U palači Herzer otvorena je povijesna izložba 'Povratak u Vojnu krajinu', kojoj su, uz varaždinski muzej, suorganizatori Hrvatski državni arhiv, Hrvatski institut za povijest i Hrvatski povijesni muzej. Realizaciju projekta sufinancirali su Ministarstvo kulture RH i Grad Varaždin.
Tom prilikom zamjenica gradonačelnika Sandra Malenica, naglasila je kako je ova izložba važna jer stavlja Varaždin, ne samo u nacionalni, već i u europski kontekst te kako Europe kakvu poznajemo danas ne bi bilo da na neki način nije bilo Vojne krajine.
Ovim izložbenim projektom naglašava se značaj Vojne krajine za povijesni razvoj Hrvatske, njezina uloga u obrani hrvatskih i europskih zemalja od prodiranja osmanske vojske na ovaj prostor, specifični način ratovanja krajišnika (mali rat odnosno gerila), važnost organizirane stalne vojske, udio krajišnika u njoj, svakodnevni život stanovništva na ovom području te posebno značaj Varaždinskoga generalata u cjelokupnoj obrani s obzirom na to da je Varaždin, kao zapovjedno središte te tadašnji politički, upravni i društveni centar Hrvatskoga Kraljevstva, imao ključnu ulogu u organizaciji Vojne krajine.
-Nismo svjesni kolika je bila važnost Varaždina kao središta Vojne krajine i samog koncepta Vojne krajine, noviteti u ratovanju i organizaciji obrane cijele jedne kulture i civilizacijskog područja. To je izložba koja nije važna samo za Varaždin već i za hrvatsku, ali i europsku baštinu – pojasnio je ravnatelj Gradskog muzeja Ivan Mesek.
Autorica stručne izložbene koncepcije je muzejska savjetnica Spomenka Težak, koja je po značaju Vojnu krajinu usporedila s Kineskim zidom i istaknula kako je na izložbi zastupljena građa iz brojnih hrvatskih i nekoliko inozemnih baštinskih ustanova, kao što je Gradski muzej Varaždin, Hrvatski povijesni muzej, Hrvatski državni arhiv, Muzej Dvor Trakošćan, Hrvatski školski muzej, Zavičajni muzej Stjepan Gruber u Županji, Posudionica i radionica narodnih nošnji u Zagrebu, Kriegsarchiv, Haus-, Hof- und Staatsarchiv u Beču i Landesmuseum Joanneum / Landeszeughaus u Grazu. Osim Spomenke Težak, u nastanku izložbe sudjelovala je i kustosica Nataša Mihinjač iz Gradskog muzeja Varaždin te kustos Mislav Barić iz Hrvatskoga povijesnog muzeja.
M.Horvat/www.vzaktualno.hr