U glazbenom životu grada i županije uloga Glazbene škole Varaždin je neprocjenjiva. Škola je to iz koje su izašli vrhunski glazbenici poznati i priznati ne samo u Hrvatskoj, već i diljem svijeta.
Ove godine Glazbena škola Varaždin obilježava veliku obljetnicu – 190 godina djelovanja, a program kojim će se obljetnica obilježiti predstavljen je na današnjoj konferenciji za novinare.
- Cijela nam je ova godina slavljenička i mnogo toga smo organizirali. Osim brojnih koncerata, izdvojit ću retrospektivnu izložbu u suradnji s Gradskim muzejom Varaždin te znanstveni skup koji će propitkivati što je to zapravo glazbena škola sa znanstvenog aspekta dala ovom gradu, hrvatskoj kulturi koji su to izazovi koji nam slijede – rekao je ravnatelj škole Davor Matačić.
Posebno je istaknuo dva glavna glazbena događanja:
- To je svakako nastavak glazbene suradnje sa školom iz Ravensburga, odnosno priprema prekrasne "Genesis suite" Tolge Kashifa, najprije u Ravensburgu, a onda i u Varaždinu, gdje ćemo zajedno prirediti open air koncert na Trgu kralja Tomislava. Radujem se što će Varaždinci imati priliku uživati u ovoj prekrasnoj suradnji; veliki simfonijski orkestar, zbor Glazbene škole u Varaždinu i fantastično djelo koje je zbilja slušljivo. Mislim da će to biti poseban glazbeni doživljaj, budući da je riječ i o kompoziciji koja se ne čuje tako često. A drugi projekt je praizvedba mjuzikla I.J. Skendera "Glazba srca mog".
Matačić je istaknuo i da je vrlo zadovoljan suradnjom s gotovo svim važnijim gradskim institucijama. Kao što su HNK, GMV, HAZU, zatim udruge poput Glazbene mladeži i umjetničke organizacije Gllugl, a tu je i suradnja s nuSynergetic orkestrom.
- Svi važniji predstavnici u kulturi grada Varaždina, ali i šire, rado su se odazvali pozivu i svojim idejama i programima dali doprinos još boljem i svečanijem obilježavanju ove naše velike obljetnice – zaključio je Matačić.
Posebna savjetnica župana Natalija Martinčević naglasila je kako škola predstavlja iznimno važnu ulogu u razvoju kulture i glazbene umjetnosti grada Varaždina te cijele županije
- Varaždinska županija kao osnivač može se itekako ponositi svojom Glazbenom školom iz koje su na svoj glazbeni put krenuli brojni danas i svjetski poznati i priznati glazbenici koji ime našeg grada i županije pronose diljem svijeta. To su Ruža Pospiš Baldani, Nada Puttar Gold, Lidija Horvat Dunjko, Lana Kos, Tomislav Mužek i, naravno, naša muzikologinja, dr. Zdenka Weber. Svi oni dokazuju nepobitnu činjenicu da imamo jednu od najpoznatijih, najpriznatijih i nacjenjenijih glazbenih ustanova u Hrvatskoj, ali i daleko šire. Ono što je za Varaždinsku županiju posebno važno je da je Glazbena škola jedan od njenih najvažnijih i najkvalitetnijih ambasadora – rekla je Martinčević i dodala da će Županija učiniti sve što može kako bi profesori i učenici mogli raditi u što boljim uvjetima.
- Palača Erdödy je jedna od palača koju smo mi odmah pri preuzimanju upravljanja županijom željeli prijaviti za obnovu, ali zasad zakonske mogućnosti, na žalost, nisu takve. Naime, pojedinačna zaštićena kulturna dobra ne mogu ići u projekte energetske obnove, a takve je projekte u vrijednosti od čak 400 milijuna kuna Županija prijavila i uglavnom su u realizaciji. Glazbena škola, kao ni Bolnica Klenovnik kao kulturna dobra nisu ušle u projekte, ali mi smo kao Županija inicirali izmjenu zakonodavstva temeljem kojeg bi i kulturna zaštićena dobra mogla ući u projekt obnove i očekujemo da će to uskoro biti riješeno – takve su naznake, procedura je pokrenuta, pa će ova glazbena škola zasjati u još ljepšem sjaju – zaključila je posebna županova savjetnica.
Uz ravnatelja varaždinskog koncertnog ureda, Raymonda Rojnika, na predstavljanju programa obilježavanja obljetnice bio je gradonačelnik Ivan Čehok.
- Varaždinska Glazbena škola je, i to ne samo zbog ovih 190 godina, već i zbog onoga što danas pruža našoj djeci i građanima Varaždina i glazbenoj publici u Hrvatskoj, institucija koja je, možemo to tako reći, stožerna u kulturnom životu grada. Svake je godine sve više mladih ljudi koji pohađaju ovu ustanovu, završavaju nastavu i koji osvajaju nagrade na natjecanjima. Mislim da u Hrvatskoj nema glazbene škole koja je osvojila toliko nagrada i dala toliko vrhunskih glazbenih imena, a ono što je osobito važno i što me stvarno veseli jest činjenica da ove godine po prvi put ćemo imati priliku našu djecu povezati s djecom iz Njemačke, iz Ravensburga. Ovo je vrlo vrijedna obljetnica koju čestitam svim nastavnicima i svima onima koji školu pohađaju, a mi ćemo se kao Grad sa svim svojim institucijama uključiti u obilježavanje – istaknuo je Čehok.
Obilježavanje 190 godina Glazbene škole u Varaždinu počelo je prošlog mjeseca, a nastavit će se prvim Danima Josipa Klime koji počinju večeras. Uslijedit će brojni koncerti, simpoziji, predstavljanje nosača zvuka, a za kraj slavljeničke godine, u prosincu će biti otvorena retrospektivna izložba "190 godina djelovanja Glazbene škole u Varaždinu.
a.kučić/vzaktualno.hr