Iako je Dan Grada prilika za rekapitulaciju svega što se radilo u proteklih godinu dana, u Ludbregu se uvijek govori o budućnosti i usmjereni su na ono što ih čeka, a prema najavama gradonačelnika Dubravka Bilića, čeka ih puno posla. Ludbreg želi postati energetski neovisan grad te i dalje razvijati poljoprivredu. Bez obzira na liderski status na tom području i dalje se razvija zadrugarstvo, poljoprivreda, potiče stočarstvo i ratarstvo, ulaže se u turizam i gospodarstvo, a najjača industrija sjevera Hrvatske, unatoč teškim i izazovnim vremenima, omogućila je da niti jedan radnik ne ostane bez posla, dapače, ulagalo se i još se uvijek ulaže u nove tehnologije i proizvodne pogone.
Povodom Dana Grada Ludbrega razgovarali smo s gradonačelnikom Bilićem koji nam je otkrio što je sve u planu i kako vidi daljnji razvoj kulturnog, gospodarskog i turističkog središta gornje Podravine.
Kako naglašava, Ludbreg i ludbreško Gradsko vijeće već su okrenuti nekim novim trendovima jer tri najveće političke stranke drže svega 20 posto mjesta, dok su sve ostalo neovisne stranke ili druge političke opcije. Upravo ta različitost, kaže Bilić, tjera ih da surađuju i donose odluke usmjerene isključivo prema interesima zajednice i Grada.
-Iza nas je teška godina, jedna od najtežih i najizazovnijih godina za sve koji rade u Gradskoj upravi, godina promjena zbog pokušaja reforme lokalne samouprave koje su donijele glavobolje svima nama koji pokušavamo ta skromna sredstva koja imamo upotrijebiti na najbolji mogući način, a ni vanjske okolnosti nam nisu išle na ruku. Moram priznati da su se država i Vlada dobro snašle u ovoj situaciji pandemije i sačuvale gospodarstvo i razvoj bez kojih nema ni budućnosti grada – rekao je Bilić.
Osvrnuvši se na proteklih devet godina, čelni čovjek Ludbrega ističe kako je jedna od najznačajnijih stvari na području grada bila povećanje broja zaposlenih za gotovo 400 ljudi.
-To je jedna velika tvornica. Grad ne može otvoriti tvornicu i njome upravljati, ali može zajedno s državom stvarati preduvjete da netko drugi ulaže, da nam dolaze inozemni ulagači, kao što u Ludbreg i dolaze, iz Italije, Švicarske, Indije, Njemačke i drugih zemalja i pomažu nam razvijati naš grad. To je veliki doseg i na nama je da u ovom sljedećem periodu sve to što je napravljeno sačuvamo, unaprijedimo i prilagodimo vremenu koje dolazi – rekao je Bilić.
I dok drugi tek sada govore o energetskoj krizi, Ludbreg je već naveliko prionuo poslu i s projektima geotermalne, solarne i obnovljivih izvora energije započeo još krajem prošle godine. Iako je suradnja s Varaždinskom županijom po tom pitanju i više nego dobra, kako kaže Bilić, hrvaju se s državnom administracijom.
-Nadam se da će ova kriza osvijestiti ne samo Vladu, već i administraciju koja trenutno koči razvoj, a on mora biti brz. Ne možemo čekati šest godina da napravimo solarne elektrane ili deset godina da počnemo raditi projekte za geotermalne potencijale. To već moramo imati danas i sutra i započeti uključivanje u suvremene europske trendove bez kojih će Europa nestati – naglašava gradonačelnik svjestan da će i problemi u opskrbi hranom koji prijete utjecati i na razvoj grada zbog čega je Ludbreg usmjeren prema održivoj poljoprivredi, razvija zadrugarstvo, potiče stočarstvo i ratarstvo.
-Željeli bismo zajedno sa stranim investitorima koji nam kucaju na vrata, ali zbog državne administracije ne mogu realizirati svoje projekte, omogućiti da Ludbreg bude hranom i energetski neovisan – dodaje Bilić.
Ludbreško gospodarstvo trenutno proizvodi oko 3,5 megavata električne energije iz solarnih elektrana, a u sljedećih pet godina želi doći do brojke od 30 megavata iz solarnih te desetak megavata iz geotermalnih elektrana.
-Želimo se pozicionirati na karti proizvodnje vodika kao goriva budućnosti koje je dostupno svima pod jednakim uvjetima i koje ovisi isključivo o nama i našim resursima – najavio je Bilić.
Osim u energiju ulaže se i u obrazovanje, od dječjih vrtića, preko produženog boravka pa do razvoja nove srednje škole koja će odgovoriti izazovima gospodarstva, novih tehnologija i obnovljivih izvora energije što je temelj razvoja grada u narednom razdoblju. Ludbreška osnovna škola uskoro će se priključiti energetski neovisnim školama u Hrvatskoj jer će na njezinom krovu niknuti solarna elektrana, dosta sredstava ulaže se u vrtiće, a jedan od najvažnijih projekata je program produženog boravka pokrenut u suradnji s Varaždinskom županijom.
-Grad trenutno zapošljava osam učiteljica, a vjerojatno ćemo ih druge godine morati imati i devet, jer se taj program pokazao izuzetno dobrim. Usmjeren je isključivo na djecu, roditelje i njihovu dobrobit, a to je ono što lokalna zajednica treba raditi. Intenzivno radimo i na razvoju visokog obrazovanja i nadamo se da ćemo u tom segmentu uskoro biti prepoznatljivi u ovom djelu Hrvatske – rekao je Bilić.
Ludbreg puno ulaže i u turističku infrastrukturu i želi se pozicionirati kao atraktivna kontinentalna destinacija pa je nedavno zajedno sa susjednim općinama Jalžabetom, Martijancem, Svetim Đurđem i Velikim i Malim Bukovcem osnovao i Turističku zajednicu Centar svijeta. Proizvodnja hrane, vina i domaćih proizvoda, uz očuvanje prirode i prirodnih ljepota bit će osnova turističkog razvoja.
-Imamo puno posla i vjerujem da Ludbreg može i dalje vući punom snagom ne samo sebe, nego i druge i biti dobar primjer kako se uspravno i dobro razvijati prema budućnosti – zaključio je Bilić.
tklopotan / vzaktualno.hr