Epidemija gripe u Hrvatskoj približava se svome vrhuncu. Sve je više oboljelih, ali ima i onih koji se uplaše i otiđu liječniku, iako je u pitanju je obična prehlada, a ne gripa.
Je li razlika uistinu toliko važna? Naravno da jest!
Prehlada može biti varljiva, piše Centar zdravlja. Rinovirus je najčešće zaslužan za nastanak prehlade, ali više od 200 oblika virusa može uzrokovati njen nastanak, što znači da antivirusna terapija često nije potrebna. Najkorisniji su lijekovi iz kućne radinosti i lijekovi koji će ublažiti simptome, kao što su kapi za nos.
Gripa
Ako je u pitanju gripa, ona će vas zahvatiti naglo i jako. Sigurno ćete imati temperaturu i bit ćete kronično umorni. Osjećat ćete bolove u mišićima i zglobovima, i pritisak u prsima. Vjerojatno ćete i kašljati i imati začepljen nos, ali nećete imati velikih problema s radom dišnog sustava, kao što je slučaj kod prehlade.
Što učiniti?
Što prije otiđite doktoru. Potrebno je početi uzimati lijekove unutar 48 sati od nastanka prvih simptoma. Terapija će ublažiti simptome i smanjiti rizik od nastanka komplikacija, kao što su pneumonija ili bronhitis.
Što ne smijete raditi?
Lijekovi iz kućne radinosti vam mogu pomoći da ublažite neke simptome, ali ne smiju biti jedina terapija. U slučaju gripe, antibiotici neće puno pomoći jer oni uništavaju bakterije, a ne viruse. Ipak, ponekad gripa može uzrokovati bakterijsku infekciju i u takvim slučajevima su antibiotici neophodni.
Prehlada
Svi simptomi su prisutni iznad područja vrata. Začepljen nos, kašalj, suzne oči, upaljeno grlo i kihanje su tipični simptomi prehlade. Oni su jako neugodni, ali u pravilu prođu unutar dan ili dva. Možda ćete osjećati blagu groznicu i imati blago povišenu tjelesnu temperaturu, ali je ona osjetno niža, u odnosu na gripu.
Što učiniti?
Uzimajte vitamin C koji će ubrzati oporavak. Suplementi cinka također mogu pomoći. Ako su vaši simptomi sve intenzivniji, odmah posjetite liječnika.
Antihistaminici će očistiti sinuse, a možete koristiti kapi ili sprej za nos. Dišni sustav je mjesto gdje se nakupljaju virusi i putem njega ulaze u tijelo. Često ispirite nos kako bi pomogli tijelu da se oslobodi od virusa.
Što ne smijete raditi?
Ako imate blagu temperaturu, ne morate odmah uzimati lijekove za snižavanje temperature, osim ako patite od nekih drugih medicinskih stanja. Dopustite tijelu da se samo obrani od infekcije i možete mu pomoći uzimanjem suplemenata i pažljivijim odabirom hrane koju konzumirate. Stručnjaci preporučuju da temperaturu valja snižavati tek kada je povišena iznad 38,5 °C.
Izbjegavajte kapi koje začepljuju nos. Vama trebaju one koje će potaknuti izlučivanje sluzi. Kapi koje će spriječiti curenje nosa se neko vrijeme mogu činiti odličnim izborom, ali kasnije će vam biti sve gore jer se tijelo neće osloboditi sluzi koja je začepila dišni sustav.
www.vzaktualno.hr/centar zdravlja