duh ponovno oživio u Varaždinskim Toplicama: Autentični Aquafest ovog vikenda oduševljava posjetitelje
Nekategorizirano
8. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
41. Smotra međimurske popevke oživjela Nedelišće
Događanja
8. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Natjecatelji iz 26 zemalja u Varaždinu na Svjetskom karate Shito Ryu & Kobudo Bo prvenstvu
Događanja
8. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Video & fotogalerija
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.