Gilbert Guillame, predsjednik Arbitražnog suda u Den Haagu, nešto iza 14 sati započeo je čitanje odluke o teritorijalnom sporu Hrvatske i Slovenije na moru i kopnu. Predstavnici Hrvatske nisu u sudnici, sukladno odluci Hrvatskog sabora iz srpnja 2015. o povlačenju iz arbitraže zbog 'teške povrede arbitražnog postupka" - donosi T portal.
Postoji sporni dio kopnene granice i to se odnosi na tromeđu Slovenije, Hrvatske i Mađarske i oko Dragonje. Tribunal smatra da su katastarske granice, granice dviju države. Katastarske granice moraju se poklapati s granicama republika.
Prvo regija Mure. Ova diskusija se proteže na više od 500 paragrafa za svaki slučaj. U pogledu Mure, tribunal zaključuje da granica se poklapa s katastarskim granicama. Smatra da je Ustav iz 1931. na koji se pozivala Slovenija da nije definirao granicu nego je u to vrijeme granica bila vanjska granica koja još uvijek odgovara.Poturen Novakovec - granica slijedi katastarske granice iz 1956. i 1957. u Feketincu tribunal smatra da modifikacija nije valjana jer je samo jedan predstavik slovenske strane bio prisutan. Trebalo je biti dva predstavika svake strane.
U slučaju Murskog Središća tribunal zaključuje da je granica na sredini rijeke Mure. Što se tiče spornih područja uz Dravu određuju da se granica veže uz katastarsko stanje iz 1954.Što se tiče spornih područja uz Sutlu, tribunal smatra da su katastarske granice u skladu. Tribunal ne smatra da bi granica trebala ići kroz sredinu kanala rijeke Sutle. Tribunal određuje da se to poklapa. Ostaju dva sporna područja gdje se katastri dvaju strana ne poklapaju.
Arbitražni sud u Den Haagu danas je pročitao odluko o teritorijalnom sporu Hrvatske i Slovenije na moru i kopnu. Predstavnici Hrvatske nisu bili u sudnici, sukladno odluci Hrvatskog sabora iz srpnja 2015. o povlačenju iz arbitraže zbog teške povrede arbitražnog postupka.
O Svetoj Geri predsjednik suda Gilbert Guillame pročitao je da se katastarske granice poklapaju s granicama hrvatskih i slovenskih distrikata i da sud smatra da je ta granica ustanovljena. Slovenski vojni kompleksi su na hrvatskom teritoriju, ali sud nema jurisdikciju za to, piše Indeks.hr.
U Piranskom zaljevu Slovenija smatra da je cijeli zaljev slovensko područje, a Hrvatska tvrdi da ima pravo jurisdikcije na jugozapadnom dijelu zaljeva te da se slijedi središnja crta razgraničenja, rekao je sudac te dodao da će granica u zaljevu biti ravna linija koja povezuje točku usred zaljeva.
Što se tiče morske granice Hrvatska je predložila liniju od ušća Dragonje do Tršćanskog zaljeva. Slovenija je predložila liniju od rta Savudrija do crte 12 nautičkih milja zapadno od rta, kazao je sudac.
Pojasnivši termin „junction“ sudac je rako da trenutno nema mjesta gdje je teritorijalno more Slovenije direktno spojeno na otvoreno more te da se ono oslanja na more Hrvatske ili Italije.
– Tribunal ima dužnost odrediti slovenski „junction“ i mora to učiniti u skladu s međunarodnim pravom. Odlučujemo da je junction slovenskog teritorijalnog mora i otvorenog mora područje gdje zrakoplovi i brodovi imaju ista prava kao na otvorenom moru. To je područje od 12 nautičkih milja izvan voda Hrvatske i Slovenije. Na tom području vrijedi posebni pravni režim, tribunal će ovo područje nazivati područjem junction. To područje će biti široko 2,5 nautičkih milja. Slovenija ima slobodu izlaska na otvoreno more. Tu se računa sloboda kretanja, zrakoplova, brodova, kablova i cjevovoda. Te se slobode odnose na sve civilne i vojne brodove bez obzira na nacionalnost. Uživanje ovih prava ne odnosi se samo na slovenske letjelice i brodove već i na brodove i letjelice koji putuju pod svim drugim zastavama. Zrakoplovi i brodovi imaju pravo koristiti područje junctiona kada putuju u Sloveniju ili iz nje. Ova sloboda ne uključuje istraživanje, eksploataciju niti upravljanje prirodnih resursa na području ovog junctiona. Zabranjene su i instalacije za znanstvena istraživanja. No pravo veze, komunikacije na području junctiona ne mogu se ukinuti ni pod kojim okolnostima – objasnio je sudac.
www.vzaktualno.hr/T portal / index.hr