Iako je prosječna neto plaća u Hrvatskoj prije deset godina iznosila oko 650 eura, a danas je 15 posto veća i iznosi oko 750 eura, standard nam nije bolji, jer u tom je vremenu mnogo toga poskupjelo.
Primjerice, prije deset godina cijena goriva bila je niža za 20 posto, a cijena cestarine za više od 40 posto. Troškovi prosječne potrošačke košarice danas su veći za 20-ak posto, a povećanje plaća nikad nije pratio rast cijena osnovnih životnih potreba, piše AlJazeera, a prenosi Net.hr. Gotovo su sve usluge poskupjele, neke i više od 50 posto: prijevoz, čišćenje, ugostiteljske usluge i turizam (naročito nakon povećanja PDV-a), usluge u kulturi, rekreaciji, veterinarske usluge za više od 30 posto u proteklih desetak godina. Alkoholna pića, duhan i igre na sreću danas su skuplje i više od dvostruko. Poskupjelo je gotovo sve, a ono što je pojeftinilo (odjeća i obuća, telekomunikacijske usluge) uglavnom je pojeftinilo manje nego što je bio prosjek takvih pojeftinjenja u EU-u.
Energenti su skuplji za otprilike 40 posto, a poskupljuju kontinuirano, što neminovno generira nova poskupljenja širokog spektra. Voće i povrće poskupjelo je za otprilike 50 posto, meso za 10 posto, mlijeko i mliječni proizvodi za više od 20 posto, brašno, kruh i pekarski proizvodi za ogromnih 50-ak posto. Hrvatska je, prema procjeni UNESCO-a, treća u svijetu po zalihama pitke vode po stanovniku. Ali je poskupjela i voda za nevjerojatnih 50 posto! Svakako treba spomenuti i poskupljenja vezana uz zdravstvenu zaštitu - prema Zavodu za statistiku, usluge u zdravstvu skuplje su za više od 30 posto.
I za kraj, istraživanju Eurostata iz 2016. godine pokazuju da samo na hranu i piće trošimo više od trećine primanja, dok je prosjek u EU-u samo 18 posto.
Nije teško izračunati da nam povećanje neto plaće od 15 posto u posljednjih 10 godina zapravo ne znači ništa!
a.kučioć/vzaktualno.hr/net.hr