Prije točno godinu dana u Varaždinskoj je županiji zabilježen prvi slučaj koronavirusa. Tim je povodom u OB Varaždin održana konferencija za medije s osvrtom na aktualnu epidemiološku situaciju.
Načelnik Stožera civilne zaštite Robert Vugrin istaknuo je kako je vrhunac epidemije na području Varaždinske županije bio 15. prosinca, kada je na liječenju bilo 278 osoba s težom kliničkom slikom, a što se tiče respiratora, vrhunac je bio u jednom danu 24.
- Tijekom prosinca Stožer je izdavao i propusnice građanima, a na tim je poslovima bilo angažirano 30-ak osoba. Putem mailova zaprimljeno je 12 tisuća zahtjeva, putem aplikacije e-Građani preko 8 tisuća – više od 20 tisuća zahtjeva je obrađeno u tjedan dana. Početkom studenoga 2020. godine imali smo od svih županija najveći rast, najveća odstupanja od prosjeka jer se nisu shvaćala naša upozorenja. Bili smo 16 dana regija s najgorom epidemiološkom situacijom uopće na europskom kontinentu. To nam je uzrokovalo i najveći broj hospitaliziranih u RH i najveći broj smrtnih slučajeva na broj stanovnika – do danas 395 slučajeva povezujemo sa zarazom covid-19 – pojasnio je Vugrin.
Dodao je kako današnju situaciju možemo povezati sa strožim epidemiološkim mjerama koje su uvedene u studenom.
- Tijekom 24 sata imamo 11 novih slučajeva, 7-dnevnu incidenciju oko 50, svojevremeno smo imali iznad 1200. Imamo 14-dnevnu incidenciju oko 100, a svoj vrh imali smo na 2.400. Danas imamo 40 osoba na bolničkom liječenju, a već peti dan smo bez osoba na respiratoru i šesti dan nemamo preminulih osoba – iznio je najnovije brojke Vugrin.
Ravnatelj OB Varaždin Nenad Kudelić kazao je kako su imali 1340 hospitaliziranih pacijenata kumulativno, s prosječnom dužinom ležanja od 16 dana, a neki su ležali i po nekoliko mjeseci.
- Naša statistika se uklapa u generalnu statistiku koja kaže da do 10 posto zaraženih osoba završe kao bolesnici u bolnici. Blizu 10 posto ukupnog broja detektiranih bolesnika je završilo na liječenju kod nas. 1 posto od svih bolesnika završilo je na liječenju na jedinici intenzivnog liječenja i velik broj njih su umrli – rekao je Kudelić.
Dodao je kako je bolnica prošla kroz hrpu reorganizacijskih promjena, od postavljanja trijažnih šatora i kontejnera, reorganizacije odjela, problema s opskrbom s kisikom, izrade novih instalacija, nabavke high-flow uređaja, nabavke respiratora, reorganizacije rada tako da su otvoreni dodatni odjeli.
- U jednom trenutku smo imali tri jedinice intenzivnog liječenja koje su se bavile liječenjem isključivo covid 19 bolesnika, plus još dvije koje inače postoje u bolnici. Imali smo u jednom trenutku 14 odjela koji su liječili isključivo covid bolesnike. Opća bolnica Varaždin ima oko 1900 zaposlenika, blizu 500 bilo ih je zaraženo i preboljelo infekciju koronavirusom. 25 posto naših djelatnika zarazilo se radeći s korona bolesnicima. Poznata je činjenica da je postotak obolijevanja zdravstvenog osoblja puno viši nego u općoj populaciji. U jednom trenutku je 10 posto bilo van stroja, imali smo 160 ljudi što zaraženih što u samoizolaciji. Bez pomoći zdravstvenih djelatnika iz cijele Hrvatske, preko Ministarstva zdravstva, ne bi uspjeli prevladati taj val – rekao je ravnatelj.
OB Varaždin dobila je i status covid bolnice jer su i bili covid bolnica, dodao je Kudelić.
- Ako gledate broj djelatnika, veličinu bolnice, na broj stanovnika, imali smo puno više hospitaliziranih bolesnika na broj populacije u odnosu na nacionalnu covid bolnicu. Radili smo i dalje. Usprkos činjenici da je preko 50 posto pacijenata u bolnici bili covid 19 bolesnici, liječili smo i druge bolesnike, nažalost u bitno manjem opsegu. Po smirivanju situacije vratili se gotovo u normalu – poručio je.
Katica Čusek Adamić, dr.med.spec.epidemiolog, voditeljica epidemiološke djelatnosti Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije, kazala je kako je ZZJZ neiscrpno radio unatrag ovih godinu dana u borbi protiv covid-19 infekcije.
- Unatoč svim umorima koje imamo u sebi, nastavljamo tu borbu i dalje. Ulazimo u novu fazu protuepidemijskog djelovanja, a to je cijepljenje. Do sada smo već procijepili s dvije doze 2618 zdravstvenih djelatnika i korisnika domove za starije i nemoćne. Unatrag zadnjih tjedan dana ušli smo u drugu fazu cijepljenja prema osobama starijim od 65 godina i kroničnim bolesnicima koje sprovodimo na način da se cjepivo distribuira prema liječnicima obiteljske medicine, koji onda prema prioritetnoj listi odabiru pacijente i pozivaju ih na cijepljenje. Ukupno je do sada prema liječnicima primarne zdravstvene zaštite distribuirano 3610 doza cjepiva koje je prošli tjedan u potpunosti bilo utrošeno – rekla je Čusek Adamić te dodala da će se u trenutku kada će Zavod zaprimiti veće količine cjepiva otvarati punktovi i započeti s masovnijim cijepljenjem.
m.furlan / vzaktualno.hr