Završena je energetska obnova najviše zgrade u Varaždinu – Vodotornja, projekt vrijedan više od 15 milijuna kuna, sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija.
Obnovljenu zgradu obišao je u utorak zamjenik župana Robert Vugrin u društvu zamjenice direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Alenke Košiša Čičin-Šain.
- Imamo reprezentativni objekt, jedan od najviših u Varaždinu, viši su samo Varteksov dimnjak i crkveni tornjevi. Ova zgrada sa svojih preko 40 metara bio je izazovan projekt. Projekt je vrijedan 15,1 milijun kuna. Radovi su izvedeni u godinu dana, kraće nego su predviđeni rokovi. Bilo bi i brže gotovo, ali smo imali malo izazovnu situaciju sa zatvaranjem financijske konstrukcije jer je najniža ponuda na prvom natječaju bila 19,9 milijuna kuna što je značajno iznad projektne vrijednosti. Ponovljena javna nabava dala je nešto nižu cijenu, 16,6 milijuna, i tek iz trećeg pokušaja smo došli na 15 milijuna kuna gdje smo mogli zatvoriti financijsku konstrukciju – pojasnio je Vugrin.
Na zgradi je zamijenjeno 500-injak prozora, 400-injak rasvjetnih tijela, 200-injak grijaćih tijela, te kompletna vanjska ovojnica.
- Još će ljepše biti kada se sve antene maknu s krova. Sada smo maknuli 80 posto, a ostale su one gdje zakup traje i u 2021. godini. Tu su još određeni radovi, sustav za dojavu požara, zamjena niskonaponske mreže. Ide se prema uređivanju interijera. Ostaje javna nabava za rasvjetu oplošja. Za pripremne radove investirano je oko 450 tisuća kuna. Početkom iduće godine i to bi moglo biti gotovo - Imat ćemo LED rasvjetu različite boje. Trend je da reprezentativni objekti, a Vodotoranj je sigurno takav, dobije dodatnu prepoznatljivu notu – kazao je zamjenik župana.
Novinare je i zanimalo kad će na vrhu osvanuti najavljivani akvarij.
- Imamo idejno rješenje za akvarij. Vodotoranj je izgrađen 1965. da osigura potisak vode. Dugi niz godina ti betonski bazeni su neiskorišteni. Statika dozvoljava da bazeni budu u upotrebi. I ideja je da se napravi akvarij, da se omogući pristup ljudima i na terasu, panoramskim liftom s vanjske strane. Nadamo se da će u novoj financijskoj omotnici Europske unije biti omogućeno financiranje takvih projekata. A mi ćemo biti spremni – pojasnio je.
Alenka Košiša Čičin-Šain dodala je kako je obnovu sufinancirao Fond za zaštitu okoliša iz europskih sredstava.
- U cijeloj županiji je preko 240 milijuna kuna takvih investicija u kojima Fond sudjeluje s 146 milijuna kuna. Zgrada je definitivno reprezentativnog izgleda, ali još važnija stvar je koliko će ona biti učinkovita za onu funkciju koja će se u njoj obavljati, a to su mahom administrativno kancelarijski poslovi i naravno da će trošak energije na ovoj zgradi biti minimalan – rekla je Košiša Činin-Šain.
Spomenula je i javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća na koji je podneseno oko 7386 zahtjeva.
- Naravno, mi nemamo sredstva da to možemo isfinancirati, mi ćemo financirat koliko možemo. Vidjevši kakav je interes za energetsku obnovu obiteljskih kuća, odlučili smo da već sljedeće godine negdje krajem prvog kvartala, početkom drugog, idemo ponovno u takav javni poziv i da pokušamo što više zadovoljiti interese naših građana – kazala je.
U ime izvođača radova, tvrtke Mepro, obratio se direktor Darko Varga.
- Za nas je svaki posao i svaki ugovor novi izazov. Ovaj je bio vrlo zahtjevan. Gledajući i vrijeme u koje se to radilo i pandemiju koju smo imali, trebali smo se i drugačije organizirati. Zahvaljujući suradnji i projektanata, nadzorne službe i samih predstavnika investitora na vrijeme smo uspjeli završiti radove. Naizazovniji je bio rad na 40 metara uz uvjete kakvi su bili, vjetar, imali smo dosta neprilika, ali uspjeli smo – rekao je Varga.
Realizacijom projekta unaprijeđena su energetska svojstva zgrade koja je iz energetskog razreda D prešla u energetski razred B. Provedbom svih mjera primarna potrošnja energije je smanjena za 67,49 % na godišnjoj razini, a emisije CO2 za 72,66 %.
foto: n.kalajdzija
m.furlan/vzaktualno.hr