Jeste li čuli za božićnu ciklonu? Upravo je ona kriva što u Hrvatskoj na Božić rijetko kad padne snijeg, a ove godine ova meteorološka pojava stiže točno 25. prosinca, dakle na sam blagdan, i pod bor nam donosi južinu, možda kišu i loše biometeorološke prilike.
Rade Popadić, osnivač sve popularnije udruge Crometeo, za Tportal je objasnio što je božićna ciklona i zašto nastaje.
- Nalazimo se u dijelu godine kada do nas dolazi najmanje Sunčeve energije i bilo bi logično da je ovo najhladnije razdoblje u godini, no nije tako jer se more sporije grije i sporije hladi pa je u ovom dijelu godine toplije od kopna. Najhladniji dio godine tek će nastupiti, bez obzira na to što se dan produljuje prvog dana astronomske zime i što trenutno najmanje Sunčeve energije dopire do nas - objašnjava Popadić pozadinu stvaranja božićne ciklone.
Naime, u ovo doba godine na vrijeme djeluju dvije komponente -prva je anticiklona koja iz sibirskog dijela Rusije donosi hladan zrak i povremeno svojim rubnim dijelom zahvati dio Europe.
- Tada vlada vrlo hladno vrijeme. Ove zime još nismo imali sibirsku anticiklonu, a hoćemo li ju imati početkom godine, tek ćemo vidjeti - pojašnjava Popadić i dodaje da su druga komponenta sredozemne ciklone.
- Kod tih ciklona stvar je jednostavna - one donesu naoblačenje, u prednjem dijelu te ciklone zatopli, ali kad ona prođe centrom preko Jadrana, u njenoj pozadini dođe hladni zrak i najčešće snijeg nad kontinentom i u višim područjima obalnih planina – dodaje. No, izmjenu sredozemne ciklone i sibirske anticiklone krajem prosinca remeti pojava atlantske ciklone.
- One se znaju dogoditi u bilo kojem dijelu prosinca, ali nas klimatologija uči da se najčešće javljaju oko Božića. I što se tada dogodi? Atlantska ciklona poremeti uobičajeno strujanje zračnih struja nad Europom i umjesto sjevernih ili istočnih komponenti vjetra nad kontinentom počinjemo dobivati zapadne vjetrove. Na neki način otvori se autocesta od Atlantika i našeg dijela Europe i po njoj pristižu ciklone s vlažnim oceanskim zrakom koji je znatno topliji od ovog zraka nad kontinentom - pojašnjava Popadić za Tportal.
I tako, ove godine božićna ciklona stiže baš na sam Božić, a dotad nas očekuje hladno i suho vrijeme. Nakon hladnog Badnjaka na Božić će početi puhati južni vjetrovi, i na kontinentu i na Jadranu, što će pridonijeti značajnom porastu temperature zraka. U Varaždinu tako može biti 10 Celzijevih stupnjeva, uz lošu biometeorološku prognozu. Ukratko, ni ovoga puta ništa od bijelog Božića!
Ali možemo ga bar sanjati!
www.vzaktualno.hr/tportal