Na sastanku u ponedjeljak u Vidovcu rečeno je da će se rješenje problema odvoza miješanog komunalnog otpada iz Varaždina i još 14 jedinica lokalne samouprave u srijedu tražiti na sastanku s ministrom gospodarstva i održivog razvoja Tomislavom Ćorićem u srijedu.
Gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj najavio je da u srijedu u 14 sati ima termin kod ministra Ćorića, a na sastanak ide i župan Anđelko Stričak.
– Ministar je jedina mjerodavna osoba prema zakonu i prema redoslijedu zatvaranja odlagališta, koji određuje kud će se voziti otpad pojedinih jedinica lokalne samouprave. Jedino Čistoća i ovih 15 JLS-a nemaju definirano svoje odlagalište. Čistoća je mogla sklopiti ugovor s Piškornicom, dobili su kvotu 3000 tonu, koji nisu potpisali iz samo njima znanih razloga. Ali tih 3000 tona bi nam samo na 3 mjeseca odgodilo ovu priču koju imamo. Ovo se mora trajno riješiti, mora se definirati kud ide varaždinski otpad. Prema planu i dinamici zatvaranja odlagališta taj otpad mora ići u Jerovec. Napravit ćemo inspekcijsku prijavu budući da Jerovec ne želi uzeti taj otpad. Ja sam slao i požurnicu prema gradonačelniku Batiniću za potpis sporazuma i idemo dalje u tom smjeru vidjeti kako će se to razviti – rekao je Bosilj.
Gradonačelnik Varaždina je dodao sa su Varaždin, Varaždinske Toplice i ostalih 13 JLS-a došli do toga da se uskoro neće skupljati mješoviti komunalni otpad ako se ne pronađe neko rješenje.
– Mora se riješiti Poljana Biškupečka da bi se dalje moglo raditi. Poljana Biškupečka može se riješiti jedino da se to odveze, i u odluci inspektorice piše Jerovec. Jerovec to ne želi. U Hrvatskoj imamo antivaksere, imamo protivnike 5G mreže, svi se boje tuđeg otpada da više smrdi, a imaju dovoljno kapaciteta. Imamo rješenje, ponudu Univerzala i MBO-a. Neka Čistoća vidi kako realizirati. Da sam ja uprava Čistoće, crna kanta bi se vozila u Univerzal, koji je dao najjeftiniju ponudu od prikupljenih. Ako uprava čistoće želi napraviti nešto drugo, do Skupštine i dok ne smijenim Nadzorni odbor, a nakon toga i Upravu, ne mogu si pomoći. Problem se mora riješiti. Već 27.2. bila je sazvana izvanredna Skupština Čistoće s tom temom i nitko nije cijeli treći, četvrti i peti mjesec prstom mrdnuo da se to riješi. Ovaj vrući krumpir je sad došao do nove vlasti u ovih 15 JLS-a – kazao je Bosilj.
Direktor Čistoće Davor Skroza rekao je da je najvažnije da se pronađe trajno rješenje s ministarstvom, koje je svih ovih godina zanemarivano.
– Rješenje da se sukladno odluci i dinamici zatvaranja odlagališta definira odlagalište koje nije dosad bilo napisano od strane ministarstva. Ako treba krivca tražiti, njega je uvijek najlakše naći, ali ako se ne riješi problem… Ne vidim razlog da idemo tražiti krivca, a ne riješimo problem. Ministarstvo mora odrediti na koje odlagalište moramo odvoziti smeće. Idemo postaviti pitanje zašto Grad Čazma ne raspisuje javnu nabavu za odlaganje otpada. Zato što je u dinamici odlaganja otpada zapisano da Čazma vozi u Garešnicu. Zašto ne može pisati da Grad Varaždin vozi otpad negdje? Zašto bi Grad Varaždin bio diskriminiran za razliku od svih ostalih JLS-a i morao provoditi javnu nabavu i stalno imati probleme. Odlagalište je od 2005. godine problem u Varaždinu – izjavio je direktor Čistoće.
– Zaposleno je 125 ljudi, naravno da su ugrožena radna mjesta. Inspekcija je dala 30 dana rok da se uskladimo sa zakonom. U zakonu stoji da se otpad mora odložiti sukladno planu. Otpad je razvrstan, spreman je za odlaganje i mora se odložiti sukladno planu. Ako prođe 30 dana, a ne dođe se do rješenja, Čistoća će izgubiti dozvolu za gospodarenje otpadom. Čistoća se bavi i drugim djelatnostima, a znači li to gašenje firme treba pitati vlasnike firme, ja nisam vlasnik Čistoće – dodao je Skroza.
Domaćin sastanku bio je načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić.
– Najbolje je rješenje ono o kojem smo i danas pričali, a to je da je ministarstvo već trebalo donijeti odluku gdje da se odvozi to smeće. To je definitivno u nadležnosti ministarstva. Ja sam protiv toga da svalimo svu krivnju na Upravu Čistoće, s obzirom da smo imali izvrsnu suradnju i vidimo da upravo Čistoća poznaje jako dobro problematiku. Ono što je sad na nama je da svi skupa stavimo glave skupa i riješimo problem ovog miješanog komunalnog otpada, da napokon i Grad kao većinski vlasnik shvati da ne može samo kupiti lovorike kad Čistoća funkcionira super i da onda govoriti da je to gradsko poduzeće, nego da smo i mi kao općine suvlasnici tog poduzeća i da tu trebamo svi skupa pomoći. Bio sam involviran u ovaj problem i još u 10. mjesecu pokušavao s upravom Čistoće doći do određenih ljudi u ministarstvu. Ministarstvo tu nije reagiralo i vidjet ćemo kako će se to riješiti jer neke vatrogasne mjere koje bi se sad poduzele sigurno neće imati dugoročni učinak. Ministarstvo je tu zadnje koje mora svoje reći. Vidite koliko je imalo tu nepravilnosti u svim tim planovima odlaganja otpada, koliko omaški. Izostavljene su naše 22 jedinice lokalne uprave u tim odlukama i planovima odlaganja otpada – rekao je Hranić.
– Mislim da neće doći do raskidanje ugovora s Čistoćom i traženje novog koncesionara. Čistoća je naše poduzeće u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, moramo pronaći rješenje. Dosad smo imali izvrsnu suradnju s Čistoćom, od redovitog odvoza, svih ovih akcija koje smo pokretali kod nabavke dodatnih kanti do edukacije našeg stanovništva. Po svim izvješćima možemo vidjeti da se razvrstani otpad povećava, a da se smanjuje miješani komunalni otpad i treba gledati i šire tu situaciju – poručio je načelnik Vidovca.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr