U posjetu Varaždinskoj županiji u četvrtak je bio generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković koji je zajedno s varaždinskim županom Anđelkom Stričakom i načelnikom općine Bednja, Damirom Poljakom obišao jezero Trakošćan, u kojem se vrši izmuljivanje.
Tom je prilikom Đuroković objasnio kako je bilo potrebno isušiti jezero da bi ga učinili ljepšim i otpornijim na klimatske promjene te omogućili kvalitetnije uvjete staništa.
- Napravljen je i pregradni profil zagata kako bi imali i privremeno vodeno stanište koje osvježava potok Čemernica , tako da smo i time omogućili da dio prirode i života na ovom području nesmetano živi i obitava - pojasnio je Đuroković dodavši kako im trenutni vremenski uvjeti odnosno velika suša idu u prilog.
- Zahvaljujući povoljnim hidrološkim uvjetima mogli smo započeti s radovima. Ispustili smo vodu iz jezera, ali je svejedno neprekidno bilo prevlažno da bi mehanizacija mogla ući u jezero i početi s radom. No, nismo gubili vrijeme, napravili su se pristupni putevi kako bi mehanizacija mogla odraditi svoj posao - rekao je Đuroković.
Jezero Trakošćan površine je 17 hektara, a kako je nadalje pojasnio Đoroković, pretpostavljalo se da se radi o 400 tisuća kubnih metara vode, no pokazalo se da je najmanje 50 posto toga činio mulj.
- Morat ćemo iz jezera izvući oko 200 tisuća kubika mulja, a zahvaljujući Varaždinskoj županiji i Općini Bednja, moći ćemo ga privremeno zbrinuti i deponirati te nesmetano nastaviti s radovima. Cilj nam je u idućih tri do četiri mjeseca, nadajući se povoljnim vremenskim uvjetima, izmuljiti cijelo jezero kako bi u jesen počeli s zapunjavanjem jezera i omogućili što prije da ovo atraktivno jezero ponovno čini jedan skladni dio zajedno s dvorcem - kazao je Đuroković.
Vatraždinski župan Anđelko Stričak je pak istaknuo kako je općina Bednja ruralna općina koja nema industrijske proizvodnje, ali je zato bogata kulturnim dobrima.
- Kao što vidite priroda je zaista očuvana i smatramo da je to prednost za njihov budući razvoj. Vjerujem da će upravo ova investicija, kad se završi i jezero se opet napuni vodom biti jedna od turističkih atrakcija i samim time doprinijeti da se turizam na ovome području dodatno razvija. Sve to kako bi naši građani koji ovdje žive mogli zaraditi koju kuni više kroz bavljenje turizmom - kazao je Stričak.
Da je riječ o stvarno velikom i važnom projektu potvrdio je i načelnik Bednje, Damir Poljak.
- Ovo je jedan od kapitalnih projekata Općine Bednja. Ne moram ni reći koliko nama znači Trakošćan kao Općini i koliko ovo jezero znači svima nama koji posjećujemo Trakošćan. Ovaj projekt ima i veliku važnost za revitalizaciju same općine i očuvanje okoliša te naravno razvoj turizma u našoj općini - rekao je načelnik Poljak te objasnio kako će se sav mulj deponirati u neposrednoj blizini jezera, na zemljištu koje je Općina Bednja ustupila Hrvatskim vodama.
jm/vzaktualno.hr